Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kvalita ledu se postupně zlepšuje

30 2004
Praha - Led v moderní Sazka Areně žehlí dvě špičkové rolby, každá za dva a půl milionu korun. Přesto jeho kvalitou nejsou účastníci hokejového mistrovství světa moc nadšeni. „Puk na něm nejede. Hrozně odskakuje, klepe se a šmrdlá,“ prohlásil po zápase s Německem obránce Jan Novák. „Hlavně při večerních zápasech to ještě není ono.“

Vyrobit špičkový led je téměř alchymie. Jeho vlastnosti ovlivňuje mnoho faktorů: kvalita vody, jeho tloušťka, teplota i teplota okolí, vlhkost vzduchu.

„Ideální tloušťka ledu je 3,5 centimetru a teplota minus 3,7 stupně na horní vrstvě. Když se metr nad ledem oteplí na víc než třináct stupňů, musíme přimrazit, ale pak zase hrozí, že se bude led štípat,“ řekl technik Roman Jelínek, který má nad ledovou plochou v aréně odborný dozor.

Hodnoty konzultoval i s odborníkem z finské Hartwall Areny. „Už se nám všechny daří držet v normě,“ sdělil Jelínek. Už patnáct let zodpovídá za led na Slavii. Místní plocha platí v extralize za nejkvalitnější.

Jak vyrobit kvalitní led

dobrá voda: musí se upravit, zbavit minerálů a nečistot
optimální teplota: chladicí betonová deska -7 stupňů Celsia (při nižší teplotě se led štípe)
povrch ledu: -3,7 °C
metr nad ledem: 12-13 °C
v hale: do 20 °C
tloušťka ledu: 3,5 cm
pravidelné zatížení: bruslením hráčů led zatvrdne do hloubky, čerstvý led je příliš měkký
odpočinek: tři zápasy za den jsou více než dost
čas: až po 14 dnech provozu má nejlepší kvalitu

Proč se nedaří vyrobit ji i v Sazka Areně? „Nějakou dobu to trvá. Nejkvalitnější led je po dvou týdnech. A tady se musel pořád předělávat kvůli reklamám.“

Ledová plocha si za měsíc několikrát prošla stejným procesem. Po finále extraligy se led musel seříznout zhruba o dva centimetry - až na vrstvu, kde jsou položené reklamy.

V noci po přípravném utkání s Kanadou se totéž opakovalo den před začátkem mistrovství světa. Led se pak předělával i během šampionátu, logo ve středovém kruhu údajně nebylo výrazné.

„To je docela problém. Nový led se musí rozjezdit, aby se usadil. Rýhy bruslí ho dělají tvrdší. Mají podobnou funkci jako železné dráty v betonu. Bez nich je křehký a praská,“ řekl Jelínek.

„A to je pak o zranění nohy,“ povídá útočník Michal Sup.

Pro led je důležitý i odpočinek, tři zápasy denně jej příliš zatěžují. Po úpravě před dalším zápasem voda občas nestihne ani zmrznout. Led je nejlepší ráno, po noční péči si může odpočinout a pořádně zatuhnout.

„Spousta věcí se musí doladit. Na to nebyl čas, takže to děláme za provozu. Ale led je pořád lepší. Jarda Jágr mi nedávno řekl: Nic moc. Ale pak se usmál a dodal, že už je to v pohodě.“Najdete na iDNES.czmobilní verze