Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lener: Jsme druzí, ale pocity jsou smíšené

9 2003
Helsinky - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) "Jsme druzí, s tím jsme spokojení. Ale celkově jsou pocity smíšené," prohlásil trenér hokejové reprezentace Slavomír Lener po posledním zápase týmu na Karjala Cupu. Mužstvu ke druhému místu na turnaji pomohly dvě výhry po samostatných nájezdech. Nad Rusy a nad Švédy. Na druhou stranu ale tým získal jen o bod víc než v září v Pardubicích, kde skončil poslední.

"Je ale potřeba zůstat na zemi. Jak jsem neviděl tragicky poslední místo na turnaji v Pardubicích, tak teď druhé místo na Karjale nepřeceňuju," uvedl Lener.

Slušnou vizitku si mužstvo pokazilo v sobotním zápase s domácími Finy, který prohrálo 1:5. Navíc za to, že neodešlo z ledu s debaklem, mohlo děkovat jenom skvělému výkonu Romana Málka. "V tom zápase jsme měli velmi špatnou první třetinu, to si nic nenamlouváme," uznal trenér.

"Před turnajem jsem řekl, že budu spokojený, když budeme hrát dobře. A myslím, že jsme dobře hráli tři třetiny nebo tři poloviny zápasů. Tam je naše rezerva," prohlásil Lener.

Hokejová reprezentace ještě v šesti zápasech Euro Hockey Tour nevyhrála ani jeden zápas v základní hrací době. Body sbírá v penaltových rozstřelech. "Našli jsme cestu, jak vyhrát zápas. Z toho se je třeba odrazit. Jsme spokojení s tím, jak jsme zvládli Švédy a Rusy a že jsme dokázali takhle uhrát takhle těsná vítězství. Je vidět, že týmu nechybí vůle. Ani zápas s Finy jsme přes mimořádně špatný vývoj nezabalili," pochvaluje si.

"Ale na druhou stranu se nemůžeme na nic vymlouvat a je spousta věcí, na nichž musejí hráči zapracovat. A oni to moc dobře vědí. I to jsem jim zdůraznil v kabině. Individuálně jsem každému řekl, kde by měli přidat, na čem musí zapracovat. V reprezentaci obvykle nestačí to, co stačí v ligových soutěžích. Ale to neplatí jenom pro hráče z extraligy, ale i z ostatních evropských soutěží. Takovéto zápasy jsou o něčem jiném. I proto jsou tyto turnaje důležité, nastavují nám obrovské zrcadlo," zdůraznil Lener.

Kde podle něj mužstvo nejvíc tlačí bota? "Je to o schopnosti přejít přes hráče, dostat se do šancí a tam nás tlačí bota. Když už jsme se do šancí dostali, tak se ukázalo, že nejsme zvyklí, že musíme rychle a pohotově zakončit," uvedl.

Jeho svěřenci se také často dostávali pod tlak soupeře, který je často přebruslil. "To je otázka kondice, pasivity, spoustu času jse strávili v našem pásmu. Přestože jsme to hráčům zdůrazňovali a co nejdéle se snažili držet čtyři kompletní pětice a rychlý rytmus střídání. Ale prostě se to nedařilo."

Jak je jeho zvykem, neřekl, kteří z nominovaných hokejistů jej zklamali a kdo jej potěšil. Zůstal v obecné rovině. "Jsou hráči, kteří v extralize dominují a vidíme, že to na mezinárodním poli nestačí. Jsme rádi, že přijeli, také jsme jim za to poděkovali. Na druhou stranu je to jak pro nás, tak pro ně vynikající obrázek. Je to pro ně zkušenost a může je to posunout dál."

Pochválil zejména brankáře. "Jak Adam Svoboda proti Švédům, tak Roman Málek v druhých dvou zápasech. To je důležité a na tom se dá stavět," prohlásil Lener.

Před Baltikou zřejmě dozná reprezentační tým dalších změn. "Od myšlenky postavit kostru mužstva, která by odehrála většinu akcí, jsme hodně rychle utekli. Hodně jsme se o tom v realizačním týmu bavili a museli jsme uznat, že jsme byli bláhoví. To prostě nejde. Vychází to jak z termínové listiny soutěží, tak z toho, že jsou hráči rozprchlí po celé Evropě a přes veškerou snahu nemůžete mít přehled o tom, v jaké jsou momentálně formě," dodal reprezentační trenér.

O utkání Česko - Rusko čtěte ZDE

Karjala Cup: Výsledky, tabulky, statistiky ZDENajdete na iDNES.czmobilní verze