Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kometa je zase o stupínek dál, věří její kouč Kýhos před play-off

Vladimír Kýhos | foto:  Michal Šula, MAFRA

10 2015
Při předchozích dvou taženích v play-off útočila Kometa ze zálohy, nyní poprvé vstupuje do řádné série jako papírový favorit. „Bereme to na sebe,“ hlásí kouč Vladimír Kýhos.

S píšícími novináři promluvil poprvé od října, kdy se obul do způsobu rozhodování o neuznaném gólu své Komety v Hradci Králové. „Nechal jsem to na mladších kolezích, abych se uklidnil před play-off,“ vysvětloval včera Vladimír Kýhos médiím svou absenci.

V loňských vyřazovacích bojích bylo o brněnském trenérovi hodně slyšet. Spartu dráždil peprnými výroky, Zlín naštval „záškodnickým“ tahem s bitkařem Millerem. Co plánuje nyní? „Zatím mě nic nenapadá,“ odvětil Kýhos před zítřejším startem čtvrtfinále proti Zlínu.

V jakém je tým rozpoložení?
Jsme rádi, že sezona pro nás dopadla, jak dopadla. Vím, že to nic neznamená, ale trošku nám to napovídá, že jsme zase o stupínek dál než v loňské sezoně. Doufám, že se to přenese i do play-off.

Čemu přičítáte, že je váš tým o stupeň výš?
Hráči jsou o rok zkušenější. Věci, které jsme do nich loni nahustili, už v sobě mají zažité a přidávají k tomu něco navíc. To nás dovedlo k letošnímu výsledku.

A znovu narazíte na Zlín, který vás v loňském finále porazil...
Jsme si toho vědomi, ale dnes je situace úplně jiná. Loni jsme měli za sebou těžkou sérii se Spartou a naše stěžejní hráče, jako Vojtu Němce nebo Honzu Hanzlíka, jsme měli zraněné. Dalším činitelem bylo, že jsme si ani neodpočinuli. Teď jsme měli dlouhý čas na přípravu a na doléčení všech neduhů, začal trénovat i Tomáš Dujsík. V tom je to odlišné.

Cítíte se jako favorit?
Asi to tak je. Mužstvo, které jde z vyšší pozice, je vždycky favorit. My se toho nemůžeme zříkat a ani nechceme, tak je to dané. Bereme to na sebe a uděláme všechno pro to, abychom to potvrdili.

V čem je hlavní síla Zlína? Rozjezd měl pomalejší, ale nyní válí.
Já jsem byl jenom překvapený, že to trvalo tak dlouho. Jejich mužstvo se nijak zásadně nezměnilo, filozofie je stejná, hrají stejným stylem. Hodně velkou roli hrají osobnosti, jako Čajánek, Leška nebo Žižka. Ti kluci to dokážou v kabině ukočírovat a zbláznit tak, že za nimi mužstvo jde. Jsou nebezpeční v přesilovkách a brejkových situacích. A hlavně mají nezdolnou vůli. Neskládají zbraně, pořád jsou nebezpeční.

A co zlínské slabiny?
O tom bych mluvil nerad.

Čekáte v sérii vyhrocené emoce?
Doufám, že ne. Že se hráči nemají rádi, to je vypěstované. Je to derby, a to přináší emoce, nic většího bych v tom nehledal.

Takže nebudete muset tým krotit?
Hráči sami vědí, co chceme hrát, a vědí o síle soupeře v přesilovkách. Podle toho se musí chovat.

Vaši svěřenci říkali, že zkusí vyprovokovat Petra Čajánka. Je to cesta k úspěchu?
Nevím, jestli o tom mluvili kluci, já bych to takhle neviděl. Peťu Čajánka všichni známe, od šestnácti let hraje svůj důrazný hokej. Nálepka pro něj není dobrá, ale především je to výborný hokejista, což pořád dokazuje. Provokace k němu patří, on si nenechá nikdy nic líbit, naopak je ten, který spíš do někoho zajede. Ale myslím, že je tak zkušený, že se k ničemu vyprovokovat nenechá.

Čemu jste se v pauze před play-off věnovali?
Všemu. Minulý týden jsme trénovali dvoufázově, protože to byla poslední možnost, jak do hráčů ještě dostat energii. Taky jsme měli tři dny odpočinek, dolaďovali jsme naše systémy a připravovali jsme se na soupeře.

Ladili jste i přesilovku? Váš asistent si stěžoval, že si hráči nebrali k srdci, aby ji hráli jednoduše.
To si nebrali, to je pravda. U první pětky je to takové, že je tam hodně technických hráčů a každý do toho chce dát něco svého na úkor jednoduchosti. Ale ke konci základní části už to bylo lepší, hlavně ze strany lajny Leoše (Čermáka).

Jaký v sérii očekáváte hokej?
Myslím, že to bude ze začátku opatrné. Ani jedno mužstvo tam nevlítne, aby to druhé zválcovalo. Hlavně v prvním zápase bude každý očekávat, jak se kdo vyrovnal s dlouhou pauzou a kdy zapluje do kolejí zápasu.

Jakou roli budou hrát rozhodčí?
Jenom doufám, že nasadí v play-off jiný metr než v základní části. Chvíli to bylo takhle, pak nějaká mužstva řvala, tak to zase fungovalo jinak. Myslím si, že rozhodčí, co pískají play-off, už by měli mít nějaké zkušenosti a jednotný metr. Ale co jsem viděl předkolo, tak se toho bohužel moc nezměnilo.

Autor:




Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 15 7 3 4 1 62:34 31
2. Kometa 15 8 2 2 3 55:36 30
3. Třinec 15 8 2 2 3 47:34 30
4. Hr. Králové 15 9 1 1 4 35:25 30
5. Ml. Boleslav 15 6 1 3 5 36:32 23
6. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
7. Chomutov 15 5 2 3 5 38:40 22
8. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
9. Zlín 15 4 3 2 6 38:42 20
10. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
11. Liberec 14 5 1 0 8 26:43 17
12. Pardubice 15 4 2 1 8 34:52 17
13. Jihlava 14 4 1 2 7 34:41 16
14. Litvínov 15 2 2 2 9 24:43 12

Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze