Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lemieux se trápí, chce vynechat zápasy

21 2001
P i t t s b u r g h - Hokejový génius Mario Lemieux prožívá krušné dny. Stále více ho sužují bolesti zad, k tomu se navíc přidaly problémy s kyčlemi. V úterý odletěl na důkladné vyšetření do Montrelalu, potom hned vynechal trénink. A večer možná poprvé od slavného návratu na led vypustí i zápas, měl by chybět doma proti Floridě. "Když si dám dva nebo tři dny klid, hned se cítím trochu lépe," popisoval pětatřicetiletý Lemieux. "A to bych teď měl udělat." Právě zdravotní patálie se zády ho před čtyřmi lety donutily ukončit skvostnou kariéru.

Ani po posledních lékařských prohlídkách o něčem podobném neuvažuje. "Pořád mám v plánu hrát i příští rok," prohlásil legendární centr. V současné době však nemůže hrát naplno, při utkáních se potýká s bolestí. A je to znát. Od té doby, co se znovu objevily patálie se zády, zaznamenal v šesti zápasech pouze čtyři body a osm mínusových bodů. Před tím si držel úctyhodný průměr dvou bodů za utkání, během sedmnácti jich urval 34 a mohl se pochlubit i 14 plusovými body. Tři z posledních klání nebodoval vůbec.

"Nemyslím si, že je to fér vůči fanouškům, když na ledě nemůžu předvést to, co chci," povzdychl si Lemieux. "Kdybych byl v pořádku tak na 70 nebo 80 procent, ještě by to šlo. Ale 30 procent je opravdu málo..." Jeden z nejslavnějších hokejistů historie hlavně lituje, že nevynechal ty zápasy, které po sobě následují hned další den. Podle Jágra mohl Lemieux před vypuknutím bojů sotva chodit, přesto obul brusle a naskočil na led.

"Nechce prostě zklamat lidi," říká Jágr. Návrat modly na led je totiž pro fandy ohromným tahákem, všech třiadvacet utkání bylo vyprodaných. I když ze sebe nemůže Lemieux vyždímat veškeré umění, pro spoluhráče zůstává nepostradatelný. "Jeho třicet procent je stále více než sto někoho jiného," povzbuzuje ho Jágr. "A navíc někdo jako on nikdy mužstvu neublíží."

Vedle opěvovaného centra trochu pohasl i sám Jágr, bilance z šesti uplynulých duelů je nula gólů a šest asistencí. Ani on totiž není úplně zdravotně v pořádku, po ataku Fedoruka z Philadelphie, kvůli němuž vynechal All Star Game, má trable s krkem. "Něco vynechat? To je vyloučené," cítí zodpovědnost za tým. Ten se při úterním tréninku proháněl ve formaci s Hrdinou a Stevensem.

Lemiuex je stále v péči svého dvorního fyzioterapeuta Toma Plaska, stará se o něj i lékař Penguins Mark Mortland. "Jedna kyčel se pohybuje jinak než druhá. Na ledě proto mám takovou divnou stabilitu," vysvětluje Lemiuex. Doufá, že díky opakovaným masážím, cvikům a po chvíli klidu se to zlepší. Pravděpodobně tedy vynechá pár zápasů, i potom by se trochu mohla změnit jeho pozice na ledě. Už by se neměl tolik vracet, spíše se držet vepředu. "Dá hodně zabrat jezdit zpátky. Možná defenzivní úkoly převezme někdo z mých spoluhráčů z útoku," prorokuje Lemieux.

"Soucítíme s ním. Má za sebou velký návrat a všichni mu přejeme, aby se co nejdříve uzdravil," mluví za spoluhráče obránce Bob Boughner. 

Jágr a Lemieux na tréninku

Autor:


Témata: Mario Lemieux
Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze