Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lemieux na cestách: prominent i pěšák

10 2001
P i t t s b u r g h, P r a h a - Obyčejně, jako každý jiný hokejový smrtelník, se snaží žít Mario Lemieux na cestách s týmem Pittsburgh Penguins. V nejlepších hotelech by si mohl najímat luxusní apartmá, hodná majitele klubu, a na stadion se vozit desetimetrovou limuzínou. Ale to by v kolektivu nedělalo dobrotu. Proto si pětatřicetiletý vlastník Penguins a zároveň jejich útočník dává záležet na tom, aby příliš nevyčníval. V neděli vyrazil s mužstvem na turné poprvé od svého návratu k hokeji, přebýval v běžném hotelovém pokoji na patře s ostatními, na trénink jel společným autobusem. V lehkém žertu si před novináři pochvaloval spaní bez křiku dětí, který ho doma pravidelně budí.

Ať se však brání, jak chce, v lecčems prostě do davu nepatří. Zatímco většina chlapíků ze sestavy Penguins projde do kabiny a zpět téměř bez povšimnutí, na Lemieuxe v každém městě čekají hordy "pisálků". Muž s číslem 66 odpovídá na všetečné poznámky snad i ze spaní.

Ve Washingtonu se za ním v pondělí ráno stavil Michael Jordan, bývalý basketbalový kouzelník, nyní menšinový spolumajitel místních Capitals. Znají se z golfu, jemuž oba beznadějně propadli.

"Nechal jsem Michaelovi vzkaz na záznamníku a on přišel," vykládal Lemieux reportérovi z listu Post-Gazette. "Bavili jsme se normálně, o golfu. Jak trénuje a kdy má turnaj." Na ctěného Maria čekal na chodbě haly též třináctiletý kluk, vnuk jednoho známého vysokoškolského basketbalového kouče. Léčí se z Hodgkinovy nemoci, kterou Lemieux sám před časem přemohl.

Jak informoval deník Tribune-Review, dostal malý Stephen dvě podepsané hokejky od Lemieuxe, dvě od Jaromíra Jágra, a navíc pozvání do šatny Penguins po večerním zápase. Mario Lemieux tentokrát nedal gól. Na soupeřově ledě musí strpět důslednější bránění, neboť domácí mají právo střídat až po hostech a reagovat na jejich tahy.

Proto mohl Washington na formaci Jágr, Hrdina, Lemieux nasazovat drsné defenzivní specialisty, zejména Witta a Konowalchuka. "Když jsme doma hráli s Ottawou, posílali na nás Bonkův útok, ten hraje dozadu výborně," vyprávěl nedávno Jan Hrdina. "Od druhé třetiny nás trenér Hlinka prostřídával jinak a hned to bylo lepší. Jenže tuhle výhodu venku nemáte." Třebaže se Mario Lemieux zdál ve střetnutí méně nápadný, připsal si dvě asistence.

Byť nastoupil jen pětkrát, v bodování týmu je po polovině sezony už sedmý.
Lemieux, prominent i pěšák

"BOŽSKÝ MARIO" PO NÁVRATU
5 zápasů, 4 góly, 10 asistencí, 14 bodů n 23 střel, sedm kladných bodů v hodnocení plus/minus, 4 trestné minuty.

Pomohl z deprese kapitánu Jágrovi, daří se vedle něj i centru Hrdinovi
"Díky Mariovi máme víc přesilovek než předtím. Má ohromný respekt u rozhodčích, takže si nás nedovolí řezat tolik jako dřív," tvrdí Jan Hrdina.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze