Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kysela je novým šéfem hokejového Ústí nad Labem

Robert Kysela ukončil kariéru - Bývalý hokejový reprezentant Robert Kysela ukončil v dresu Ústí nad Labem kariéru. | foto: Iveta LhotskáMF DNES

2 2008
V prosinci 2005 mával hokejový útočník Robert Kysela ústeckým divákům, loučil se s nimi i s aktivní kariérou. Teď se do klubu vrací. Jako generální manažer!

Informaci, kterou jako první přinesla MF DNES v úterý, včera potvrdil Martin Procházka, šéf nového vlastníka Oleofin a nově i člen dozorčí rady Ústeckých Lvů.

"Kysela bude generálním manažerem. Dobře se orientuje v prostředí, jsou za ním výsledky, má zkušenosti," řekl Procházka, mimo jiné šéf Spolchemie a Setuzy.

Mistr světa Kysela přiznal: "Ještě nemám podepsanou smlouvu, ale práce jsem se už ujal."

Ústecký hokej prožívá hektické dny. Nezvládl baráž s Mladou Boleslaví a spadl z extraligy do první ligy. Úterní valná hromada klubu rozhodla, že se navýší základní jmění klubu. "Až proběhne úpis, stane se Oleofin vlastníkem 61 % akcií," informoval Procházka.

. Sedm hráčů odstavených od týmu chce promluvit

Sedm potrestaných se chce bránit. Brankář Přikryl, obránce Zápotočný a útočníci Novák, Janků, Hašek, Pazourek a Káňa vypadali jako zrádci, když je šéf ústeckého klubu David Šaffer poslal na dovolenou před posledním zápasem baráže o extraligu s Mladou Boleslaví.

Byl z toho poprask. Aféra.


Oficiální důvod: ztráta výkonnosti. Později se u některých přidalo porušení životosprávy. "Jenže když to četl laik, vyznělo to jako korupce," vadí útočníkovi Jiřímu Haškovi.


Většina hráčů chce říct svou verzi. "Co jsem se bavil s kluky, tak se vyjádřit chceme. Manažer, který nám to udělal, už v klubu není," řekl bek Tomáš Zápotočný. Gólman Petr Přikryl přitakal: "Poškodili naše jména." V pondělí mají hráči schůzku s novým vedením a poradí se s ním, zda smějí mluvit. Měli to zakázané pod hrozbou trestu. Robert Kysela, nový šéf, slíbil: "Dovolím jim říct cokoli. Musíme ale citlivě posoudit názory obou stran, budu mluvit i se Šafferem. Chci si udělat svůj obrázek." Kouč Miloslav Hořava to komentovat nechce. "Staly se zvláštní věci, do kterých nevidím."


V pondělí bude Kysela jednat s hráči. Jako první právě s vyřazenou sedmičkou. "Oni totiž mají ty pocity nejhorší. Chci probrat jejich postoje, ochotu dál působit v Ústí."

Až na Káňu a Haška všem smlouvy pokračují. Hašek ale neútočí: "Co Šaffer napsal, to napsal. Kdo tomu chce věřit, ať věří. Nebudu kopat kolem sebe. Snažím se zapomenout.


Do očí mi nikdo o korupci neřekl. Jestli si umím představit, že budu hrát znova v Ústí? Pod novým vedením a trenérem by mě to lákalo."

Kdo je předsedou nového představenstva? "Pan Dragomir, který zastupuje zájmy Oleofinu. Je z právní kanceláře, která pro nás pracuje," ozřejmil Procházka.

Ve středu rezignoval generální manažer David Šaffer. "Pevně věřím, že se Slovan spolu s novým vlastníkem a s novým vedením klubu vrátí tam, kam patří a kde už jednou byl. Zůstaňte ústeckému hokeji věrní, stejně jako mu zůstanu věrný i já," napsal Šaffer v prohlášení věnovaném hlavně fanouškům.

Procházka rozchod se Šafferem vysvětlil: "Dokázal spoustu věcí, ale vycítili jsme, že je potřeba změna. Nové je vedení i trenér a rádi bychom se vrátili do extraligy."

Teď začíná pořádná šichta pro Kyselu. Převzít oddíl a jeho agendu, sestavit tým. Už vybral trenéra, plácl si s Miloslavem Hořavou. "Těším se na zajímavou práci i na odpovědnost za celý klub. Je to šance vrátit se k velkému hokeji a stát se součástí kolotoče, kdy se buduje mužstvo, které má vyhrávat," řekl Kysela, bývalý hráč Litvínova či Kladna.

Na dnešek si naplánoval schůzku se svým předchůdcem Šafferem.

"Dá mi informace k hráčskému kádru, ke smlouvám. Spousta kluků je měla platné jen pro extraligu. Posily? Na trhu už příliš kvalitních hráčů není. A když, tak jsou drazí."

Kysela pod Šafferem v Ústí působil ještě coby 4hráč. "Četl jsem některé věci, které špiní jeho práci. Myslím, že to dělal v nejlepším úmyslu klubu a městu pomoct. Přivedl Ústí do extraligy. Některé kroky mu nevyšly, někteří lidé ho zklamali. Přijal za to osobní odpovědnost."

Mohou se podle Kysely vrátit Lvi do extraligy okamžitě? "Záleží na kádru, financích, vztahu k městu. Vím, že nový vlastník chce očistit jméno klubu a vztah k veřejnosti, která po pádu bývá vždy rozjitřená," uvedl nový šéf Kysela. "Plánem je návrat do špičky první ligy a boj o extraligu, byť se postup možná nepodaří do jednoho roku."

 Klub měl na extraligu rozpočet 60 milionů korun. "Sníží se, protože finanční potřeba pro první ligu je menší," oznámil Procházka. Kysela i tak tvrdí: "Ústí má na to, aby bylo zase extraligové."

. Čaloun zvažuje, že by v Ústí zůstal


Plánoval, že v ústeckém dresu zakulatí počet svých profesionálních sezon na dvacet. Zůstane však kanonýr Jan Čaloun v rodném městě i po sestupu z extraligy do první ligy?


Pozor, neříká NE!


"Přemýšlím nad tím, že bych tady případně zůstal i v první lize. Byl jsem členem toho průšvihu, pádu z extraligy. A asi by nebylo dobré, kdybych odcházel teď, když jsme spadli," tvrdí 35letý útočník, olympijský vítěz z Nagana a mistr světa z Lillehammeru.


Čaloun se loni ústeckému klubu upsal na tři sezony. V uplynulém ročníku extraligy se dlouho kurýroval z vážného zranění ramena, pak už ideální formu nenašel.

Co ho zviklá, aby neodcházel? "Chci vědět, jaké má nové vedení plány. A jestli se mi budou líbit, tedy že budou chtít zpátky do extraligy a že se pokusí udržet hráče, tak uvažuji, že utíkat nebudu," řekl Čaloun.

"Teď máme čekat, až nám zavolají." Stane se to dnes, vedení se s hráči sejde prvně v pondělí.


. Trenéra Hořavu láká nová éra klubu


Robert Kysela, nový generální manažer ústeckých hokejistů, tvrdí: "Po Vláďovi Růžičkovi je Miloslav Hořava druhou největší trenérskou osobností v českém hokeji."


A právě s ním se dohodl na smlouvě, Lvy povede v první lize. "Předběžně domluvení jsme," přiznal Hořava (na snímku) včera. "Je to strašně narychlo. V pondělí máme schůzky s hráči. Teprve sonduji terén, o kádru proto nemůžu nic říct."


Co uznávaného odborníka, který sezonu dokončil v Plzni, přilákalo do nižší soutěže? "Robert Kysela," uvedl. "A taky, že je to nová věc. Že se vyměnilo vedení a že se to chce dělat trošku jinak. Je pro mě výzvou dostat tým zpátky do extraligy." "


Že do toho se mnou půjde Hořava, to je nejdůležitější věc," cení si Kysela. "Chvíli nervů mě to stálo, měl zajímavé nabídky." Oba se během kariéry už potkali. "Znám ho výborně.
Hráli jsme spolu v Litvínově, pak mě trénoval na Kladně. Je to pracovitý, férový člověk, který je trochu svůj, ale umí prosadit své myšlenky, není alibista, ví, co chce. Je to špičkový odborník, v hokejovém dění vážený. Je to ta pravá osoba," míní Kysela.


Hořava si sám vybere asistenta. Co bude s trenéry Votrubou a Evanem, kteří Ústí vedli v extralize, je nejasné. "Mají smlouvy a rozhodne se, zda budou v klubu dál působit, třeba u mládeže," řekl Kysela.


Jeden Hořava přichází, druhý odešel: jeho syn se vrátil do Kladna. "Ve smlouvě měl, že při sestupu ho Ústí musí nabídnout Kladnu. A to projevilo zájem," ozřejmil Hořava-otec.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze