Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lemieux bude na olympiádě kapitánem

23 2001
T o r o n t o - S kapitánskou páskou by měl Mario Lemieux vést kanadský hokejový tým na olympijských hrách v roce 2002 v Salt Lake City. Kanadské hokejové legendě se dostalo této cti od další hvězdy, výkonného ředitele olympijského týmu Wayna Gretzkyho. Kanada zatím nahlásila povinnou osmičku hráčů a Lemieux byl největším kandidátem na kapitánský post. "Byla to jednoduchá volba, Mario je špičkový hráč," řekl Gretzky.Zde se podívejte na nominaci ostatních zemí

Gretzky, coby výkonný ředitel kanadské reprezentace, avizoval již dříve, že ve výběru zatím nebude žádný brankář. Vedle Lemieuxe jsou v něm útočníci Paul Kariya z Anaheimu, Owen Nolan ze San Jose, Joe Sakic z Colorada a detroitský Steve Yzerman. Zbylou trojici tvoří obránci Rob Blake z Colorada, Chris Pronger ze St. Louis a Scott Niedermayer z týmu loňského vítěze Stanley Cupu New Jersey.

"Při výběru hráčů se pokaždé vyskytne nějaký sporný moment," naznačil Gretzky, že neměl před sebou jednoduchý úkol. "Věříme, že jsme vybrali osmičku hráčů, kteří se pro úspěch mužstva řádně zapotí a na ledě nechají všechno, aby pro Kanadu vybojovali zlaté medaile," vyjádřil, jakou vkládá do současných reprezentantů důvěru.

Nejvíce prý Gretzky váhal nad zařazením obránce Ala MacInnise. O Lemieuxovi ani v nejmenším nepochyboval, po návratu na led po třech a půl letech předvádí skvělé výkony. "Když hrál poprvé, hned po dvaceti sekundách získal první bod," připomněl Lemieuxovu nahrávku Jaromíru Jágrovi na gól. Gretzky si je však vědom toho, že hlavní roli u Lemieuxe sehraje zdraví: "To patří do kategorie věcí, které neovlivníme."

Gretzky řekl, že hovořil i s Erikem Lindrosem, který se nedohodl ve Philadelphii na smlouvě a v této sezoně nehraje. "Samozřejmě, že je to zkušený hráč. Ale nemělo by smysl a nebylo by to ani spravedlivé vůči ostatním, kdybychom ho už teď do týmu zařadili," vysvětlila hokejová legenda. Gretzky předpokládá, že pokud by Lindros na podzim znovu nastupoval, pak by ho na olympiádu pravděpodobně povolal.

V Naganu skončila Kanada čtvrtá. Nejprve ji v semifinále v infarktových samostatných nájezdech vychytal strážce české branky Dominik Hašek a následně v zápase o bronz prohrála s Finskem 2:3. Nominaci na olympiádu již před Kanadou oznámili Švédové a Rusové. Finové jména minimálně osmi hráčů zveřejní v pátek, Američané v sobotu a trenéři české reprezentace v neděli.

 

Wayne Gretzky představuje první hráče z nominace do kanadského hokejového týmu na OH 2002

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze