Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kurri věří, že ho Jágr jednou překoná

8 2003
Stockholm - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) Na střídačce finské reprezentace má na starosti útočníky, občas hru sleduje z hlediště s vysílačkou u ucha. Celý zápas není v klidu a jen výjimečně se usměje. Nejlepší evropský hokejista v historii NHL Jari Kurri zůstal ve dvaačtyřiceti letech stejný. "Vypadám na lavičce nervózní? Ne, já se bavím. Je to zábavná cesta, jak zůstat u hokeje, oživit si vzpomínky," tvrdí.

Od olympiády v Salt Lake City pomáhá finskému kouči Aravirtovi, ukončil tak dva roky bez hokeje.

"Nechyběl mi, stýskalo se mi jen po klábosení v šatně. Je docela pěkné být obyčejným fanouškem a jíst v hledišti párek v rohlíku," říká Kurri.

Ta představa nezní moc věrohodně. "Létající Fin", jak se mu přezdívalo, hokejem stále žije. Ani jeho podoba se nemění. Robustní postava, nakrátko ostříhané vlasy, chladné oči, hluboký hlas. Zůstal skromný, i když si může na každý prst jedné ruky navléknout prsten za vítězství ve Stanleyově poháru.

"Já a legenda? To ne. Ve Finsku je spoustu populárnějších lidí. Nějaký Kurri je dnes moc nezajímá. Co jsem dokázal? Odešel jsem do NHL s tím, že vydržím jeden rok a pak se uvidí. Zůstal jsem nakonec docela dlouho. Do padesáti jako Gordie Howe bych ale hrát nemohl."

I za sedmnáct sezon toho stihl v zámoří dost. Skamarádil se s Waynem Gretzkým,

Jari Kurri

- 42 let
- asistent trenéra finské hokejové reprezentace, člen Sportovní komise olympijského výboru
- nejlepší Evropan v NHL, za 17 sezon vstřelil 601 gólů, přidal 797 nahrávek a pětkrát získal Stanley Cup
- začínal ve finském Jokeritu, v NHL prošel Edmontonem, týmem Los Angeles, Anaheimem, New York Rangers, Coloradem - od roku 2001 člen Síně slávy NHL
- jeho dres s číslem 17 Edmonton vyřadil a pověsil pod strop vedle dresu Gretzkého
který je kmotrem jeho dvou dětí. Jako první Fin vyhrál NHL, vstřelil 601 gólů a nejslavnější hokejová soutěž světa mu prokázala čest: předloni v listopadu byl vybrán do Síně slávy.

Jeho gólový rekord možná padne hokejkou Jaromíra Jágra, který nedávno vstřelil v zápase proti Tampě svoji pětistou branku a v NHL plánuje ještě spoustu sezon.

"Vím o tom. Četl jsem to v novinách. Jardovi blahopřeju. Myslím, že má velkou šanci mě překonat, ale já mu to přeju. Několikrát jsme se potkali při All Star Game a byl mi sympatický."

Oba si jako Evropané prošli údělem cizinců. Kurri s ním musel bojovat o poznání víc.

 "Když jsem začínal jako jeden z prvních Evropanů v NHL, trenér mi řekl: Jsi pravé křídlo, jezdi jenom napravo, nikdy nepřejížděj na druhou stranu. Tak jsem hrát nemohl, naštěstí to brzy pochopili. A tak jsme my Evropané začali měnit NHL," říká se zadostiučiněním.

Možná se za moře vrátí jako trenér. "Ještě tři roky mám smlouvu u finského týmu. Pak se uvidí, ale přiznávám, že mě to docela láká." Zatím působí spíš na opačné straně. Jako člen Komise sportovců olympijského výboru přesvědčuje NHL, aby pro hry v Turíně pustila všechny hokejisty včas.

"Olympiáda pro mě byla vždycky vrcholem, má vliv hlavně na mladé sportovce. Jsem rád, že jsem svou účastí třeba někoho přivedl k hokeji," prohlásil bronzový medailista z Nagana.

Většinu času v roce teď tráví v rodných Helsinkách, kde otevřel tělocvičnu pro mladé sportovce. "Jsem spokojený, že zase bydlím doma. Po tom osmnáctiletém harcování po světě jsem se konečně vrátil."

Pořád má spoustu zájmů. Věnuje se charitě, navíc spolupracuje s finskou televizí. "Komentuji NHL, vyprávím o hráčích, které znám. Je to příjemné, trému mám jen při přímých přenosech."

Má vlastní nakladatelství, kde vydává sportovní knihy. Kterou má nejraději? "Jmenuje se Mistři hokeje a je věnovaná finským legendám." I on k nim patří...

Hokejisté Esa Tikkanen (vlevo), Jari Kurri, Jan Hlaváč a Christian Ruuttu pózují před sobotní exhibicíTémata: Jaromír Jágr, kmotr

Najdete na iDNES.czmobilní verze