Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lemieux pohrozil, že odstěhuje Tučňáky

6 2003
Pittsburgh - Týmu NHL Pittsburgh Penguuins hrozí stěhování. Majitel a kapitán klubu Mario Lemieux veřejně kritizoval úřady před zástupci zámořských médií za nedostatek snahy získat peníze pro výstavbu nové haly. Podporu Lemieuxovi město slíbilo, když v roce 1999 kupoval klub. Nyní pohrozil, že pokud nebude nová hala, klub v roce 2007 Pittsburg opustí. Mellon Arena, v níž tým Penguins hraje, je nejstarší v celé NHL. Postavená byla už před dvaačtyřiceti lety.

Lemieux před novináři prohlásil, že se cítí oklamán, protože sliby, které dostal v roce 1999, když koupil klub a zachránil jej před bankrotem, nebyly dodrženy. „Je to pro nás všechny frustrující,“ prohlásil Lemieux na čtvrteční tiskové konferenci.

„Přístup města a místní vlády mě hrozně zklamal. Zatím nic neudělali a čas běží. Už brzo potřebujeme vědět, co bude,“ prohlásil šéf klubu.

Starosta Pittsburghu na Lemieuxovu kritiku bleskově zareagoval. Prohlásil, že tým je důležitý pro město i pro celý region a tvrdě pracují na udržení klubu, ale v rozpočtu pro podporu výstavby nové arény prostě nejsou peníze. Výstavba nové haly by měla přijít na 270 milionů dolarů.

Pittsburghu skončí v červnu roku 2007 pronájem v Mellon Areně a potom se bude tým moci přestěhovat. „Budeme jako volní hráči. Doufám, že to chápou,“ vzkázal Lemieux drsně zástupcům města i regionu. Šéf klubu prohlásil, že věřil, že se mužstvo bude do nové haly stěhovat od začátku sezony 2006/2007.

Lemieux dodal, že objektivně není možné zvládnout projekt haly a její finanční plán za dva měsíce. Pokud se ale do dvou měsíců nic nestane, celý projekt výstavby haly zkrachuje.

Tým Pittsburg Penguins je pro Lemieuxe srdeční záležitostí. Odehrál v něm celou kariéru. Na začátku devadesátých let dovedl spolu s mladým Jaromírem Jágrem mužstvo dvakrát k zisku Bstanley Cupu. Na sklonku roku 2000 se dokonce – už jako majitel – vrátil na led; 44 měsíců po ukončení kariéry.

Teď si "Super Mario" ponechává měsíc na rozhodnutí, jestli bude za tým nastupovat i v příští sezoně. Pittsburgh patří ke klubům s nejnižším rozpočtem, dvakrát po sobě nepostoupil do play-off a postupně – až na Martina Straku – prodal všechny hvězdy.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze