Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lener: Čas Dopitova návratu ještě nedozrál

10 2003
Praha - Třiatřicet hráčů nominoval v úterý trenér hokejové reprezentace před turnajem Baltika. Kdo nakonec do Moskvy odletí, to Slavomír Lener tají. Mezi povolanými hokejisty chybí pardubický centr Jiří Dopita, třetí hráč kanadského bodování extraligy. „Čas jeho návratu ještě nedozrál,“ usmál se Lener tajemně.

Jaké cíle si kladete před třetím dílem Euro Hockey Tour, moskevským Baltika Cupem?
Loni jsme byli považováni za outsidera a nakonec jsme turnaj vyhráli. Ne, že bychom letos byli favority, ale tým by měl být velmi dobře bruslařsky vybavený a silný. Půjdeme zápas od zápasu s cílem v každém bodovat.

V nominaci je zatím jedenáct obránců a dvacet útočníků. Proč takový počet hokejistů?
Důvody jsou zřejmé. Především je to kumulace zápasů v extralize plus další zápasy pro hráče, kteří byli na předchozích turnajích. Navíc hrajeme čtyři zápasy za šest dnů. To je velké sousto. Proto chceme rozložit zátěž na více hráčů. Všichni nominovaní si zahrají alespoň jeden zápas.

Před odletem do Moskvy hraje reprezentace v úterý v Pardubicích proti Kanadě. Už máte plán, jak rozložíte síly a kdo kde nastoupí?
Rozmyšlené to mám, ale zatím to nemíním prozrazovat. To bychom mohli rovnou oznámit sestavy k jednotlivým zápasům. Navíc máme některé otazníky, pokud jde o výkonnost některých hráčů. A to si chceme ještě ověřit při zápase v Pardubicích proti Kanadě. Navíc nevíme, zda u některých hráčů nedojde ke zranění, proto zatím necháváme sestavu v širším měřítku.

V Pardubicích se daří Jiřímu Dopitovi. Uvažoval jste o jeho nominaci na Baltiku?
S Jirkou jsem v poslední době ve velice intenzivním kontaktu. Všichni velice dobře víme, na co Jirka má a nikomu nemusí nic dokazovat. Ještě to bude chtít trochu čas, ale dostává se do reprezentační formy.

V týmu je šest nováčků. Mimo jiné kompletní slávistický útok Jaroš – Kopecký – Dlouhý. Co rozhodlo o jejich účasti v týmu?
 Naskytl se prostor tuto slávistickou trojku vyzkoušet. Stejně jako jsme vyzkoušeli dříve mladý pardubický útok. Slávisté už druhou sezonu dokazují, že jim vyhovuje nepohodlná situace, kdy je málo prostoru na ledě, kdy se hraje těsný agresivní hokej. I proto jsem se rozhodl pro ně a nominoval kompletní trojici, protože v této trojici je jejich síla. Navíc hráli velmi dobře loňské play-off. Slavia se o ně hodně opírala. Věřím, že svou nominaci potvrdí.

Na druhé straně je mezi nominovanými dvaatřicetiletý třinecký obránce Malinský…
To je hráč, který letos začal ve vynikající formě, byť ho přibrzdilo zranění. Je to kvalitní ofenzivní bek, který podpoří tým v založení útoku. Má dobrý cit v zakončení přesilových her. Věřím, že bude velkým plusem pro národní tým.

Dalším nováčkem je litvínovský Michal Trávníček. Co rozhodlo pro jeho nominaci?
Patří do kategorie mladších hráčů. Je to velice důrazný hráč v koncovce, nebojí se kontaktu. Podává stabilní výkony. Jediné, co ho limituje, je to, zda dokáže odehrát zápasy v reprezentaci s menším počtem trestných minut.

Brankářský post je vždycky citlivý. Adam Svoboda je stálice, ale premiéra čeká Lukáše Hronka. Co rozhodlo pro jeho povolání do týmu?
Jeho zařazení do týmu je podpořeno statistikami. Průměr inkasovaných gólů i procento úspěšnosti zákroků vyznívají pro Lukáše Hronka a Adama Svobodu. Oba jsou na čelních místech. Hronek navíc prošel reprezentační dvacítkou. Vidím velkou šanci, aby hráči, kteří prošli dvacítkou, plynule navazovali na národní tým.

Reprezentační dvacítkou prošel i další brankář, o němž se mluvilo v souvislosti s reprezentací, znojemský Tomáš Duba.
Tomáš je mladý talentovaný brankář. Viděl jsem ho ve čtyřech zápasech. Patří k hráčům, kteří mají velmi blízko ke startu v reprezentaci, ale momentálně jsem dal přednost Hronkovi, protože podle mě chytá v lepší formě a podává vyrovnanější výkony.

Na minulé dvě akce jste povolal Petra Fraňka, ale start mu znemožnily zdravotní problémy. Nyní jste o jeho zařazení do týmu neuvažoval?
Nemluvil jsem s ním. Dvakrát jsem ho nominoval, dvakrát se omluvil. Tak jsem vsadil na další hráče. Petr Franěk po zranění nehraje takovou dobu, aby byl stoprocentně v pořádku a zase se neomluvil.

V týmu jsou překvapivě jenom dva hráči působící v ruské lize, obránci Jan Hejda a Martin Čech. Přitom dříve bylo pravidlem, že na turnajích dostávali šanci hráči působící v soutěži v zemi, kde se turnaj hraje.
Ano. Měl jsem jinou představu. Ale nemůžeme ovlivnit to, že je ruská liga ještě náročnější než česká. V základní části mají přes šedesát zápasů, navíc náročné cestování a podle mě  nekvalitní podmínky pro ubytování a regeneraci. Navíc někteří hráči vypadli kvůli zranění. Bohužel mezi ně patří Salfický, který je zraněn, stejně jako Píša, který je zraněn dlouhodobě, Duda se zranil na Karjale. Například Robert Kántor nehraje v Dynamu Moskva.

V nominaci se objevil Martin Chabada. Neuvažoval jste o jeho povolání spolu s Kratěnou a Brošem? Tato trojice v současné době drží Spartu.
Bohužel to nebylo možné. Broš má dlouhodobě naplánované lékařské vyšetření. Kratěna zase  dlouho laboroval se zraněním. Hraje se sebezapřením a bude lepší, když se dá během přestávky do pořádku.

Pouze sedm hráčů absolvuje všechny tři reprezentační akce v sezoně. Od myšlenky vytvořit stabilního jádro týmu jste už upustil?
Těžko vytvoříme kostru a ducha mužstva. Ověříme si výkonnost hráčů. Někteří budou na dvou turnajích, někteří na třech. To je jediné, co z tohoto turné a z finálových zápasů vyzískáme. Do této situace jsme se dostali momentálně. Ale nejsme v tom sami. Švédové a Finové se do podobné situace dostali už před třemi lety.Najdete na iDNES.czmobilní verze