Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lener: Máme supertým? To ukáží až výsledky

22 2004
Senohraby - „Na supertým na papíře se nehraje. Uděláme všechno pro úspěch, ale to, jestli máme tým snů, se ukáže až devátého května,“ řekl trenér hokejové reprezentace Slavomír Lener v rozhovoru pro Radiožurnál pár hodin před začátkem posledního přípravného zápasu proti Kanadě. „Nerad bych měl mužstvo jako Rusové v roce 2000,“ připomněl výbuch sborné na domácím šampionátu.

Lener odpovídal v hotelu Sen v Senohrabech redaktorovi Janu Pokornému v pořadu O kom se mluví. Na stole před sebou měl mísu s rajčaty a mobilní telefon s třiceti osmi nepřijatými hovory.

Během rozhovoru zvedl telefon Martinu Ručinskému. „V letadle si pořádně namasíruj nohy a vem si ostré brusle. Ještě se ozvi,“ řekl Lener útočníkovi Vancouveru v přímém rozhlasovém přenosu.

Před startem mistrovství světa je jasné, že se rodí tým jako zvon: Jágr, Ručinský, Straka, Šlégr... Plejáda několikanásobných mistrů světa a olympijských vítězů. Vytvoří ale hvězdy dobrý tým? "Síla týmu se utváří v kabině. Pokud mají hráči silného jádra respekt, má i trenér usnadněnou pozici."

Kdo bude kapitán? To zatím Lener tají
V hlavě už spřádal plány na přípravný zápas proti Kanadě. „Prověří naši obranu. Ne, že by nás trápila, ale je to prvořadý úkol. Mužstvo je hodně ofenzivně laděné. Ukázaly to nejenom zápasy proti Rusům, ale prověří nás i tento zápas,“ řekl Lener.

Po utkání má sdělit konečnou nominaci na šampionát. Zatím má v týmu na třicet hráčů, ale na šampionát jich může vzít třiadvacet. „To, že máme víc než dost hráčů, možná vypadá pro veřejnost a pro média. Silnější jádro týmu ví, jak na tom je. Devatenáct hráčů má nominaci jistou a vědí o tom. Proto mohou k zápasů nastupovat bez nervozity a v klidu ladit formu před šampionátem. Zbylých sedm až osm hráčů bojuje o zbylá dvě až tři místa,“ vysvětlil trenér.

Už ví, kdo bude kapitánem reprezentace, ale tuto zprávu zatím odmítl sdělit. „Já to vím, on to ví, jasno mám už i o asistentech, ale bylo by nefér vůči mužstvu, abych to oznámil přes média. Proti Kanadě bude kapitánem Martin Straka, v předchozích zápasech měl „céčko“ na hrudi Jiří Dopita. S Jaromírem Jágrem se kouč již předem domluvil, ž kapitán nebude.

Proč se Čajánek a Vlasák do týmu nevešli
V minulých dnech přijala hokejová veřejnost nelibě skutečnosti, že byl z týmu vyřazen brankář Roman Málek a do nominace se vůbec nevešli zkušení reprezentanti Tomáš Vlasák a Petr Čajánek.

„S Petrem Čajánkem jsem dopoledne mluvil. Byl připravený, kdyby nemohl přiletět Havlát nebo Ručinský. Před třemi, čtyřmi dny to bylo otevřené, ale potom nám z týmu vypadl. Přetlak hráčů je obrovský, i proto se tak kvalitní hokejista do týmu nedostal,“ řekl Lener.

Jinak to podle trenéra bylo s Tomášem Vlasákem, Čajánkovým spoluhráčem ze zlatých šampionátů v Rusku a v Německu. „Nebyl v play-off vytížený tak, jak sem si představoval. Navíc jsem měl jinou představu o složení třetího a čtvrtého útoku,“ zopakoval trenér své zdůvodnění nenominovat vytříbeného technika z ruského Omsku.

„Není ale pravda, že jsem mluvil s ním a něco jsem mu sliboval, jednal jsem jenom s jeho agentem. Nemůžu mluvit s každým hráčem, to bych jich potom musel obvolávat tři sta,“ obhajuje se Lener, jemuž i Vlasák vyčítal špatnou komunikaci.

Málek nevypadl z týmu kvůli Růžičkovi
Dále bylo Slavomíru Lenerovi vyčítáno, že při vyřazení Romana Málka z týmu podlehl tlaku Vladimíra Růžičky, jehož vztahy s elitním extraligovým brankářem po Málkově odchodu do Plzně ochladly. „V žádném případě. Od svých spolupracovníků si nechám poradit, naslouchám jim, ale rozhoduji se sám,“ tvrdí Lener.

„Když hráče vyřazuju, řeknu mu proč. Snažím se být pozitivní a mám pro to důvod, už kvůli tomu, co pro tým udělal. Roman Málek byl pro tým v průběhu sezony platným hráčem. Několikrát jsem ho podržel, i když nechytal ve Slavii a povolal jsem ho. Ale na tomto mistrovství světa by byl maximálně brankářskou trojkou a na obsazení brankářské trojky jsem měl jinou představu. Prostě se letos do týmu nevešel,“ uzavřel trenér tuto kapitolu.

Los má Česko těžší než před rokem
Snadní soupeři v základní a kvalifikační skupině, těžká prověrka ve čtvrtfinále. To čeká hokejisty na šampionátu. „Fakt je, že ale máme těžší los než loni,“ uznal Lener.

V prvních šesti zápasech šampionátu čeká tým jediný soupeř ze silné šestky: Kanada. „Bereme to jako fakt. Bylo by lepší hrát v základních skupinách víc zápasů proti papírově těžším soupeřům. Nebudou to samozřejmě lehké zápasy, ale pozdvižení vyvolají jenom za předpokladu, že v nich zaváháme. Každopádně víme, že ve čtvrtfinále narazíme na těžkého soupeře,“ dodal Lener.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze