Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lašák je nevyrovnaný, tvrdí Vokoun

5 2003
Helsinky - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Večerní zápas se Slovenskem se blíží, žijí jim už obě hokejové výpravy. Tradičně prestižní souboj umocňuje bitva o první místo v osmifinálové skupině a zároveň obrovská ofenzivní síla slovenského výběru. Ani jeden z týmů ještě neztratil na mistrovství světa ani bod. "Bude to derby," říká mladý útočník Jiří Hudler, kterého možná čeká největší zápas dosavadní kariéry. Čeští hráči se shodují, že uspět tentokrát lze jen přes precizní defenzivu. A že mají výhodu na místě brankáře. Dále čtěte: Prolomí Slováci české prokletí? x Slováci budou mít proti česku dvojí motivaci x Dnes už Kolařík přijde na zápas včas x Anketa: Kdo vyhraje česko-slovenské derby?

V brankářském souboji se střetnou dva kolegové z Nashvillu: český gólman  Tomáš Vokoun je jedničkou týmu Predators, slovenský Ján Lašák putuje mezi  farmou a prvním týmem.  "Ale na mistrovství světa už je zkušený, loni vychytal Slovákům výhru,"  připomněl Vokoun.  "Má velký talent, to je nesporné."

Český gólman je ovšem o dva roky starší a má víc zkušeností s "velkým"  hokejem díky působení v NHL. V této sezoně odchytal 69 zápasů.  "Jedna z Lašákových nevýhod, která se vyhladí s věkem je, že je nevyrovnaný.  Když se mu daří, chytá skvěle, když mu to nejde, zas tak dobrý není," tvrdí  Vokoun. "Uvidíme  který den to pro něj bude."

Na český tým nemá Lašák moc dobré v zpomínky. "Díro!" křičel na něj ve  čtvrtfinále mistrovství světa v roce 2001 Pavel Patera poté, co si  gólman srazil lehké nahození z rohu.  "Moc chceme konečně Čechy porazit," říká nyní slovenská jednička. S Vokounem  se potkává v hotelu u snídaní, o hokeji se ale prý moc nebaví.

"Spíš si povídáme o rodinách a věcech, co se dějí doma," uvedl Vokoun. "Ani  v Americe jsme o šampionátu spolu nemluvili. Ani jeden z nás jsme nevěděli,  jestli pojedeme. A pak Honza chytal play-off v Milwaukee, takže jsme se náš  případný souboj neprobírali."

Jako vždy ho ale Vokoun bere s klidem. "Máme normální zdravý vztah, rivalita  je v pořádku. V Nashvillu je jako v každém týmu víc gólmanů a chytat může  jen jeden."

Od zápasu nelze čekat žádnou velkou útočnou bitvu, gólmanům budou pomáhat  připravené obrany. "Oba týmy budou hrát dobře dozadu, nepadne moc gólů a  rozhodnou přesilovky," prorokuje Hudler.

"Pro mě jako obránce bude lepší hrát s takovým ofenzivním týmem," myslí si  nejzkušenější zadák českého mužstva Jaroslav Modrý. U některých mužstev  člověk neví, co má očekávat, ale tady je jasné, že musíme být připravení  celých šedesát minut. Jakmile jednou nebudeme, nechají nás za to zaplatit."

Právě Modrý je dalším hokejistou, který má ve slovenském týmu klubového  spoluhráče. Dokonce dva, kromě zadáka Višnovského ještě Žigmunda Pálffyho,  jednoho z nejlepších útočníků NHL.

"Jestli klukům poradím, jak na něj? Samozřejmě, jsou věci, které se dají na  určité hokejisty použít. Nesmíme mu dát prostor, aby neměl puk moc v rukách.  Když je šance, je potřeba ho majznout, znepříjemnit mu hokej," tvrdí.

Jenže slovenský útok, to není jenom Pálffy. "Ještě jim přibyl Demitra, to je  další do sbírky," usmál se křídelní útočník Radim Vrbata. "Všechny čtyři  slovenské řady, to je jako All Star tým. Neřekl bych, že mají až tak dobrou  obranu, ale ofenzivní síla je obrovská. Slováky už nemůže nikdo brát na  lehkou váhu."

"Bude to parádní zápas, derby, bude to sledovat celá republika Česká i  Slovenská," věří Hudler. "Jenom doufejme, že to nepřejde v nějakou  nenávist."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze