Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kutlák se občas cítí jako bludný Holanďan

29 2004
Karlovy Vary - Po čtyřech letech strávených za oceánem se Zdeněk Kutlák, juniorský mistr světa z roku 2000, upsal Karlovým Varům. Většinu předchozí sezony strávil na lavičce týmu Boston Bruins jako sedmý obránce. „Pro návrat jsem se rozhodl v únoru, kdy mě poslali na farmu a vidina návratu do NHL byla mizivá,“ tvrdí.

Přivykl jste si již na evropský styl hokeje? Mnoho hráčů si stěžuje zejména na velikost kluzišť…
Abych se přiznal, tak si ještě pořád zvykám, protože ty rozměry jsou opravdu o něčem jiném a i příprava byla trochu jiná, než v předchozích letech. Ještě jsem se nedostal do tempa a občas si na ledě připadám jako bludný Holanďan. Jiná velikost kluziště je opravdu problém. Musí se víc bruslit, všude je víc místa. Přináší to i jinou strategii hry. Jsou to momenty a jejich řešení, na které si musím zkrátka zvyknout.
 
Kdy jste začal přemýšlet a posléze se rozhodl pro návrat do české nejvyšší soutěže?
Bylo to po novém roce, když mě Boston poslal na farmu. Později se ukázalo, že už není šance, aby mě povolali zpět. Definitivně jsem se pro návrat rozhodl v únoru.

Měl jste i jiné nabídky ze zahraničí. Jaké byly a proč jste dal nakonec přednost Karlovým Varům?
Zahraniční nabídky jsem opravdu měl. Ozvaly se kluby z Německa, Finska i dva týmy ze Švédska. Vary jsem si vybral z toho důvodu, že jsem si chtěl vyzkoušet českou extraligu. Navíc jednání Varů bylo velice solidní, takže proto jsem si je vybral. Pravdou je, že když jsem uvažoval nad návratem, chtěl jsem do Budějovic, ale ty nyní hrají první ligu…

Bylo těžké se sžít po několika letech individuální přípravy s týmovou? Kolikrát jste zaspal na trénink?
Individuálně jsem se připravoval tři roky. První rok, co jsem byl v Americe, mi trochu pomáhaly Budějovice, kdy jsem s nimi mohl chodit na led a zúčastňovat se i letní přípravy, ale nyní to bylo s týmem Karlových Varů o něčem jiném. Už jsem na to nebyl zvyklý, protože já jsem obvykle trénoval jednofázově, ale déle - tak čtyři hodiny v kuse. Teď jsem musel na tréninky dvakrát. Příprava byla dvoufázová. Bylo to jiné a přiznám se, že mi to připadalo i dlouhé. Ale nezaspal jsem ani jednou!

Tak dobře. Ale nepovídejte mi, že jste pokaždé vstával s nadšením… Byly chvíle, kdy se vám opravdu nechtělo z postele?
Tak takové momenty samozřejmě byly, kdy jsem si myslel, že z postele nevylezu. Speciálně když nás čekaly dlouhé cyklistické výlety a podobně. Třeba soustředění na Božím Daru, to byla zvláště krizová rána, kdy se mi zoufale nikam nechtělo.

Jste odchovancem Českých Budějovic. Proč jste jim nešel pomoci do první ligy?
Myslím si, že v mém případě, když nemám takové jméno a nejsem takový hokejista jako Venca Prospal nebo Radek Dvořák či Radek Martínek, kteří tam působí, by to bylo ošidné. Já jsem chtěl spíše extraligu, abych se vyhrál.

Takže jste šel raději pozvednout Vary, kde není zatím ani jedna hvězda…
Nevím, jestli by se dalo říci, že jsem přišel Vary pozvednout. Zvláště při těch výkonech, co zatím předvádím(smích). To tam radši ani nepište.

Nyní změním téma. Čtyři roky jste se pral o místo v NHL v týmu Bostonu. Propadl jste někdy během té doby depresi, že je to zbytečné a nemá cenu?
Rozhodně takových momentů za dobu mého působení v zámoří bylo víc. První rok jsem nahlédl do NHL, byl jsem tam skoro měsíc. Odehrál jsem deset zápasů a pak mě poslali dolu. Druhý rok jsem si tam neškrtnul ani jednou. Přišel trenér, který nám oznámil, že musíme pracovat na určitých věcech při přechodu z evropského na americký styl. Tak jsem to respektoval a čekal jsem na další rok, kdy jsem měl dostat šanci. Třetí sezonu nás vedl skvělý trenér a i tým byl bezvadný. V tu dobu se mi líbilo v zámoří skoro nejvíce. Poté tento náš trenér z farmy přešel na post hlavního trenéra do Bostonu a naznačoval mi, že bych tu šanci měl dostat. Nakonec tohle bylo důvodem, proč jsem jim podepsal extra smlouvu na další, tedy čtvrtý rok. V Bostonu jsem poté strávil tři a půl měsíce a odehrál jsem jen dva zápasy…

Co vám pomáhalo krize překonávat?
V některé chvíli mi pomáhala přítelkyně. Občas jsem utíkal i k jiným věcem, abych se odreagoval. Snažil jsem se třeba víc trénovat. Ale upřímně a zcela otevřeně byly momenty, kdy jsem měl chuť se vším fláknout  a jet nazpátek. Teď už jsem rád, že jsem to tam vydržel a že jsem touto zkušeností prošel.

Když se na celé toto období podíváte zpětně, směřoval byste svoji kariéru jinak? 
Tohle je velice ošidná otázka. Hlavně z toho důvodu, že nevím, jak by to vypadalo tady v Čechách. Zda bych dostal v některém extraligovém klubu tolik prostoru, abych se mohl vyhrát, proniknout třeba do národního mužstva a jít poté do Ameriky, jak to bývá u takových hráčů. Na druhou stanu čím starší do Ameriky jdete, tím je přivykání na jiný životní styl těžší. Já jsem s tím měl problémy, když mi bylo dvacet. Závěrem, nelituji toho a jsem rád. Nic bych neměnil.

V roce 2000 jste byl na mistrovství světa dvacítek ve Švédsku. Český tým zvítězil. Vzpomenete si na oslavy a nějakou zajímavou událost s nimi spojenou?
Po finálovém zápase s Ruskem jsme byli všichni dost unavení, takže na bujaré oslavy jsme energii neměli. Byli jsme moc šťastní, že se nám to podařilo. Tenkrát jsme šli do města a poseděli jsme. Pokud si dobře vzpomínám, tak byl i vítězný doutník, ale velké oslavy nebyly, měli jsme toho dost. Když jsme se poté vrátili domů, tak jsme se rozjeli a každý si chvilku na oslavy našel. Jsou z toho krásné vzpomínky.

Předpokládám, že jste se již v Karlových Varech zabydlel. Jaký léčivý pramen chodíte po tréninku pít?
Musím uznat, že Vary jsou krásné město. Během pár procházek jsem si je oblíbil. Líbí se mi zde. Kolonáda a i okolí je příjemné. Prameny jsem skutečně i ochutnával. Zkusil jsem dva a u těch to skončilo, protože na další jsem už neměl odvahu.

Autor:
Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 15 7 3 4 1 62:34 31
2. Kometa 15 8 2 2 3 55:36 30
3. Třinec 15 8 2 2 3 47:34 30
4. Hr. Králové 15 9 1 1 4 35:25 30
5. Ml. Boleslav 15 6 1 3 5 36:32 23
6. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
7. Chomutov 15 5 2 3 5 38:40 22
8. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
9. Zlín 15 4 3 2 6 38:42 20
10. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
11. Liberec 14 5 1 0 8 26:43 17
12. Pardubice 15 4 2 1 8 34:52 17
13. Jihlava 14 4 1 2 7 34:41 16
14. Litvínov 15 2 2 2 9 24:43 12

Najdete na iDNES.czmobilní verze