Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kusý: Hokejový šampionát neprodělá

26 2003
Praha - Nad hokejovým mistrovstvím světa v Praze se jako přízrak vznáší jakási katastrofická vize: bude prodělečné, nová aréna se do dubna 2004 možná ani nestihne dostavět. Šéf organizačního výboru Zbyněk Kusý pesimismus rozhání. V úterý oznámil, že šampionát už je pojištěný a brzy se začnou prodávat zbývající lístky.

"A rozhodně na něm neproděláme!" tvrdí. "O to vůbec nemám strach!" S přípravou akce se v posledních týdnech pohnulo. "Sjednali jsme pojištění pro případ nesehrání nebo přerušení turnaje, což bezpodmínečně vyžaduje mezinárodní federace," řekl Kusý.

"Kolik nás to stálo? Řádově miliony korun. Ještě se chceme připojistit proti dalším rizikům, což už není povinné."

Stále ještě není uzavřený kontrakt mezi hokejovým svazem a Sazkou o pronájmu haly. Strany už se však shodly na nájemném.

"Jsou to desítky milionů korun," tvrdí Kusý. "Sazka se chová tržně, ale my na druhou stranu chápeme, že mistrovství světa není krajský přebor."

Podrobnosti smlouvy se však dál upřesňují. Stavba arény bude finišovat na poslední chvíli. "Až později se ukáže, jak bude vypadat interiér. Jestli někde ve druhém patře zřídíme fanouškovskou vesnici," řekl Kusý. "Jestli se tam například stihnou zkolaudovat toalety..."

Stihne se vůbec budování haly dokončit včas? Sazka prohlašuje, že ano. Leč pochybnosti přetrvávají...

Zastřešené staveniště na pomezí pražských čtvrtí Vysočan a Libně si v úterý prohlížel René Fasel, předseda mezinárodní federace IIHF: "Jsem spokojený, jak to tady vypadá, jak se tu intenzivně pracuje."

"Já nemůžu zaručit, že se všechno dodělá včas, ale nemám strach," pravil Kusý. "Při přestavbě haly u nás v Pardubicích jsem viděl, co se dá za čtyři měsíce stihnout."

Dalším zádrhelem v organizování mistrovství je vážný rozkol mezi svazem a Teleaxisem, jeho marketingovým partnerem. Svaz přestal s Teleaxisem na přípravách spolupracovat.

Spor graduje, v současnosti ho rozebírají právníci. "K tomu se teď nemůžu vyjádřit," pronesl Kusý.

Distribuci vstupenek svěřili pořadatelé Sazce, která podle informací MF DNES žádala provizi aspoň 25 milionů korun. "To je scestná suma," odmítá Kusý. "Zisk Sazky z prodeje je v běžné výši a je určen v procentech."

Lístky by se měly co nevidět začít prodávat. Mohou posloužit jako vánoční dárek, velká část už je jich zarezervovaná.

Jediným příjmem organizátorů jsou peníze ze vstupného. Už předem museli například uhradit pražským a ostravským hotelům zálohy na ubytování výprav ve výši desítek milionů korun.

"V dohodě se Sazkou máme zaručený minimální profit z lístků, abychom se nedostali do ztráty," tvrdí Kusý. "To jednání bylo těžké, trvalo čtyři hodiny. Ale rozpočet bude přinejhorším vyrovnaný. Tohle mistrovství nedopadne jako to před dvanácti lety..."

Tehdy údajně skončil šampionát v Praze a Bratislavě s mankem 12 milionů korun.

René Fasel při inspekční cestě na stavbě Sazka arény.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze