Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Legendární despota se vrací na ruskou střídačku

26 2003
Moskva - Návrat legendy, tak je možné komentovat comeback Viktora Tichonova do funkce trenéra ruské hokejové reprezentace. Třiasedmdesátiletý odborník, slavný despota ověnčený úspěchy střídá na postu hlavního kouče Vladimíra Pljuščeva. Ten doplatil na čtvrtfinálový výpadek svého týmu na světovém šampionátu. Tichonova zvolila naprostá většina národní trenérské rady.

Pljuščev měl přitom u týmu zůstat i přes neúspěch, v polovině května jej vedení svazu potvrdilo ve funkci i pro příští sezonu s podmínkou, že jeho smlouvu schválí zástupci klubů. To se však dnes nestalo a Tichonov dostal od členů trenérské rady sedmnáct hlasů. Další kandidát Valerij Bělousov, předchůdce Marka Sýkory v Magnitogorsku, jich obdržel deset.

Podle předchozích informací byl jedním z kandidátů i Vladimír Vůjtek, jenž dovedl Jaroslavl ke dvěma ligovým titulům. Ruský internetový server gazeta.ru uvedl, že v úvahu přicházeli také Vladimír Jurzinov, Rafail Išmatov, Sergej Michalev a Boris Michajlov. O Pljuščevovi se prý při konečném jednání vůbec nemluvilo.

Podle dostupných informací by Tichonov chtěl zároveň zůstat v CSKA Moskva, kde působí jako prezident a hlavní kouč. Část pravomocí by však měl převést na svého syna. Reprezentační tým má vést tři sezony, takže vedle mistrovství světa se objeví i na Světovém poháru 2004 a olympijských hrách v Turíně 2006.

Tichonov je nejúspěšnějším mezinárodním trenérem. Někdejší Sovětský svaz dovedl v průběhu šestnácti let ke třem zlatým olympijským medailím a osmi triumfům na mistrovství světa. Byl
také u slavného vítězství sborné v Kanadském poháru 1981. Jeho asistentem bude podle zprávy Mezinárodní hokejové federace Alexej Kasatonov, jeden z nejúspěšnějších sovětských obránců Tichonovovy éry.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze