Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lener nečeká na Kubinu, ale na Kubu

3 2003
Helsinky - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Dva hokejisty teoreticky nabídlo trenérům české reprezentace noční vyřazení Tampy ze Stanleyova poháru. V týmu letos zářil útočník Václav Prospal a pilířem obrany je tam stabilně Pavel Kubina. Ani jeden z nich ale pravděpodobně mužstvo neposílí. "Prospal má potíže s třísly, dohrával s obstřiky," vysvětluje kouč Slavomír Lener. Ke Kubinovi se nevyjádřil: "Pro nás je mnohem zajímavější Minnesota, kdyby v příštím zápase prohrála, povoláme Filipa Kubu." Další obránce z NHL by se přitom mohl hodit, extraligoví beci mají občas potíže s posuzováním zákroků a rychlou hrou.

Už pět vyloučení ve čtyřech zápasech mají na kontě jak Martin Richter, tak
Petr Kadlec. Extraligoví hokejisté jsou vůbec častěji vylučováni než hráči z NHL.

"Je to dáno odlišným posuzováním některých zákroků, v extralize na to není
stejný metr. A když se snažíme s tím něco v průběhu sezony dělat, řekne se, že brečíme," uvedl Zbyněk Kusý, manažer reprezentace i pardubického klubu.

"Kdyby se podobně pískalo i u nás, měli by to hráči vryté v paměti," potvrdil Martin Richter, zkušený obránce Sparty.

Sudí na mistrovství světa přísněji trestají zákroky holí a držení, takzvané "obstruction" fauly, drobné háčky nebo přidržení, která omezují pohyb útočníků. Podobně je tomu v NHL.

"Posuzování faulů je tady skoro stejné, jediný rozdíl vidím v tom, že v zámoří se snaží trestat i filmování a tady často hráč plachtí vzduchem sotva cítí hokejku," všiml si Jaroslav Modrý, zadák Los Angeles, jenž poprvé startuje na mistrovství světa.

"Někdy ale vylučují za zákroky, které by nemusely být potrestány," myslí si Richter. "Mě nejvíc rozhodilo vyloučení před brankou, když jsem se snažil odklonit Selänneho. Možná, kdyby to nebyl on, tak by to nechali," vrátil se k zápasu s Finskem, v němž putoval na testnou lavici třikrát.

"Styl bránění se kvůli přísnějšímu posuzování zákroků ale nedá měnit. Když
to situace vyžaduje, hráč musí zakročit, i když nechce," prohlásil Richter.

"Snažím si na to dávat pozor, ale někdy to v zápalu boje neuhlídáte. Buď
soupeře nechám stát před brankou, nebo ho budu atakovat, aby gólman viděl."

"Sudí tu pískají docela fér, když máte hokejku a lokty dole, tak vás nevyloučí," radí Modrý. "Je třeba bruslit, hýbat se a ne se vozit za hráčem se zaháklou hokejkou jako na děčínské kotvě."

Richter ovšem tvrdí: "Snažím se mít ruce dole. Ale kolikrát se tam dlouho přetahujete, útočník se do mě opře, já zase do něj... A ruce jdou nahoru. To nelze vždy uhlídat."

Extraligovým bekům občas dělají potíže i rychlí a šikovní soupeři, na které v domácí soutěži nejsou až tak zvyklí. Třeba Jan Hejda ze Slavie je teprve na své druhé seniorské reprezentační akci, občas jako by byl překvapený rychlostí napadajících soupeřů. Richter měl zase problémy s kličkami a zrychlením finského útočníka Teemu Selänneho.

"Nechci říkat, že v extralize jsou nějací šneci, ale tohle je přece jenom světová třída. Jsou tu hodně nepříjemní útočníci, nevyzpytatelní. Obránci si na ně musí dávat mnohem větší pozor," varuje sparťanský bek.

Kdyby Minnesota prohrála další zápas s Vancouverem, vypadla by a kouč Slavomír Lener by měl k dispozici možná nejlepšího obránce tamního týmu Wild. Stav série je nyní 3:1 pro Vancouver, pátý zápas se ale hraje až v noci na úterý a Kuba by po dlouhé cestě byl k dispozici až pro středeční čtvrtfinále. Na soupisku mužstva může Lener stále dopsat dvě jména.

Nejvylučovanější čeští hráči (počet trestných minut):
Martin Richter (Sparta) 10
Petr Kadlec (Slavia) 10
Radek Duda (Slavia) 6
Pavel Trnka (Florida) 6
Michal Sup (Slavia) 4

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze