Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Legendární hokejový kanonýr Nedomanský má výstroj v garáži

Václav Nedomanský (zcela vlevo) pozoruje své kolegy ze Síně slávy Jana Suchého, Jiřího Holíka a Josefa Augustu. | foto: Michal DoležalČTK

6 2008
Emigroval před 34 lety, ale mluví spisovnou češtinou. Jeho uhlazenost a profesionalita vás donutí opustit hovorovou řeč taky. Je mu 64 let, ale schody bere po dvou jako pravý sportovec. Než jej loni předčil Jaromír Jágr, byl právě on v českém hokeji "králem střelců" – v elitních ligách dal 795 gólů.

"Jágr hraje dlouho a ještě dlouho hrát bude. Byl jsem soutěživý, chtěl jsem něco dokázat, ale tak je to ve všech sportech: měl jsem svoje období a to skončilo," řekl Václav Nedomanský v rozhovoru, který poskytl MF DNES při oslavách 100. výročí českého hokeje.

Slavný útočník, který žije v zámoří, byl během nich uveden jako jedna z legend do Síně slávy.

Když s vámi kolega mluvil před třemi lety u příležitosti vyhlášení "Krále střelců", zrovna jste dostal novou hokejovou výstroj. Vyzkoušel jste ji?
Je v garáži, jako fungl nová.

Takže se na ni chodíte jen dívat?
Ne, byl jsem jednou bruslit s vnukem, ale to je všechno.

Bude z vnuka hokejista?
Nebude, žije na Havaji. Surfař? To už je.

Jak se udržujete v takové kondici?
Střídmé jídlo a pití, cvičení vzhledem k mému věku. Chodím víc, než běhám.

Nezasteskne se vám přeci jen někdy a nemáte chuť obout brusle?
Ne. Už jsem tím strávil dost času. Někomu hokej vyloženě chybí, ale já jsem vytížený a dělám věci jinak.

Jak často se dostanete do Česka?
Pracoval jsem jako evropský scout pro Los Angeles dvacet let a z toho jsem deset let jezdil z Prahy do Evropy. Od roku 2001 mi práce nedovolila cestovat sem, takže jezdím jen příležitostně.

Kdy jste t u byl naposled?
Na zápase Slovensko – Česko v listopadu minulého roku.

Pomáháte stále jako konzultant slovenskému týmu? Ano, jsem oficiálně s týmem. Po neúspěšném roku zase byla změna trenérů, asociace rozhodla, že začne dávat šanci mladým hráčům, kteří už nejsou junioři, ale ještě nejsou hráči evropských lig.

Narodil jste se v Hodoníně, ale dlouho jste hrál na Slovensku. Když vidíte zápas Česko – Slovensko, komu vlastně fandíte?
Nefandím. Má profese je dívat se na hráče a dělat, co mám. Na fandění nemám moc čas a nejsem citově založený k hokeji. Hokejisté hrají po světě, já je vybírám a hledám.

Nudíte se vůbec někdy?
Stane se to, občas. Když jsem zvyklý hodně cestovat a dělat hodně práce a potom jí není tolik, vadí mi to. Mám rád režim podle plánu a hodinek, dnů a měsíců.

Jak tedy vypadá váš ideální den?
Pravděpodobně by byl s nějakým sportovním pohybem, dobrým jídlem a pitím, hokejem v televizi, tak dvěma nebo třemi zápasy. Tam, kde žiju, začínají třeba ve čtyři odpoledne, pak v sedm a ještě později. Vidím dost hokejů, až moc.

Nejste tedy někdy hokejem až přesycený?
Někdy ano. Ale vzhledem k tomu, že nefandím a dívám se na svoje věci a k tomu mám administrativu, naplňuje mě to.

Kdy jste si naposled zafandil?
Možná když Los Angeles Kings byli v roce 1993 ve finále Stanley Cupu. Měli jsme spoustu dobrých hráčů i z Evropy a Gretzkého, ale prohráli jsme.

Václav Nedomanský

Slavný hokejový útočník a střelec přezdívaný "Big Nedo". Narodil se 14. 3. 1944 v Hodoníně. Hrál za Slovan Bratislava, Toronto Toros, Birmingham Bulls (oboje WHA), Detroit Red Wings, New York Rangers, St. Louis Blues (vše NHL). V reprezentaci a elitních hokejových ligách nastřílel 795 gólů.Najdete na iDNES.czmobilní verze