Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lang: Pokud budu fit, tak přiletím!

13 2004
Washington, Praha - Jediným gólem rozhodl v neděli o vítězství ztrápeného Washingtonu nad Edmontonem 1:0. Dál zápolí o první místo v bodování NHL. Robert Lang společně s Jaromírem Jágrem rozvracejí obrany zámořských týmů. A stejná dvojice by na jaře v Praze mohla táhnout českou reprezentaci za světovým titulem.

„Když budu fit, přiletím,“ vzkázal v pondělí přes svého otce, který s ním na žádost MF DNES večer telefonicky promluvil.

„Tati, vždyť jsou skoro ještě čtyři měsíce do mistrovství!“ řekl rodičům do Teplic. „Všichni do mě hučí. Vždyť se může stát cokoliv...“ Třiatřicetiletého centra třeba stihnou zdravotní potíže. Nebo jej Washington vymění do silnějšího klubu, který v průběhu šampionátu ještě bude bojovat o Stanley Cup.

Jinak... Jinak ozdobí Lang českou soupisku na bedlivě sledovaném turnaji, který začíná 24. dubna.

„Například loni toho měl Lanýž dost. Jednoznačně nás odmítl kvůli únavě,“ řekl Marian Jelínek, osobní trenér Jaromíra Jágra a konzultant reprezentačního kouče Slavomíra Lenera. „Ale vím, že v současnosti se s ním o nároďáku dost baví Jarda, pro něhož je Praha velkou motivací.

Esa NHL a šampionát v Praze

Robert Holík (NY Rangers) - NE
Roční plat 9 milionů USD, usadil se v zámoří, má americký pas.
Petr Nedvěd (NY Rangers) - NE
Roční plat 5 milionů USD, nesmí, na olympiádě 1994 reprezentoval Kanadu.
Dominik Hašek (Detroit Red Wings) - SPÍŠ NE
Roční plat 6 milionů USD, výslovně neodmítl, ovšem chce hlavně Stanley Cup.
Robert Lang (Washingon Capitals) - MOŽNÁ
Roční plat 5 milionů USD Láká ho spoluhráč Jágr a pokud bude zdráv, mohl by přijet.

Lanýže by k sobě bral, protože v NHL jim to klape parádně.“ Lang se v zámoří usadil se svou americkou paní. Vychovávají dvouletého syna. Prázdniny tráví ve své rezidenci v Hilton Head v Jižní Karolíně.

Ve vlasti se byl naposledy podívat před šesti lety po epochálním vítězství na olympiádě v Naganu.

Za Česko pak nastoupil v únoru 2002 při následujících hrách v Salt Lake City. Svým známým a příbuzným pak dlouho tvrdil: „Tím jsem skončil. Ať vezmou mladší kluky! Já se toho nareprezentoval dost...“

„Na tyhle řeči a vzkazy nedám,“ opakoval Slavomír Lener, byť dřív nesršel optimismem při hovorech o šancích na Langovu účast v Praze.

„V únoru letím do Ameriky a tam si chci s každým promluvit osobně.“ Lang na rozdíl od krajanů Roberta Holíka a Petra Nedvěda neměnil občanství ani nehrál za jinou zemi.

Ve startu za Česko mu tedy nebrání žádná administrativní překážka.
„Bobby za náš nároďák hrát nemůže,“ tvrdí o svém synovi Jaroslav Holík. „Má americký pas, určitě se ho nevzdá. Kdyby ho Američani pozvali do svého týmu na letošní Světový pohár, asi by to přijal.“ Touhu po účasti na šampionátu naopak projevoval Petr Nedvěd.

Jenže ten za Česko hrát nesmí. Zakázala to mezinárodní federace IIHF, neboť při zimních hrách v Lillehammeru 1994 startoval za Kanadu.

S národním mužstvem se předloni v Salt Lake City rozžehnal i gólman Dominik Hašek. Teď se soustředí výhradně na chytání v Detroitu a zisk Stanley Cupu. Kdyby neuspěl, přiletěl by do Prahy? Roman Hozák, jenž Haškovi zprostředkovává styk s českými médii, prohlásil: „Pokud vím, nikdy neřekl ne!“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze