Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lener chce na Floridu i gólmana Salfického

28 2001
N o r i m b e r k - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Obrovitého útočníka Jiřího Dopitu bude znovu uhánět Slavomír Lener, asistent kouče Florida Panthers v zámořské NHL. Na to už jsou fanoušci zvyklí, i vsetínský kapitán možná konečně kývne. Ale Lener oznámil další cíl: Chceme gólmana Dušana Salfického! "Rádi bychom ho viděli u nás na Floridě," přiznal trenér po dopoledním rozbruslení. Chvilku před tím dlouho postával u mantinelu, možná sledoval zrovna plzeňského brankáře. "Znám ho, je vynikající," říká Lener.Lener lanaří i Dopitu - čtěte ZDE

Sám o tom se Salfickým nemluvil, nechává si to až na konec mistrovství. "Ctíme zásady, že v průběhu šampionátu nechceme kluky rozptylovat. Jako trenér vím, jak je to nepříjemné jim nabourávat myšlení," přiznává kouč olympijských šampionů z Nagana. Devětadvacetiletý gólman se již dříve vyjádřil, že NHL ho láká. "Případ Romana Čechmánka mě inspiroval, to nezapírám," prohodil minulý týden na soustředění ve Zlíně.

"Je to nejen vynikající brankář, ale i skvělý kluk," chválí ho Lener. "Každý tým takového člověka potřebuje." Salfickému se skvěle vyvedla dosavadní reprezentační ročník, při turnajích Euro Hockey Tour mužstvo držel. Jako jediný se blýskl perfektní formu po celou sezonu. "Naši skauti ho sledovali a moc se jim líbil. Já si ho navíc pamatuji ještě z doby, kdy jsem působil u nároďáku," vzpomíná Lener.

Viděl ho i při posledním přípravném zápase ve Zlíně, kdy dostal od Rusů čtyři góly. "Ale přesto se mi zamlouval. Měl některé výtečné zákroky." Na něčem by sice podle Lenera měl ještě pracovat, to jsou však detaily. "Měl velký přehled, za prohru bych ho určitě nevinil," tvrdí Lener.

Třebaže celý ročník poctivě objížděl turnaje, kouč Josef Augusta na úvodní zápas s Běloruskem pošle do branky Milana Hniličku. Je to pro Floridu nějaká překážka? "Stejně si myslím, že trenéři budou chtít někdy brankářům ulehčit a na jisté zápasy je vystřídají," nezapírá Lener možnost, že by Salfického viděli v akci.

Plzeňský brankář nikdy v prestižní NHL nehrál, pouze si vyzkoušel juniorskou soutěž WHL v Tri City. Pokud by ho v současné době chtěla Florida získat, musela by ho nejdříve draftovat. Salfický odehrál za Česko 21 zápasů, premiérový duel si odbyl 12. prosince 1998. Poslední čtyři ročníky chytal v Plzni, před tím v Pardubicích.   

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze