Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kusý se vzdal kandidatury na šéfa svazu. Možná skončí i u reprezentace

Zbyněk Kusý | foto: Luboš Lang

13 2008
Po Petru Břízovi a Františku Černíkovi se vzdal kandidatury na nového šéfa Českého svazu ledního hokeje i Zbyněk Kusý. Jeho odstoupení z volebního boje, který vyvrcholí 21. června, znamená, že zůstane manažerem pardubického hokejového klubu i v dalších sezonách.

Novým předsedou svazu se s velkou pravděpodobností stane šéf extraligové Plzně Tomáš Král.
 
"Kandidaturu na předsedu svazu jsem oficiálně stáhl. Je to slušnost, protože už dopředu se extraligové kluby dohodly, že budou podporovat svého kandidáta, a tím se stal manažer Plzně Tomáš Král. Tím pádem zůstávám generálním manažerem Pardubic," řekl dnes generální manažer HC Moeller Pardubice Zbyněk Kusý.

Po případném zvolení do čela svazu by musel s největší pravděpodobností pozici manažera extraligového klubu opustit.
 
Kusý přišel o šanci být novým šéfem svazu při hlasování extraligových klubů. Ačkoliv šel do voleb jako favorit, dostal pouze pět hlasů ze čtrnácti možných. Tomáš Král byl úspěšnější.

"Neberu to jako nějakou osobní prohru. Byla to prostě soutěž a já v ní neuspěl. Na druhou stranu musím říct, že při volbách hrají vliv takové věci, o kterých často nemáte ani ponětí," uvedl Kusý.
 
Původně byl favoritem na nástupce dnešního předsedy svazu Vratislava Kulhánka manažer Sparty Praha Petr Bříza. Ten však kandidaturu vzdal ještě před hlasováním profesionálních klubů. Ze zbývající trojice Zbyněk Kusý, František Černík, Tomáš Král se dávaly největší šance prvnímu jmenovanému.

"Těžko teď říkat, kdo byl favorit a kdo ne. Třeba bych si nedovolil tvrdit, že jsem to byl já. Zbyněk tím, že stáhl svou kandidaturu, naplnil gentlemanskou dohodu, kterou uzavřela Asociace profesionálních klubů. Ta spočívala v tom, že asociace bude stát za kandidátem, kterého si zvolí. Jestli je zvolení Tomáše Krále jasnou věcí? To bych nechal až na samotné hlasování," uvedl Petr Bříza.
 
Kusý však možná opustí i funkce na svazu, které zastával dosud. Není totiž jisté, jestli bude opět zvolen místopředsedou svazu a manažerem reprezentačního týmu. U národního celku by ho mohl vystřídat manažer Vítkovic František Černík.
 
"O postu místopředsedy se bude teprve rozhodovat, tam není jistého nic. Na pozici se nekandiduje, ale dávají se nominace. A co se týče reprezentace, tak je skutečně možné, že mě na postu manažera nahradí František Černík. Jsem u nároďáku už čtrnáct roků a už jsem trochu unavený. V poslední době jsem měl kvůli častému létání i zdravotní problémy. Navíc v posledních dvou letech jsme na mistrovství světa nebyli úspěšní a určitě za to nesu odpovědnost i já," řekl Zbyněk Kusý.
 
Podle zástupců pardubické radnice, která nedávno prodala většinový podíl akcií klubu podnikateli Romanovi Šmidberskému za 25 milionů korun, je dobře, že Kusý zůstává u pardubického hokeje.
 
"Samozřejmě, že jsem mu zvolení přál, ale sobecky musím říct, že pro pardubický hokej je moc dobře, že tady zůstane. Byl by velký problém nahradit člověka, který dokáže naplnit klubovou pokladnu i získat kvalitní hráče," řekl pardubický zastupitel za ODS Razskazov, který s Kusým dlouhé roky spolupracoval v představenstvu hokejového klubu.
 
Podobně mluví i náměstek primátora a první místopředseda nového představenstva klubu Alexandr Krejčíř. "Pro klub je určitě dobře, že nemusíme nyní hledat nového šéfa. Na druhou stranu je škoda, že Pardubice nebudou mít v čele svazu svého člověka," řekl Krejčíř.
 
Ten však zároveň dodává, že by nový generální manažer mohl do klubu vnést nový vítr. "Možná by určitá výměna na postu manažera klubu prospěla. Po prodeji společnosti je totiž ideální čas na změny," dodal Krejčíř.Najdete na iDNES.czmobilní verze