Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lener pojede za moře až v únoru

7 2004
Praha - Kouč české hokejové reprezentace Slavomír Lener odložil plánovanou lednovou inspekci v zámoří až na únor. Řada týmů kanadsko-americké NHL, v nichž působí případní adepti reprezentačního dresu pro pražský světový šampionát, stále tvrdě bojuje o účast v play-off a situace tak není dostatečně přehledná.

"Zatím se nedá dost dobře rozpoznat, které kluby půjdou dál, a v tuto chvíli nemá cenu kluky jakýmkoliv způsobem rozptylovat. Proto jsem se rozhodl první cestu odložit až na termín po Švédských hokejových hrách. To už bude situace zase o něco přehlednější," vyložil Lener změnu plánů.

Do zámoří by se tak měl český kormidelník poprvé vypravit až zhruba v polovině února, podruhé zamíří za oceán v březnu. Přímo v akci zhlédne množství českých hokejistů zhruba z dvaceti týmů.

K dispozici pro světový šampionát budou hráči z dvaadvaceti mužstev z NHL, včetně osmičky, která vypadne v prvním kole. 

Vedle dosavadních překvapivě vyrovnaných soubojů v NHL kříží Lenerovy plány i hráčské výměny. V době, kdy Martin Straka hrál ještě v Pittsburghu, nejslabším týmu celé ligy, mohl Lener s olympijským vítězem z Nagana téměř s jistotou počítat i pro světový šampionát.

Po prosincové Strakově výměně do ambiciózního Los Angeles se situace obrátila.  "S tím se musíme smířit, stejně jsou na tom i Švédové, Finové, Rusové," pokrčil Lener rezignovaně rameny.

"Martin říkal už v létě, že zřejmě půjde jinam, a my můžeme jen čekat, v jakém týmu nakonec zakotví. To je těžké odhadnout," dodal. 

Mistrovství světa, které se po dvanácti letech znovu uskuteční v České republice a navíc v nové víceúčelové hale, láká. Ovšem ani v případě, že mužstvo nepostoupí do bojů o Stanleyův pohár či vypadne v prvním kole vyřazovacích bojů, nemají trenéři jistotu, že vybraní hráči na šampionát přijedou.

Mohou se omluvit kvůli únavě, zranění, nemusejí mít zájem a vyloučeny nejsou ani další překvapivé varianty.  Čerstvým příkladem je Robert Lang, útočník Washingtonu.

Další člen zlaté olympijské party z Nagana prožívá skvělou sezonu, atakuje nejvyšší příčky soutěže produktivity celé NHL, ale podle středečního Blesku už zřejmě nemá český pas a prokazuje se americkými doklady.

Účastník ZOH v Salt Lake City si vzal za ženu Američanku, vychovávají spolu syna, a pokud by se českého dokladu vzdal, ztratil by nárok na dvojí občanství.

"Pokud vím, tak zatím ještě americký pas nemá. Otázka je, jak se to bude vyvíjet dál," reagoval na vzniklou situaci Lener, jenž je připraven s odchovancem litvínovského hokeje v průběhu své inspekční cesty osobně hovořit.

"Pochopitelně, že bych ho moc rád v týmu měl, ale Robert tu pět let nebyl a nepřijel ani na loňské mistrovství ve Finsku. Tohle nejde řešit po telefonu nebo přes rodiče. Je to citlivá věc a tu musíme probrat z očí do očí," přidal na vysvětlenou.

Washington má Lener ve svém deníku podtržený červeně. Není pravděpodobné, že by Capitals otevřeli brány play off a navíc - hlavní hvězdou týmu je stále Jaromír Jágr.

"Šance, že Jarda přijede na mistrovství světa, je veliká," ujistil český trenér.  S dvojnásobným vítězem Stanleyova poháru a pětinásobným majitel trofeje Arta Rosse pro nejproduktivnějšího hráče NHL prý již o této eventualitě během léta hovořil.

"Projevil velký zájem hrát. A pokud ho Washington nevymění, věřím, že přijede," tuší Lener.

O Jágrovy služby je v NHL stále velký zájem, kvůli jeho astronomickému platu přesahujícím deset milionů dolarů za sezonu však o něm mohou vážně uvažovat jen opravdu ekonomicky silné kluby.

V kuloárech se hovoří nejvíce o možnosti Jágrova odchodu do New Yorku Rangers nebo Detroitu.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze