Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lener: Byli jsme všude o krok pozadu

9 2003
Helsinky - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Obrat byl tak blízko. Národní tým se dokázal vrátit do zápasu z tříbrankového manka. Jenže dorazit nalomenou Kanadu už se českým hokejistům nepodařilo. "Čtvrtý gól Kanady byl pro výsledek klíčový. Ten nás poslal dolů. Pak jsme museli otevřít hru a Kanada toho využila, jestli nakonec dostanete sedm nebo osm gólů, to už nehraje žádnou roli," řekl po zápase kouč Slavomír Lener. Druhou příčinou prohry byl podle něj špatný začátek: "Kanaďané byli důraznější, byli všude o krok napřed."

"Od památného zápasu v roce 1997 uplynulo šest let, ale teď za šedesát minut jsem zestárnul ještě o dalších šest," prohlásil na tiskové konferenci kanadský kouč Andy Murray.

Narážel tím na divoký průběh semifinále, v němž nejdřív jeho tým vedl 3:0, pak Česko vyrovnalo, ale pětigólovou smrští v poslední třetině rozhodla Kanada o postupu do finále. Do něj se dostala po šesti letech, naposledy vyhrála zlato právě v Helsinkách.

Ve třetí minutě třetí třetiny si Murray po Hejdukově vyrovnání vzal oddechový čas. A hned po něm jeho svěřenci nadšení českých hokejistů zchladili.

"Říkali jsme, že musíme zase začít odzadu, ale hned v dalším střídání padl gól. Takže to, co jsme řekli během time-outu jsme museli hned zase změnit. Zase jsme se museli hnát dopředu, nic jiného nám pak nezbývalo. Nevyšlo to a proto jsme dostali hodně gólů," vysvětluje Lener nejhorší defenzivní výsledek v historii české reprezentace na světových šampionátech. Osm gólů ještě reprezentace na mistrovství světa od rozdělení Československa nedostala.

Ještě za stavu 4:3 přitom česká naděje žila. Po krásné Strakově akci navíc fauloval Hlinku Heatley a Česko mohlo hrát v početní výhodě. Jenže útočník Radek Duda znovu "ujel", za oplácení byl vyloučený i on. "Určitě to mělo vliv na vývoj zápasu, přesilovka by nám v té chvíli hodně pomohla," řekl kouč Lener, kterému se strategické plány zhorutily hned v první třetině.

"Měli jsme vymyšlenou taktiku, jenže když prohráváte 0:3, musíte všechno změnit. Museli jsme riskovat," objasnil. "Ze začátku jsme nehráli to, co jsme praktikovali celý turnaj," souhlasí Robert Reichel, který jako správný kapitán pozvedl dvěma góly tým z krize. Podruhé už to ale nevyšlo. "Sám nevím, proč jsme je nedokázali dorazit. Mysleli jsme si, že to půjde lehčeji. Za stavu 3:3 jsme opět přestali hrát náš hokej," řekl Reichel, který se s trenérem Lenerem shodnul v závěrečném hodnocení: "Kanada vyhrála zaslouženě."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze