Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lemieuxe jsem příliš unavil, přiznal Hlinka

28 2001
P r a h a - Měl za sebou dvacet hodin cestování, vypadal unaveně. Přesto hokejový trenér Ivan Hlinka vydržel přes deset minut ochotně odpovídat novinářům. Právě se vrátil z Pittsburghu, kde si jako první Evropan v historii odbyl celou sezonu ve slovutné NHL. "Cítím se určitě spokojený. Bylo to samozřejmě velmi těžké, ale zkušenost se nedá ničím nahradit," přiznal jedenapadesátiletý kouč. Občas si utřel pot z čela, tradičně vtipkoval. Potom rozhodí ruce, výmluvným gestem rozhovor končí. "Děkuji vám pánové," oznámí, popadne vozík se zavazadly a spolu s manželkou Liběnou pádí na parkoviště.
Prohlédněte si video z letiště

Už jste se asi těšil domů...
Jsem opravdu rád, že jsem tady. Sezona to byla velmi náročná a těžká, ale hodně mně toho dala. A právě takové zkušenosti se nedají ničím nahradit.

Jste tedy spokojený?
Určitě. Samozřejmě jsem měl určité představy, které se s realitou rozcházejí. Ale takový je život. Zažil jsem celou řadu menších věcí, které mne zaskočily, ale teď je možná příliš brzy na jejich hlubší analýzu. V NHL je ale třicet týmů a šestadvacet z nich už hrálo golf a my jsme stále bojovali o Stanley Cup. Takže zas tak špatné to nebylo, ne?

Ale zámořští žurnalisté vás stejně nešetřili. Jak jste se vyrovnával s jejich tlakem? 
Ano, psali hodně. Ale když jsem si přečetl české noviny přes internet, tak do mě naši novináři také pěkně šili...

Co třeba?
Vzpomínám si, že jsem jednou viděl nějaký článek o tom, že Hlinka už je  téměř po smrti. Tomu jsem se jenom usmál. Ale je pravda, že systém americký je trochu jiný. Situaci v Penguins dávají opravdu hrozně prostoru a nějak se naplnit musí. A to dá dost práce. Píše se úplně o všem, všechno rozebírají. Stejně jako u nás jsem se tam setkal s lidmi, kteří hokeji rozumí a píší i kriticky. A na druhé straně s těmi, co je hokej nezajímá, ale stejně stále něco chrlí.

Hodně se mluvilo o vašich sporech s Jaromírem Jágrem. Bylo na nich něco pravdivého?
Když má člověk v týmu takového hráče, musíte s nim věci probírat. Rozhodnutí sice dělám sám, ale jsem tolerantní. Naopak mě pomáhá, když dojde trochu k diskusi a každý řekne svůj názor. Nejsem typ trenéra, který přijde ráno na stadion a stále jenom rozhoduje. Vemte si třeba Marka Sýkoru, když trénoval Slavii. Také se přece musel hodně bavit s Vláďou Růžičkou.

Jágr je prý na odchodu. Co vy o tom víte?
Jarda je hráč mimořádných kvalit a mimořádně dobře zaplacený. Je to otázka rozpočtu, co si tým bude moci dovolit. Vlastně jenom tři hráči jsou pod smlouvou, takže generálního manažera čeká perné léto. 

Jak těžké bylo trénovat tým, v němž hraje sám majitel?
Pittsburgh je mužstvo, které byste jinde na světě nenašli, vlastně složení šesti národností. Má cizího trenéra, což není moc obvyklé. Navíc Jardu Jágra, to je jeden z nejlepších hráčů na světě. No a Lemieuxe, hrajícího majitele. To jsou specifika, s nimiž se moc trenérů na světě nesetkalo. Vemte si třeba českou Spartu. Kdyby měla finského kouče, hráče z celého světa a nevyhrávala pořád, tak nevím, jak dlouho by ten finský trenér vydržel.

Neodpadl Lemiuex ke konci sezony trochu fyzicky?
I na něm se dlouhý ročník projevil. Možná, že i v tom byla trochu moje chyba, protože jsem lpěl na tom, aby ti nejlepší hráči chodili na led opravdu hodně. I když to třeba nebylo zrovna nutné. A ono se to potom dostaví. V jejich únavě mám   prsty i já.

Co vaše zdraví? Třeba finský kouč Suhonen nevydržel tlak kvůli srdečním problémům.
Nápor je to veliký. Přeju mu, aby se z toho dostal a znovu se dal k hokeji. U každého se vypětí projevuje někde jinde. Musíte se zeptat manželky, jestli je to znát na mě... (smích)

Kouříte ještě?
Nerad bych dával špatný příklad mladým, ale kouřím. I když jsem to snížil. Je to podobné, jako když jsme za mladých let před panem Gutem s Vláďou Martincem tajně bafali za autobusem. V Americe se na hodně místech nesmí.

A co zimní olympiáda v Salt Lake City? Už jste se rozhodl, zda-li povedete český tým?
Sejdu se během června s představiteli svazu a budeme o tom mluvit.

Hokejový trenér Ivan Hlinka se s manželkou vrátil do Prahy

Autor:


Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze