Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lener o Floridě: Hráč typu Jágra přitáhne i pět tisíc diváků navíc

28 2015
Když hokejová Florida zažívala v NHL zlaté období, působil tu Slavomír Lener jako asistent trenéra. Dnešnímu reprezentačnímu manažerovi tak po přestupu Jaromíra Jágra hned ožily vzpomínky: „Když se vítězí, nikomu nevadí, že hráči jezdí na trénink v šortkách a pantoflích.“

Své působení v letech 1998 až 2002 shrnuje hokejový kouč Slavomír Lener jednoduše: „Nádherná práce.“ Tuto dobu strávil jako asistent trenéra u týmu Florida Panthers. V NHL se málem stal šéfem střídačky, ale i z role nejbližšího pomocníka hlavního kouče velmi dobře zná klub, který je novým zaměstnavatelem Jaromíra Jágra.

„Pokud to půjde, je každému jedno, že se v kabině mluví česky,“ vzpomíná Lener. Za jeho éry tam byla početná krajanská enkláva, teď má Jágr v Panthers za spoluhráče jen Tomáše Fleischmanna.

„Jardovi to může hodně sednout,“ věří Lener. S Jágrem zažili zlaté Nagano a brzy se potkají i na Floridě. Reprezentační manažer Lener sem v nejbližší době zamíří, aby navštívil české hokejisty v NHL, u nichž připadá v úvahu účast na mistrovství světa v Praze.

Nezkomplikoval vám Jágrův přestup inspekční cestu?
Jarda mi do toho trochu spadl, ale na Floridě jsem měl v plánu jeden zápas, takže ho uvidím. Ale co se jeho účasti na světovém šampionátu týká, můžeme teď jen spekulovat. Jestli se Panthers dostanou či nedostanou do play-off, jestli přejdou první kolo... Uvidíme.

Váš tip: prosadí se ve Floridě?
Určitě může. Mužstvo tam poslední roky předělávají - sice už mají velice kvalitní management, ale podle mého názoru moc dobře nedraftovali. Proto potřebují kvalitního hráče. A Jarda kvalitu má. V útočném pásmu pořád v NHL patří k nejlepším, dokáže skvěle udržet kotouč.

Hokejový trenér Slavomír Lener.
Hokejový trenér Slavomír Lener.
Hokejový trenér Slavomír Lener.

I když poslední dobou vadl?
Co jsem viděl zápasy New Jersey, šance pořád vytvářel. Ale nepadalo to ani jemu, ani jeho spoluhráčům. Neviděl bych to tak, že by za sérii bez bodů mohl. Věřím, že se zlepší.

V New Jersey před přestupem Jágr nebodoval, hrál málo. Pookřeje podle vás na Floridě?
Když jsem tam přišel já v roce 1998, získali jsme Pavla Bureho, megastar - a začala chodit spousta nových lidí. Na to jsem si hned vzpomněl. Takový jedinec jako Jarda Jágr dokáže přitáhnout na každý zápas třeba o pět tisíc diváků navíc. Pokud za mě platilo, že dvě třetiny hlediště měly Bureho dres s číslem 10, teď by se to mohlo stát s Jardovým číslem 68. Klubu může přinést nové fanoušky i kvalitu.

Panthers jsou navíc na české hráče zvyklí, že? Působili tu Straka, Vokoun, Dvořák... Mají na Floridě od těch dob dobré jméno?
My měli českou enklávu, do níž jsme počítali i Slováka Róberta Švehlu, on držel partu pohromadě. Víte, hlavní je vítězit. Pokud se daří, nikomu nevadí, že hráči na trénink jezdí v šortkách a pantoflích, což při špatných výsledcích někoho může vizuálně štvát. A když vítězíte, nevadí ani to, že se v jednom rohu šatny mluví česky.

Slavomír Lener a Jaromír Jágr

Slavomír Lener a Jaromír Jágr

Pojďme mimo led: život na Floridě je velmi příjemný, že?
Pokud se hrálo dobře, kluci si klidně odpoledne zajdou na golf, ze sluníčka dostanete pozitivní energii. Já měl štěstí, že se po mém příchodu otevírala krásná nová hala, mužstvu se dařilo, hráli jsme play-off, chodilo hodně lidí. Nejen prostředí, i práce byla nádherná.

Zrovna vy máte golf v lásce. Bylo angažmá na Floridě o to hezčí?
Znáte to - jeden týden hrajete venku a jeden doma. V něm pak máte čtyři zápasy a v hrací dny neexistuje řešit nic jiného než hokej. Ale určitě jsem se na golf dostal, můžete si zahrát taky přes zimu. Navíc je fajn, že na greenu můžete probrat i spoustu hokejových věcí. Taky se chodilo hodně na tenis, s Pavlem Burem jsme třeba jezdili do Key Biscayne; tamnímu turnaji se někdy říká „pátý grandslam“.

Je Florida u hráčů NHL - a ve vašem případě i u koučů - destinací číslo jedna?
NHL se v tomhle dělí zhruba na třetiny. Střed, to je třeba Carolina, Atlanta a tak. Ve třetině míst je opravdu zima; my předtím žili v Calgary, kde odpoledne můžete na sjezdovky do olympijského parku, v tomto směru taky nádherné město. Ale poslední třetina v teple je pro rodiny nejpopulárnější - ať už Florida, nebo Kalifornie. Řeknu to takhle: když jsme byli v Calgary, přijeli na návštěvu jen rodiče. Na Floridě u nás někdo byl každý týden.

Může takové příjemné prostředí člověku dodat další chuť do hokeje?
Určitě. Kluci toho nikdy nezneužili, pokaždé byli v hale včas, dvě hodiny před tréninkem. Byl tam výborný led a luxusní podmínky. Měli jsme třeba halu se dvěma ledovými plochami - půl hodiny se trénovalo na jedné a pak se bez čekání přešlo na druhou. Detaily byly vychytané.

Hokejový trenér Slavomír Lener.

Vy jste se tehdy málem stal hlavním koučem. Co chybělo?
Byl jsem v hledáčku generálního manažera Bryana Murrayho a zůstali jsme jen dva: já a jeho bratr Terry. Dohodli jsme se, že Terry má na hlavního kouče přece jen letité zkušenosti. Navíc jsme tvořili tandem, protože Terry chtěl jen jednoho asistenta. A jako chce každý hráč ice-time, každý trenér chce zase hodně práce: vést tréninky, připravovat mužstvo, koučovat beky. V tom to pro mě bylo atraktivní.

Pořádný ice-time teď určitě čeká i na Jágra. Klady Floridy jsme probrali, co možné potíže?
Nevýhodou Floridy trochu je, že dost často hrajete v cizím prostředí. Od listopadu do března na Floridě dlouhodobě žije spousta Američanů odjinud - když nastoupíte proti Detroitu, Chicagu nebo New Yorku, je v hledišti víc fanoušků soupeře než příznivců Panthers. Pokud teď Floridu čekají zápasy s kluby, v nichž Jágr dřív působil, možná pár svých starých dresů uvidí.Najdete na iDNES.czmobilní verze