Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lang, odložený milionář nad věcí

14 2003
Washington - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Jako by washingtonského hokejistu Roberta Langa nic nemohlo vyvést z pohody... Klidně si utahuje i ze slavného spoluhráče Jaromíra Jágra, jak je momentálně řádně pohublý: "Je jako ohryzaná kost!," tvrdí se smíchem Lang.

Nebo jak nedal gól z jeho přihrávky, když se spolu výjimečně sešli na ledě: "Jen kdybys nebyl dřevák," křikne na Jágra a rozesměje se.

Stejně jako z českých novinářů na chodbě tréninkového komplexu Washington Capitals v Piney Orchard. Po půl hodině rozhovoru pronese: "Napište si, co chcete, kluci! Ale nějak rozumně, jo?"

Těžké začátky v NHL

Nebylo to tak vždycky. Vyrostl za totality v průmyslové oblasti v severozápadních Čechách a v zámoří se zpočátku protloukal těžce. V Los Angeles jej násilně přeškolovali na bourače, a přestože pomohl Česku vyhrát mistrovství světa 1996, pustili ho do extraligy, kde hrál za Spartu.

Až od sezony 1997-1998, v níž získal olympijské zlato, se jeho kariéra v NHL rozvíjí. Chytil se v Pittsburghu, kde následně prorazil coby centr jedinečné řady s Kovaljovem a Strakou na křídlech. Teď už druhý rok vydělává pět milionů dolarů.

Už byl v Detroitu

Pravda, lamentuje, že ho kouč ve Washingtonu málo posílá na led. Diví se, že ho nestaví vedle krajana Jaromíra Jágra. S napětím sleduje, zda manažeři dohodnou jeho přestup do Detroitu. Mezi legendy NHL by se centr hodil.

"Už jsem tam byl snad oběma nohama, ale nakonec z toho sešlo," tvrdí Lang. "V tom mančaftu všechno klape. Žádná hádka. Za Detroit by v NHL chtěl hrát asi každý."
Zájem o Langa v Detroitu trvá. On si ovšem takřka v jakékoliv situaci zachovává nadhled. Aby ne...

Česko-americká výchova

Dvaatřicetiletý hokejista si užívá života bez existenčních starostí. Baví se rybařením a golfem. Prázdniny tráví na jihu ve své rezidenci v Hilton Head. Jezdí mercedesem. "Jen o trošičku horším než já," rýpne si Jágr.

S půvabnou Američankou Jennifer vychovává bezmála dvouletého syna Kellyho. "Náš pediatr nám poradil, ať na něj já mluvím česky a manželka anglicky," tvrdí. "Že prý si to přebere. Zatím se mu to motá..."

Ve vlasti nebyl už šest let. Občas přivítá rodiče, kteří do USA létají na návštěvu. Někdy se mu po rodné zemi zasteskne, ale zámořský život mu perfektně vyhovuje: "Víš, tady si můžeš dělat, co chceš, a nikdo ti nestrká nos do zelí. Máš svůj klid, nikdo se o tebe nestará."

V průběhu ročníku přebývá na okraji Washingtonu, na rozdíl od většiny mužstva, jež bydlí na venkově, v okolí tréninkové arény. "Tam je mrtvo!" ošívá se Lang.

"Ani na ryby se tam chodit nedá. Jsme tady přes zimu a já přece nebudu chodit vysekávat díru do ledu! V létě si na jihu zachytám mnohem líp."

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze