Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lener letí do NHL lovit reprezentanty

10 2004
Stockholm, Praha - Trochu jako zvěd v nepřátelské zemi si bude kouč Lener připadat na vizitě po NHL. V některých klubech nevidí rádi, jak mluví s hráči o reprezentaci. Dvě klíčové cesty do zámoří čekají Slavomíra Lenera v následujících týdnech. V základní části NHL zbývá poslední třetina. Trenér reprezentace bude mezi českými hokejisty pátrat po tahounech pro jarní šampionát.

Uvidí se s Jágrem, Haškem i nevyzpytatelným centrem Langem. Obhlédne formu brankářů. Přesvědčí se o vzestupu obránce Židlického.

Z lóže pro novináře se podívá na zápas, pak se u kabiny potká s hokejisty, případně s nimi zajde na večeři.

„Ale musím být opatrnější než dřív,“ tvrdí. „V NHL je nepříjemné klima. Ukážu se jen trenérům a manažerům, které dobře znám.“

Jak je to s Langem?
Především v klubech bojujících o účast v play-off jej asi nepřivítají příliš vřele. Vadí jim, že rozptyluje jejich zaměstnance debatami o „nějakém podružném“ turnaji. Podrážděnost dávají najevo i hráčům, kteří se raději ke své účasti oficiálně nevyjadřují, aby neměli v týmu zle.

„Do Prahy nepřiletím. Nedávám tomu žádnou šanci,“ prohlásil koncem ledna Robert Lang, byť nedlouho předtím tvrdil opak. Co si myslí doopravdy? To snad poví Lenerovi.

Lang v NHL válí, ačkoliv působí v mizerném Washingtonu. Pakliže si jej odtud nevezme žádný z favoritů, bude pro šampionát volný. Náramně by se hodil do útoku k Jágrovi, jenž v New York Rangers na postup ztrácí osm bodů.

Najít spoluhráče k Jágrovi je důležitý Lenerův úkol. Ofenzivní eso si na ledě jen tak s někým nevyhoví. „Já mám k Jardovi asi tak pět centrů, kteří to zvládnou,“ pravil Lener. Žádné jméno však neprozradil.

Kdo připadá v úvahu? Asi Lang. Straka z Los Angeles je po operaci kolen, Hrdina z Phoenixu příliš nezáří. „Napadá mě Dopita z Pardubic,“ řekl Jágrův osobní trenér Marian Jelínek. „Mohli by k sobě pasovat, ale není to jednoduchá věc.“

Kdo do branky?
Další zásadní otázka. Mezi zámořskými gólmany má Lener omezený výběr. Zranění jsou Hašek a Hnilička. Prusek je v Ottawě jen náhradníkem.

Zbývají Vokoun, Turek a Čechmánek. Ale všichni se svými týmy zápolí o místo v play-off. Lener může mít tři, nebo žádného.

Tají, koho osloví jako prvního: „Vezmu jednoho nebo dva. Máme i brankáře v Evropě. Je to svízelná situace, ale musím se s ní vyrovnat.“ Hokejisté se zatím na rozdíl od minulosti před mistrovstvím neomlouvají. O nominaci se živě zajímají. Turnaj v rodné zemi je láká.

Lener s osvědčenými muži, jako jsou bek Špaček nebo útočník Výborný, počítá napevno. „Už v létě jsem jim řekl, že je beru, pokud budou hrát a budou fit,“ prohlásil.

Kolik zámořských posil by si v mužstvu pro Prahu představoval? Ani tentokrát neodpoví konkrétně: „Nechci dopadnout jako Rusové před čtyřmi lety v Petrohradu. Tam měli skoro celou sestavu z NHL a úplně vyhořeli.“ 

Kterou hvězdu byste nejraději v českém týmu viděli vy? Hlasujte v anketě

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze