Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kužílek chce zabudovat do týmu mladé hráče

24 2003
Prostějov - Změnu na trenérském postu ohlásil krátce po skončení sezony hokejový klub v Prostějově. U týmu, který letos v první lize dosáhl na čtvrté místo, střídá Kamila Přecechtěla Radomír Kužílek. Nový trenér přišel z Havířova, kde se mu nepodařilo zachránit extraligu. „Především po psychické stránce očekávám jednodušší angažmá,“ srovnal Havířov a Prostějov nový kouč.

Jak probíhala jednání o novém angažmá?
Prakticky hned po posledním barážovém utkání Havířova s Kladnem jsem se rozhodoval mezi několika nabídkami. Lákavá byla především ta z Karlových Varů. Je to extraligový tým, nakonec ale rozhodlo, že jsem šest let nebyl doma a chtěl jsem být s rodinou. Lákavá byla také Olomouc, ale v tomto případě rozhodlo, že trenér, který s týmem postoupil do první ligy, projevil zájem pokračovat. V Prostějově proběhla solidní jednání na úrovni, i proto jsem se rozhodl pro tento tým. Smlouvu mám na dva roky.

Máte představy, do čeho jdete? Znáte hráče z mužstva?
Havířov byl dlouhodobě odsouzený k baráži, proto jsem sledoval možné soupeře, často právě v Prostějově. I z tohoto důvodu mám celkem jasnou představu o hráčích prvního týmu. Navíc jsem několik hokejistů trénoval v mládežnických kategoriích. Odtud znám osm hráčů. Pro začátek to stačí.

Zopakovat úspěšnou sezonu nebude jednoduché, zvlášť když tým zřejmě opustí

Radomír Kužílek

narozen: 22. 7. 1971
poslední trenérská angažmá: titul mistra republiky s dorostenci Třince (2002), sestup s muži Havířova z extraligy (2003)
několik zkušených hráčů. Jaké jsou vaše cíle v novém angažmá?
Klub trochu mění svou politiku. Do úspěšného týmu chceme prosadit mladé hráče z juniorského týmu. V přípravě budou Piterka, Přikryl, Sedlák, Jelínek, Smékal, Kopa. Čeká nás hodně práce, do které jdeme s hlavním cílem. Tím je poskládání kvalitního týmu, který by se do dvou let měl pokusit bojovat o extraligu. Chceme stavět na vlastních hráčích a přibrat hokejisty, kteří pochází z okolí a do hry dají srdce. Chceme mít k dispozici tři silné pětky a další dvě složené z juniorů. V týmu ale zůstane základní kostra úspěšného mužstva.

Skládat nový tým není jednoduchou záležitostí. Přesto zřejmě půjde o lehčí sezonu, než jste zažil v Havířově...
Do Havířova jsem odcházel s tím, že budu dělat asistenta u trenéra Výborného a budu se učit. Nakonec jsem skončil jako hlavní kouč. Bylo to nesmírně náročné především psychicky, protože Havířov měl v extralize dlouhodobé problémy. V extralize potřebujete klid na práci. My jsme měli k dispozici pouze odložené hráče, kteří ale v baráži ukázali, že mají svou kvalitu. Odcházel jsem s tím, že víc pro záchranu udělat nešlo. Přesto to byla obrovská zkušenost. Věřím, že v Prostějově takové zatížení nebudu prožívat znovu.

Jaký bude program přípravy na novou sezonu?
Bude náročná, to mohu slíbit. Začíná na konci měsíce a jako všude jinde bude první část zaměřená na fyzickou kondici. Chci zavést řadu novinek. Připravuji různorodou přípravu, ve které nebude chybět plavání, kolo nebo gymnastika. Hlavně mladí hráči dostanou do těla. Staří harcovníci vám přiznají, že největší nápor dostali v době, kdy byli na vojně a z té čerpali v průběhu další kariéry. To neznamená, že zavedu vojenský dril. Především junioři ale na sobě musí zapracovat. Celou dobu se budeme připravovat v domácím prostředí. V rámci přípravy na ledě pak budou i individuální tréninky. V plánu máme deset přípravných zápasů.

Autoři:
Najdete na iDNES.czmobilní verze