Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kupte si nejstarší hokejku světa

9 2004
Cobourg - Dva miliony dolarů, tedy zhruba padesát milionů korun. Za tu cenu pořídíte třeba činžovní dům v Praze na Vinohradech, luxusní jachtu... Anebo hokejku. Právě taková má být hodnota nejstaršího hokejového nástroje na světě, který je nyní na prodej. Výtěžek z částky za dřevěnou hůl z roku 1852 poputuje na charitu.

Ručně řezaná hůl z bílého ořechu je jednou z nejcennějších hokejových relikvií. Aby ne, pochází z 50. let předminulého století a na světě není staršího nástroje, s nímž se kdy hrál hokej.

Gord Sharpe, majitel vzácného kusu, jehož cena se odhaduje na dva miliony amerických dolarů, se rozhodl svůj poklad prodat a výtěžek věnovat na charitativní účely.

"Během finále Stanleyova poháru jsem se rozhodl provést něco pozitivního," prohlásil muž z městečka Cobourg u ontarijského jezera poblíž Toronta. "A pokud seženeme peníze na potřebné děti a ekologii, bude to jistě pozitivní věc," řekl agentuře CP.

Hokejku dostal Sharpe od prastrýce Melvillea Rutherforda, jenž jí zdědil po svém dědečkovi, který ji před víc než 150 lety sám vyrobil a hrál s ní hokej. O její výrobě a použití existují historické záznamy. Nejstarší hokejka uznaná Síní slávy v Torontu ovšem vznikla až v roce 1881.

Dnešní náčiní hráčů vypadá pochopitelně úplně jinak, hokejky prošly hlavně v posledních padesáti letech velkými změnami. Sériově se začaly vyrábět už v 80. letech 19. století, později se čepel a násada produkovaly odděleně a pak spojovaly. Zakřivení čepele však neexistovalo až do šedesátých let 20. století.

V osmdesátých letech pak přišly na trh hliníkové hole, nejpopulárnější variantou je ale composite, jakási kombinace laminátu a dřeva. Poslední dobou je stále častějším jevem tzv. shaft, dutá a tím odlehčená násada s vyměnitelnou čepelí.

Klasické "dřevo" používá dnes jen málo hráčů, v extralize byl jedním z nich třeba třinecký útočník Richard Král. In on ale už přešel na modernější verzi.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze