Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lemieux bude pokračovat, věří v Pittsburghu

2 2003
Pittsburgh - Bude Mario Lemieux pokračovat, nebo skončí? Fanoušci Pittsburghu stále nevědí, jestli největší hvězdu týmu uvidí na ledě i v příští sezoně. „Supermario“ se stále oficiálně nevyjádřil, ale měl by tak podle zámořských médií učinit ještě tento týden. Množí se ovšem názory, že se kapitán a zároveň majitel klubu už vnitřně rozhodl. „Myslím, že bude pokračovat. Byl bych překvapen, kdyby skončil,“ řekl denníku Pittsburgh Post-Gazette Pierre Larouche, bývalá hvězda Pittsburghu a Lemieuxův častý parťák při golfu.

„Hodně věcí si musí rozvážit. Musí si být jist, že vydrží celou sezonu a bude ho hokej těšit. Mario není typem hráče, který hraje jenom proto, že hraje,“ odůvodňuje Larouche Lemiouxovo váhání. Nicméně prý už si na srpen zamluvil led na přípravu.

Ačkoli nikdo ze zaměstnanců klubu pochopitelně nechtěl hovořit za majitele Pittsburghu, například asistent generálního manažera Ed Johnston řekl v sobotu Post-Gazette, že je optimistou.

Johan Hedberg, brankář Pittsburghu uvedl pro švédská média, že se s Lemieuxem při golfu bavil o příští sezoně a z jejich rozhovoru vyplynulo, že bude „Supermario“ pokračovat. "Všechno, co Mario řekl, směřovalo k tomu, že bude ještě hrát," řekl gólman švédskému listu Aftonbladet.

Předseda Penguins Ken Sawyer v minulém týdnu prohlásil, že nemá ponětí, zda Pittsburgh udrží svou největší hvězdu. Další členové vedení však kalkulují s tím, že čím déle bude slavný Kanaďan čekat s rozhodnutím, tím větší bude jejich optimismus.

Pokud bude Lemieux skutečně pokračovat, rýsuje se elitní řada Penguins ve složení Morozov – Lemieux – Straka. Český útočník pravděpodobně v Pittsburghu zůstane, přestože jej klub chtěl pro jeho vysokou smlouvu vyměnit. Neuspěl. Straka si v příští sezoně vydělá 4,35 milionu dolarů a byl po Lemieuxovi nejdražším hráčem. I proto se jej chtěli Tučňáci zbavit- plánují v příští sezoně snížit výdaje na platy na 17 milionů.

Média v Pittsburghu také upozorňují na skutečnost, že nový trenér Eddie Olczyk nemá žádné zkušenosti, a pokud by legendární útočník zůstal v kádru, bylo by to pro něj velké plus.

Navíc by jeho pokračování mohlo zvýšit šance na zisk peněz pro výstavbu nové arény, o kterou Lemieux tolik usiluje. Dokonce jako majitel před časem pohrozil, že když nebude vybudována, přestěhuje klub jinam. Současná Mellon Arena už stojí 42 let a je nejstarší halou, ve které se dnes hrají zápasy NHL.

Lemieux už jednou skončil, jenže o Vánocích v roce 2000 po třech letech opět obul brusle. I když měl vleklé problémy s kyčlí a loni s třísly, dokázal se znovu prosadit. Nicméně jeho budoucnost ovlivní právě zdravotní stav a jak několikrát předeslal, také názory rodiny. Nejslavnější trofej Stanleyův pohár vybojoval pro Pittsburgh dvakrát - v letech 1991 i 1992 společně s Jaromírem Jágrem.

V minulé sezoně dlouho vedl kanadské bodování, ale nakonec v něm skončil osmý – s 28 góly a 63 asistencemi v 67 zápasech. Hodně mu uškodila výměna Alexeje Kovaljova do Rangers. Ale klub musel šetřit.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze