Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lener děkoval za konstruktivní kritiku

14 2003
Praha - "Děkuji všem za konstruktivní kritiku i za přízeň a podporu. Znovu zdůrazňuji, že nás moc bolí to, že jsme medaili nepřivezli. Udělali jsme malý krůček kupředu, ale přáli jsme si medaili stejně, jako vy fanoušci. Konkurence je obrovská, ale jsme tu proto, abychom dokázali být nejlepší," loučil se kouč hokejové reprezentace Slavomír Lener se čtenáři iDNES po skončení on-line rozhovoru. Tři dny po skončení mistrovství světa strávil více než hodinu nad otázkami fanoušků i kritiků. Trpělivě a s rozvahou odpovídal i na nepříjemné dotazy. Odpovědi Slavomíra Lenera najdete ZDE

Kouč vysvětlil, proč se v nominaci neobjevili František Kaberle, Aleš Kotalík či Radek Martínek. Vysvětlil důvody několika dalších omluvenek, například od Petra Sýkory. Za složením týmu, který odcestoval do Finska si ale stojí. "V momentu nominace to bylo správné řešení," tvrdí.

Zastal se dvojice obránců Kadlec - Hejda, na niž se po semifinále s Kanadou snesla vlna kritiky. "Nelze je zatracovat za jeden jediný zápas," psal v jedné z odpovědí.

Řadu čtenářů zajímal Lenerův názor na Radka Dudu. "V žádném případě na něho nesvalujeme vinu za porážky, ale v kritických momentech jeho vyloučení ovlivnilo vývoj zápasu. Duda je mimořádně kvalitní hokejista. Měl a má své místo v reprezentaci, ale musí si do budoucna uvědomit, že v reprezentaci se přestupky tolerují rozdílně než v extralize," zdůraznil trenér.

Lener potvrdil, že se mu už na šampionátu ve Finsku zrodila v hlavě kostra mužstva na níž hodlá stavět při příštím mistrovství světa v Praze. "Myslím tím hráče, kteří byli ve Finsku oporami, věřím, že pokud budou v Praze k dispozici, stanou se právě kostrou - základem týmu. Pro příklad mohu jmenovat všechny kapitány současného výběru a kolem nich postavit tým doplněný o hráče jako jsou Hlaváč, Výborný, Modrý, Kaberle, to jen jako příklad a další jako např. Bonk, Havlát, Petr Sýkory, Eliáš, Jágr, Čechmánek, Turek," nastínil své plány.

Odpovědi Slavomíra
Lenera najdete ZDE

Odmítá ale že šampionát ve Finsku podřídil příštímu mistrovství světa v Praze. "Nikdy jsem netvrdil, že Finsko bylo přípravou na Prahu. Úspěch je třeba na kždém MS. Faktem je, že výkony jednotlivců ve Finsku jsou pro mě velkým vodítkem pro závěrečnou nominaci na MS v Praze."

Je si vědom toho, že to bude mít tým v domácím prostředí těžké. "Od roku 1986 nikdo doma nevyhrál, o to je to větší výzva a o to musíme vynaložit větší úsilí k získání co nejkvalitnějších hráčů. Příprava na MS začíná již nyní."

Reagoval i na vyjádření asistenta Vladimíra Růžičky, který by chtěl mít do budoucna na střídačce více pravomocí. "Mám příští týden sezení s celým realizačním týmem, stejně tak jako hráčský tým, tak realizační tým je živý organismus, neustále se vyvíjí, pozměňuje a určitě mám sám spoustu nových předsevzetí a představ, jak své spolupracovníky - jak asistenty, tak i manažery, pozorovatele - co nejvíce využít."

Vizitka Slavomíra Lenera
Současný reprezentační kouč se narodil 10. března 1955. Nikdy nehrál vrcholový hokej, prosadil se až jako trenér. Trénoval druholigová mužstva v Písku a v Praze. V sezoně 1984-85 přijal exotické angažmá hlavního trenéra čínské hokejové reprezentace. Po návratu působil jako asistent u československého olympijského týmu.

Jako první český trenér prorazil do NHL, po Finovi Alpo Suhonenovi jako druhý Evropan. Tři roky působil na počátku 90. let jako asistent v týmu Calgary Flames. V sezoně 1995-96 vedl českou juniorskou reprezentaci a před mistrovstvím světa 1996 ve Vídni se stal asistentem trenéra Luďka Bukače. Slavil tedy zisk zlatých medailí.

Poté trénoval spolu s Václavem Sýkorou Spartu a v roce 1997 se stal asistentem Ivana Hlinky u reprezentace. Po jeho boku stál u bronzových medailí na MS ve Švýcarsku a především u zlatého triumfu na olympijských hrách v Naganu. Od roku 1998 působil jako asistent týmu Florida Panters a minulou sezonu jako skaut a konzultant Panterů. Na jaře loňského roku jej výkonný výbor hokejového svazu zvolil nástupcem Josefa Augusty na střídačce hokejové reprezentace. Na MS ve Finsku dovedl tým ke čtvrtému místu.

Kouč Lener v zajetí fanoušků

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze