Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lener chtěl i Dudu, Kazaň ho nepustila

29 2004
Praha - Duda, Beránek, Sup. To měla být úderná řada hokejové reprezentace na Švédských hrách. Beránek se ale omluvil a nepojede ani Duda, i když on i trenéři se dohodli. Do hry ale vstoupila ruská Kazaň. "Podle mezinárodních dohod hráč být uvolněn musí, praxe je ale jiná," posteskl si rerezentační kouč Slavomír Lener.

Radek Duda mohl být pro hokejovou reprezentaci velkým přínosem. V ruské Kazani se po návratu na led během ledna rozehrál k solidním výkonům.

"Jde mu to, začal střílet góly," chválil svého svěřence trenér ruského celku Vladimír Vůjtek.

Jenže na únorové Švédské hry Duda přes pozvání reprezentačních trenérů i přes svou chuť hrát v dresu národního týmu nepojede.

"Mluvil jsem s Radkem i s panem Vůjtkem, vše se zdálo být v pořádku. Pak nám ale majitel klubu řekl, že hráče neuvolní," popisoval Lener. "Bojí se, že se znovu zraní, podobně jako na Karjala Cupu."

Na listopadovém turnaji ve Finsku si Duda poranil pádem na mantinel rameno, musel na operaci a téměř dva měsíce byl mimo hru.

"Kdyby se tenkrát nezranil, vůbec bychom nediskutovali," tvrdí Lener.

Kluby přitom mají povinnost uvolnit hráče pro reprezentační akci ještě 48 hodin před jejím začátkem. "Tohle je první případ, kdy se tak nestalo," řekl o Dudově kauze sekretář hokejového svazu Martin Urban.

Jak je to s náhradou platu za zranéného hráče?

- pokud se na reprezentační akci zraní hráč z extraligy, plat, který vyplývá z kontraktu s klubem, mu po celou dobu jeho zranění platí český hokejový svaz. Tento případ je přesně ošetřen ve smlouvě svazu s extraligovou Asociací profesionálních klubů.
- pokud se na reprezentační akci zraní hráč z evropské soutěže, vyplácí mu plat po dobu jeho rekonvalescence klub, v němž má smlouvu (případně pojišťovna z klubové pojistky)
- na úrovni reprezentace - cizí soutěž existuje dohoda o náhradě při zranění na reprezentační akci jen mezi Českem a Slovenskem. Pokud by se tedy například Uram zranil na akci slovenské reprezentace, slovenský svaz by po dobu jeho léčení hradil jeho plat namísto Znojma, kde Uram hraje.
- účastníci Euro Hockey Tour (Česko, Rusko, Švédsko a Finsko) směřují k dohodě mezi svými svazy a soutěžemi, tzv. Insurance Comitee. Měl by vzniknout společný fond na vyplácení pojistky hokejistům, zraněným na jednom ze čtyř turnajů Euro Hockey Tour.

"Je to těžké. Pokud by se znovu zranil, hrozilo by mu, že ho v Kazani propustí. U tak vysoké smlouvy a pojistky jakou má, je to problém. Sice máme smlouvu v rámci mezinárodní federace, ale v Rusku platí trochu jiné zákony," uvedl Lener, kterému se rozpadla představa o startu elitního útoku.

"Původně jsem počítal s útokem Duda, Beránek, Sup," prozradil. Přítelkyni Josefa Beránka však čeká komplikovaný porod císařským řezem, a tak se slávistický kapitán omluvil a zůstává doma.

A při absenci dvou kolegů z loňské mistrovské lajny ze Slavie se trenéři rozhodli nepovolat ani pracovité křídlo Michala Supa, nejlepšího střelce extraligy.

"Nemá cenu ho zkoušet s jinými hráči. Trochu ctím i to, že už byl na dvou turnajích a v lize je možná nejvytěžovanějším hokejistou. Odehraje přes pětadvacet minut za zápas," všiml si Lener.

"Navíc je to hráč, který si neumí odpočinout, hraje vždycky nadoraz. Bude lepší, když nabere sílu na play-off. Pokud mu vyjde, je jedním z horkých kandidátů startu na mistrovství světa," prohlásil kouč národního týmu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze