Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lemieux je zpět. Chce vyhrát Světový pohár

31 2004
Praha - Kdo je nejlepší z hokejistů hrajících na právě začínajícím Světovém poháru? O tom se můžete přít. Ale jen jeden z nich je už nyní členem Síně slávy NHL, jen jeden snese skutečné srovnání s nejuznávanějším hokejistou historie Waynem Gretzkým. Mario Lemieux. Muž, který má v38 letech dovést Kanadu k triumfu ve Světovém poháru.

Na hokej se těší už od listopadu, kdy ho od ledu odstavilo zranění kyčle. V lednu byl operován, v 72 zápasech sezony chyběl. Jiného by to v tomhle věku snad zlomilo.

Ale Lemieux? Kdysi přece přemohl i rakovinu. Co je ve srovnání s tím bolavá kyčel.
Když se jej v červnu novináři ptali, jak se chce tak rychle dostat do formy, jen rozpustile prohodil: „Nebudu dělat nic zvláštního. Budu jíst hamburgry, pít víno a občas si zapálím nějaké to cigárko.“

Jenže ve skutečnosti dřel. Pečlivě se na Světový pohár připravoval. Může to být jeho poslední velká hokejová akce. Moc touží po úspěchu.

„Je to vidět,“ potvrdil v kempu kanadského celku brankář Martin Brodeur. „Přijel v nejlepší kondici.“

I když je mu skoro čtyřicet, Lemieux nebude v týmu pro okrasu. „Očekáváme od něho góly, bude stejně dobrý jako na olympiádě,“ ujišťuje kouč Pat Quinn.

V Salt Lake City nasbíral urostlý vůdce dva góly a čtyři asistence, notně přispěl k zisku zlatých medailí. Teď je sice o dva roky starší, ale jeho důležitost tím neklesla.

Když na jednom z tréninků přepadl přes hůl obránce Jovanovského na led, žurnalisté a fanoušci se hned úzkostlivě tázali: Je Mario v pořádku?

Stejná starost posedla Kanadu i při prvním přípravném zápase proti USA, ve kterém Lemieux nenastoupil. Přitom jen odpočíval, v dalším přípravném duelu se Slovenskem už hrál.

A stal se součástí úchvatné formace s Iginlou a se Sakikem. Pro Světový pohár je však nejspíš připravena jiná varianta, taktéž ohromující - lajna St. Louis, Lemieux, Richards.

Trenér Quinn tyhle tři k sobě sesadil už na začátku přípravného kempu. Lemieux vzal své dva nové parťáky hned na golf, to aby setřásli zbytečný respekt.

„To je celý on. Nedává najevo, že je vysoko nad námi. Přestože by mohl,“ tvrdí útočník Ryan Smyth.

Misi za vítězstvím ve Světovém poháru zahajuje Kanada už dnes, duelem proti USA. A bude to generál Lemieux, kdo zavelí ke šturmu.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze