Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lener: Hašek by v létě rád reprezentoval

21 2004
Praha - Pozoruhodnou novinku přivezl ze své zámořské inspekce Slavomír Lener, kouč hokejové reprezentace. „Dominik Hašek by docela rád chytal na Světovém poháru,“ řekl v pátek po příletu. Do Severní Ameriky se vydal na sledování adeptů národního týmu pro jarní mistrovství světa v Praze a Ostravě. Zápas Detroit - Colorado sledoval z Haškovy luxusní lóže.

Někdejší „Dominator“ se na NHL v současnosti pouze dívá, kvůli zranění třísel ukončil sezonu. S hokejem však ani v devětatřiceti letech dočista skončit nehodlá.
V rozhovoru s Lenerem o minulém víkendu naznačil, že by mohl vzkřísit i reprezentační kariéru.

Naposledy za Česko nastoupil před dvěma lety ve čtvrtfinále olympiády v Salt Lake City. Po trpké porážce 0:1 v šatně obřadně políbil státní znak na dresu, který následně odložil.

Sbohem mu dával už v únoru 1998 po triumfu na hrách v Naganu. Rozžehnal se s ním i v Salt Lake City. Jenže u Dominika Haška nikdy nevíte...

„Tohle bych zatím nechal bez komentáře,“ prohlásil před pár dny v rozhovoru pro Deníky Bohemia na otázku týkající se Světového poháru. S jinými českými novinami odmítá telefonicky komunikovat.

Turnaj začíná na sklonku srpna. Hašek přitom v létě vždy raději odpočíval, než trénoval.

Do brankářské výstroje se nejraději oblékal až v přípravném táboře svého klubu NHL, někdy před polovinou září. „Dominik považuje Světový pohár za svůj cíl. Ale podrobnosti jsme neprobírali. Na to je čas,“ řekl Lener.

Na své vizitě potkal i legendárního kanadského útočníka Stana Mikitu. S mužem narozeným za druhé světové války na Slovensku sledoval utkání Chicago - Washington. V něm Lenera zajímal zejména centr Robert Lang, pro mistrovství ideální parťák k Jaromíru Jágrovi.

„Nikdo mi účast neodmítl. Ani Robert ne,“ řekl Lener.

Lang už svou přítomnost na šampionátu stihl slíbit i jednoznačně zavrhnout. Záleží především na tom, zda zůstane ve slabém Washingtonu, nebo ho vymění do týmu kandidujícího na Stanley Cup.

„Pokud ho do devátého března nevytrejdují, budeme se bavit dál,“ tvrdí Lener. „On teď ale takřka sedí na kufrech, protože se Washington zbavuje všech dražších hráčů.“

Trenér sledoval i nepodařené představení Romana Čechmánka v Buffalu. Gólmana Los Angeles vystřídali poté, co se nechal vyprovokovat dotěrnými protivníky. „Po jednom zápase nemůžu někoho odepisovat,“ prohlásil Lener.

Před cestou se obával reakcí manažerů. Ti nevidí rádi, že jim zaměstnance kdosi rozptyluje „pochybným turnajem“, jakým pro zámoří šampionát je.

Div se nechystal plížit kolem kabin. „Překvapilo mě, že nebyl žádný problém,“ řekl Lener. „Třeba po tréninku Rangers mě sami pozvali do kanceláře. Potvrdili, že kluky pustí, když tým neprojde do play-off.“

Hráči se na hokejovou událost ve vlasti těší. Vyptávají se na podrobnosti kolem stavby pražské haly, vyzvídají kolem sestavy. Lener však v hlavě pořád nosí jen její náznaky.

Během týdne v NHL se dozvěděl plno užitečných maličkostí. Zaznamenal stoupající formu buffalského střelce Kotalíka, zaujaly ho životní názory i umění mladého beka Fischera z Detroitu.

V Torontu večeřel s veteránem Reichlem. „Zase tvrdil, že už je starý,“ řekl Lener s úsměvem. „Ale když bude volný, věřím, že přijede.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze