Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lener i v New Yorku slyšel: Koukej vyhrát!

8 2004
Praha - Týdny opakoval kouč Slavomír Lener, že se koncetruje jen na hokejové mistrovství světa. Nehleděl na nabídky z Ruska, nevyjádřil se k angažmá v Pardubicích. A pak znenadání podepsal smlouvu se Spartou. Chvíli před šampionátem. „Tak to v Česku chodí,“ vysvětloval. „Když jsem chtěl dělat ve Spartě, musel jsem kývnout hned. Kontrakty se uzavírají právě tuhle dobu.“

Jenže mohli jste tu dohodu utajit a vše oznámit až po mistrovství, ne?
Mohli, ale podle mého jsem zvolil to menší zlo. Stejně by to prosáklo ven a já bych musel dělat hlupáka. Dokola by se o tom psalo a mužstvo by to rozptylovalo ještě víc.

U reprezentace skončíte hned po šampionátu, kdy bude třeba připravit tým pro letní Světový pohár. Není kvůli vámsvaz v těžké pozici?
Končila mi smlouva. A nehodlám to zapíchnout den po mistrovství. Napíšu hodnotící zprávu, některé hráče doporučím a všechno někomu předám. Ať už je to Ivan Hlinka nebo někdo jiný.

Myslíte, že po vás přijde Hlinka?
(směje se) Jen mě to tak napadlo. Ale vždyť už se musí hrozně nudit! Jenom hraje golf...

Ještě ke Spartě. Čím vás tak vábila? 
Chtěl jsem dělat v domácím klubu. Čekal jsem, jestli se Sparta ozve. Ozvala se a já jsem rád. Ale už dost Sparty, teď bych ji chtěl na měsíc vymazat z hlavy.

Stres začíná, ale doma pomáhám, myju nádobí

Už na vás doléhá stres?
Zatím to není žádná hrůza. Zvládnu třeba čtyřicet telefonátů hráčům za noc, ale to k tomu povolání patří. Dny mám takové plnější, samá jednání. Učím se říkat „ne“.

Ztratit hlas? Pro trenéra zkáza!

Minulý týden by Slavomír Lener byl jako hokejový trenér vyřízený. Selhaly mu hlasivky a on pár dní jenom neslyšně sípal.
„Ale už se to lepší, manželka mě zásobila asi pěti druhy prášků, takže pořád něco cucám,“ řekl Lener. „Docela v pozdním věku mi vytáhli mandle, takže mi virózy padají na hlasivky.“ Radí se i s profesionálními zpěváky, kteří mají péči o svůj hlas dokonale zvládnutou. „Kromě prášků pomáhá ještě kloktání,“ ví už kouč.
Taková indispozice je při jeho profesi „vražedná“. Ve vřavě zápasu si pak trenér může připadat zbytečný. „No co,“ zlehčoval trable Lener. „Pamatujete na Jurzinova v Naganu? Taky bych všechno tak hezky kreslil na tabuli jako on.“

V čem třeba?
Vy jste jeden z posledních, s kým vedu větší rozhovor. Všechny ty snídaně a jiné televizní pořady musí jít pryč.

Jste nervóznější doma, v rodině?
Moc tam nejsem. (usměje se)

Máte propustku z domácích prací a různých zařizování?
Ani ne, já se rád zapojím. Něco udělám na zahradě. Milerád. Umyju nádobí. Něco poklidím. Zrovna včera večer dcera spala, tak jsem jí porovnal knížky. To tak chodí, že si děti nedovedou udělat takový pořádek, jako to umí tatínek. (úsměv)

Kdy chodíte spát vy?
V jednu, ve dvě. Vstávám v půl sedmé. Ale jednou týdně to natáhnu do jedenácti, abych to dorovnal.

Vezmeme víc zkušených

V čem se poučíte z loňské přípravy na mistrovství?
Vezmeme víc zkušených hráčů. Ve Finsku jsme měli čtrnáct nováčků. Teď jsme doma, bude větší tlak, vsadíme na zkušenost. I když mladá krev ze sestavy nezmizí.

Fanoušci touží po titulu? Co pro vás znamená úspěch?
Já vím, co chtějí lidi. A nemusím mluvit o přesném umístění.

A co vy na to?
Chceme lidem udělat radost. Nebo se k té radosti hodně přiblížit.

Kdekdo v zemi bude spokojený jen se zlatem. Jak to na vás působí?
Nikdy jsem neměl takový pocit zodpovědnosti jako teď. Ani v Americe, ani když jsme dělali nároďák s Ivanem Hlinkou. Loni jsme lidi čtvrtým místem zklamali. Jsou zvyklí na ty nejlepší výsledky.

Setkáváte se zájmem i na ulici?
Ale jo, občas mě někdo zastaví. V Praze i v jinýchměstech. Dokonce i v New Yorku jsem na chodníku slyšel: Koukejte to vyhrát!

A radí vám taky?
Jasně. Posílají mi návrhy sestavy mailem, ani nevím, kde vzali adresu. Doporučují, ať jsou všichni hráči z NHL, nebo naopak z Evropy.

A nevyhrožují?
Zatím ne! (směje se) Doufám, že to nepřijde po šampionátu.

A zařadíte tedy do nominace víc hokejistů z NHL, nebo z Evropy?
Z NHL to asi bude většina, ale byl byste překvapený, s kolika hráči z Evropy počítám.

Jágr nebude kapitán

Pro úspěch týmu bude důležité, jestli se podaří využít umění Jaromíra Jágra. Před dvěma lety ve Švédsku se to moc nepovedlo.
Počkejte, já bych nerad moc mluvil právě o něm. Není to vůči mužstvu fér, ani Jarda to nechce. On je a bude medializovaná osoba, ale já to nechci podporovat.

Vždyť pětkrát vyhrál bodování NHL a je nejlépe placeným hokejistou na světě...
...Ale já chci, aby hráči šlapali jako tým. Ne jako Jágr a mužstvo odděleně. Věřím, že přijede a bude součástí kolektivu.

Koho k němu postavíte do útoku? Musí to být někdo, kdo k Jágrovi dobře padne.
Mám svou představu. Jedné variantě věřím a další bych si rád vyzkoušel.

A jména neprozradíte? Prospal? Dopita? Straka? Beránek?
Chápejte, když budu dělat konzultanta pro MF DNES, tak vám svůj názor vysypu, ale jako trenér to neudělám. Leccos se ještě může změnit a já se nechci blamovat.
Povězte aspoň, jestli bude Jágr kapitánem. On sám si to nepřál. Zkřížil vám plány?
Naopak. Seděli jsme v létě v baru. Jako první přišlo na přetřes Jardovo kapitánství. Byla to vzácná shoda. Myslel jsem, že pro něj je lepší nemít céčko ani áčko. Ale Jarda mě předběhl. Řekl to první.

Myslíte, že byl na olympiádě v Salt Lake City a na mistrovství ve Švédsku špatný kapitán?
Vůbec ne. Třeba ve Švédsku to na ledě zvládal parádně. Ale ta role mu úplně nesedí. On se potřebuje starat hlavně sám o sebe. O svůj výkon. Když se nebude rozptylovat, pomůže mu to. To jednání proběhlo klidně jako rozdělení federace. Všichni jsme byli spokojení.

A kdo se tedy stane šéfem týmu? Bude to Straka?
Mám jádro hráčů, kteří si rozdělí role kapitána a asistentů.

Loni v přípravě kapitánoval Straka, pak dorazil Reichel a „céčko“ převzal. To se může opakovat, ne?
No jo, proto se Martin ve Finsku urazil a konec turnaje nám nedohrál! (smích)

Dobrák Straka byl přece zraněný. A navíc se jen tak neurazí, ne?
No právě.

Mluvil jste teď s Reichlem? Přiletí, když Toronto vypadne z play-off?
Zatím si mailuju s jeho manželkou. (úsměv) Posíláme si fotky dětí. A tu sérii Toronto - Ottawa necháme nejdřív rozběhnout.

Co gólmani? Když ve Stanley Cupu neuspěje Nashville, budete mít dvě osobnosti, Vokouna a Čechmánka. Neurazí Čechmánka role dvojky?
Vůbec to nebude problém. Kvalitní mužstvo musí mít kvalitní gólmany. Samozřejmě záleží na vztazích, ale my si to ošetříme. Jak jsem mluvil s Čechmánkem nebo jinými, všichni se těší a chtějí pomoct v jakékoliv roli. Nehodlají žárlit.

Jmenujete před šampionátem jasnou brankářskou jedničku?
Vždycky to tak bylo. Historie ukázala, že je to dobré řešení.

Slavomír Lener se seznamem nominovaných hráčů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze