Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Legendární Tichonov se umí po zápase usmát

30 2001
Jihlava - Kdysi míval pověst nesmlouvavého kouče, nyní působí dobráckým dojmem. Na lavičce se na své mladé svěřence často rozohní, ale po zápase ozdobí jeho tvář plachý úsměv. Na otázky odpovídá tichým hlasem, chápavě naslouchá, neodmítá ani žadatele o autogram či společnou fotografii. Takový je věhlasný hokejový kouč Viktor Tichonov, jedna z největších trenérských osobností hokejové historie.

Na ukončení úspěšné kariéry a odchod na zasloužený odpočinek zatím nepomýšlí. "Na to, kdy skončím, se mě ptávali už před patnácti lety," usmívá se jednasedmdesátiletá legenda.

Věnuje se nadějným mladíkům, přispívá cennými radami. Nyní je na dva týdny přivezl do České republiky, kde absolvovali přípravný kemp a šest zápasů s tuzemskými mužstvy. Na konec si nechali souboj s odvěkým rivalem - Duklou Jihlava.

"Byl to pro nás kvalitní přípravný zápas. Máme v mužstvu hodně mladých hráčů a Dukla je silný tým," tvrdí Tichonov. "Vždy zaujímala vysokou pozici v československém hokeji. Ale už si nevzpomenu, kdy jsme proti ní hráli naposledy."

Po zápase už se jeho svěřenci připravovali na návrat domů, v Omsku je čeká kvalitní turnaj. Nejen do týmu z Omska, ale i do dalších mužstev ruské superligy zamířilo v poslední době několik českých a slovenských hráčů. Důvod je nejen podle Tichonovova názoru naprosto jasný. "Dobré peníze, v silných klubech se dá vydělat," míní známá osobnost světového hokeje.

Na nové podmínky ve společnosti i ve sportu se dívá střízlivě. Jen na adresu některých svých svěřenců z nedávné minulosti se nechce vyjadřovat. "Jaký je vůbec Fetisov trenér? Nevím ...," odpovídá Tichonov.

Současné úspěchy českého reprezentačního výběru umí ocenit. "Rusko bude znovu mistrem světa, až jím nebude Česká republika," přidává jeden ze svých bonmotů. "V posledních třech letech jste opravdu výborní, i když při posledním finále mistrovství světa byl Bůh na straně Čechů - a proti Finům."

Široký úsměv na jeho tváři vyvolá poznámka o tom, že snad vůbec nestárne. "Jak to dělám? Celý život jsem u ledu, tak prostě nestárnu. Ale musím přiznat, že jsem býval větší," dává zapomenout na svoji někdejší nepřístupnost slavný ruský trenér.


KDO JE VIKTOR TICHONOV?

Pod vedením dnes jednasedmdesátiletého trenéra získala bývalá sovětská a později ruská sborná celkem osm titulů mistrů světa a třikrát vyhrála olympijské hry. Tmavovlasý štíhlý muž, označovaný v minulosti za diktátora sovětského hokeje a mistrovského CSKA, působil dříve velmi stroze. S přibývajícími léty se však změnil, usmívá se a působí zcela pohodově.

Tichonovův tým má s kdysi slavným klubem CSKA pouze shodný název. Jeho převážně mladí svěřenci tvoří zcela samostatný tým, nezávislý na superligovém CSKA Moskva. "Hrajeme druhou nejvyšší ruskou soutěž, takzvanou vyšší ligu, a naším cílem je postoupit do superligy. V České republice, kde jsou dobré podmínky a kvalitní soupeři, absolvujeme sérii šesti zápasů," prozradil bývalý trenér Treťjaka, Fetisova, Larionova, Krutova a dalších hvězd ruského a sovětského hokeje.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze