Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lener zapomínal na zklamání v Holandsku

17 2004
Praha - Slavomír Lener už je zase v plném zápřahu. Jedenáct dní po čtvrtfinálovém vyřazení české reprezentace na hokejovém mistrovství světa už vedl první trénink Sparty, kde ještě před začátkem šampionátu podepsal smlouvu. „Odpočinul jsem si a mám zase novou chuť do práce,“ říkal po pondělním čtyřhodinovém tréninku a fyzických testech týmu.

K dispozici měl sedmadvacet hráčů, do plného stavu širšího kádru chyběli jenom Luboš Bartečko a David Kočí, kteří jsou v zahraničí. „S přístupem hráčů jsem spokojený. Mají chuť pracovat, a to potěší každého trenéra,“ řekl Lener.
 
Jak jste se odreagovával po mistrovství světa? Navštívil jste s dcerou Amsterodam, jak jste plánoval?
Byl jsem tam čtyři dny. Splnilo mi to všechno, co jsem od toho očekával: dostat se do naprosto nehokejového prostředí. Strávil jsem tam čtyři dny, s dcerou jsem měl nějaké zařizování, podíval se na nějaké výstavy, třeba na Van Gogha do galerie. Samozřejmě jsem hrál golf. Snažil jsem se přijít na jiné myšlenky.

Stačilo vám těch pár dní odpočinku?
Určitě, ty čtyři dny, které jsem strávil v Amsterodamu, byly tak akorát. Už mám zase novou chuť a energii do práce.

Vracíte se ještě v myšlenkách k šampionátu, nebo ho už berete jako uzavřenou kapitolu?
Je to uzavřená věc. Na druhou stranu jsme všichni jsme byli všichni hrozně zklamaní a to zklamání v nás sedí a bude sedět na věky. Na druhou stranu nás dost těší reakce fanoušků, kteří nás dokola utěšují a říkají, že to byla sportovní smůla. Netvrdí, že bychom něco odflákli. To je taková náplast.

Program přípravy hokejové Sparty

17.5. kondiční testy
24.-26.5.  jedno a dvoufázové tréninky na Olympu
27.5.-3.6. soustředění na Lanzarote
7.6.-1.7. příprava v hale Sparty na Letné (Po, Pá) příprava na Strahově (Út - Čt)
2.–19.7. dovolená
20.7. pokračování přípravy 
od 23.7. společná příprava na ledě, přípravné zápasy (rozpis není zatím znám)
26.-29.8. turnaj ve Švýcarsku (účast bude možná odřeknuta)

zdroj: www.hcsparta.cz

Ale ne všechny reakce jsou pozitivní. Třeba v tisku se objevily rozhovory s obránci Hamrlíkem a Rachůnkem. Oba hráči práci realizačního týmu kritizovali. Co na to říkáte?
Takovéto rozhovory čtu jenom v jednom deníku. S těmi kluky jsme ještě osobně nemluvil a jsem přesvědčený, že to není tak, jak to vyšlo v novinách. Nemyslím si, že by to kluci opravdu takhle cítili. Pro mě je berná mince rozhovor mezi čtyřma očima, ne články v novinách.

Změňme téma. Hráčům Sparty jste dali při prvním tréninku pořádně do těla. Jste spokojen s jejich přístupem?
Byl to intenzivní první den. Chtěli jsme jim dát impuls do týdne individuální přípravy. Navíc to byl testovací den. Ověřili jsme si, na čem ti kluci jsou. Co mi nechybělo, byla obrovská chuť, odhodlání. To potěší každého trenéra.

Hráči se zase na týden rozejdou s individuálním plánem přípravy. Proč?
Budou se připravovat sami. Chceme se vyvarovat výrazů volno, dovolená. Na prvním tréninku jsme je chtěli jenom nastartovat, říct jim, co mají dělat doma. Naším cílem je přenést trochu odpovědnost na ně, aby se ti kluci sami dokázali připravit na ostrý rozjezd, který je čeká příští pondělí. Začínáme funkčními testy, pak dva dny trénujeme a jedeme na soustředění.

Ve Spartě máte dva asistenty Davida Volka s Leo Gudasem, navíc kondičního trenéra Mariana Jelínka. Máte už představu, jak se podělíte o přípravu týmu?
Každý se bude samozřejmě na něco specializovat. Navíc David Volek má ještě skautské povinnosti, bude týden v Torontu, pak týden na draftu. V momentě, kdy tady bude, ho využijeme víc. Role Mariana Jelínka je nejspecifičtější. Je to odborník přesně na fázi letní přípravy. Každý z týmu ale najde hodně prostoru pro svoji práci.

Přebíráte mužstvo, které opět doznalo řady změn. Jak jste spokojen s jeho složením?
Je to výborný základ. Jsem rád, že je kádr takový. Když jsem podepisoval smlouvu, tak jsme si rychle prošli seznam hráčů, které ve Spartě chceme, vytipovali posily. Z velké míry se to realizovalo.

Ale všechny příchody se realizovat nepodařilo. Sparta třeba usilovala o Radka Dudu, který ale nakonec kývl nabídce Slavie. Mrzí vás to?
S Radkem Dudou to nebylo tak žhavé. Jenom jsme to zkusili...

Širší kádr hokejové Sparty:

Brankáři: Petr Bříza, Tomáš Pöpperle
Obránci: Michal Dobroň, Jan Hanzlík, Jaroslav Kasík, David Kočí, Jaroslav Mrázek, Libor Procházka, Martin Richter, Robert Schnábel, Karol Sloboda, Josef Řezníček.
Útočníci: Luboš Bartečko, Michal Broš, Martin Chabada, Michal Dragoun, Karel Hromas, Pavel Kašpařík, Jindřich Kotrla, Ondřej Kratěna, Jakub Langhammer, Jan Marek, Tomáš Netík, Rostislav Olesz, Michal Sivek, Petr Ton, David Vrbata, Jakub Šindel, Gabriel Špilár.

Naopak se začíná proslýchat, že v případě stávky v NHL zamíří do Sparty Robert Reichel. Do jaké míry je jeho příchod reálný?
S Robertem jsme se o tom bavili úplně nezávazně. Tato myšlenka se objevila už dřív, ale teď po sezoně jsem s ním o tom ještě nemluvil. Uvidíme, až přiletí z Toronta.

Jak na tyto informace reagovalo vedení klubu? Máte podporu svých šéfů?
Nejsme tak daleko, abychom zjišťovali, jak na tom Robert je a jestli je jeho příchod reálný. Nechci dělat nějaké poplašné zprávy. Na druhou stranu, je to jeden z hráčů, který by byl pro Spartu zajímavý.

Kolik hráčů byste chtěl v případě, že NHL nezačne, do kádru zabudovat?
Musíme vzít jako fakt, že nyní máme základní kádr pro sezonu a tito hráči z devadesáti procent ve Spartě absolvují ligu. Můžeme je v případě stávky v NHL doplnit dvěma třemi hráči. Samozřejmě pokud budou k dispozici a pokud se dohodneme na podmínkách. Někdo může jít do Ruska, do Švýcarska. Osobně jsem ale s několika hráči jednal a zájem z jejich strany tady je. Samozřejmě je prioritou, aby to byli hráči s nějakým vztahem ke Spartě. I proto jsme mluvili třeba s Davidem Výborným, čí Patrikem Štefanem. Uvidíme, jak se situace vyvine.Bodování

22

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

20

Martin Růžička 27

Třinec

Góly

15

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

11

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Kometa 16 9 2 2 3 57:36 33
2. Třinec 16 9 2 2 3 50:34 33
3. Plzeň 16 7 3 4 2 62:39 31
4. Hr. Králové 16 9 1 2 4 39:30 31
5. Chomutov 16 6 2 3 5 41:42 25
6. Ml. Boleslav 16 6 1 3 6 36:34 23
7. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
8. Olomouc 16 5 3 2 6 40:45 23
9. Zlín 16 4 4 2 6 41:44 22
10. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
11. Liberec 15 5 1 1 8 28:46 18
12. Pardubice 16 4 2 1 9 36:55 17
13. Jihlava 15 4 1 2 8 34:44 16
14. Litvínov 16 2 3 2 9 29:47 14

Najdete na iDNES.czmobilní verze