Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Leo Gudas: Jsem sběratel bronzu

22 2004
Beroun - Už za dva dny vypukne v Praze a v Ostravě mistrovství světa hokejistů. Česká republika přivítá šampionát po dvanácti letech. Tenkrát v roce 1992 u toho byl i nesmlouvavý obránce Leo Gudas, letos asistent u prvoligového Berouna. Čtyřicetiletý Gudas se narodil v Bruntále a s hokejem začínal v 70. letech ve Stadionu Liberec, kde hrál do roku 1982.

Poté zakotvil na osm let ve Spartě Praha (s dvouletou přestávkou v době vojny v Dukle Jihlava B a v Dukle Trenčín) a následovalo několik dalších, většinou zahraničních „štací“: Jyväskylä (Fin.), Hedos Mnichov (Něm.), EHC Biel (Švýc.), Oslo Spektrum Flyers (Nor.), Kometa Brno, Troja Ljungby (Švéd.), Augsburg Panthers (Něm.), Heilbronn Falcons (Něm.), Berounští Medvědi.

V Berouně Gudas zůstal i po skončení kariéry hráče jako asistent trenéra a pomohl letos dovést berounský tým až do finále 1. ligy proti Jihlavě. Od příští sezony bude asistentem Slavomíra Lenera v extraligové Spartě.

Jako hráč se zúčastnil pěti světových šampionátů a jednoho turnaje v rámci ZOH. „Žádná zlatá generace jsme ale v té době nebyli. Já jsem takový sběratel bronzu,“ směje se Gudas, který odehrál za reprezentační tým 106 zápasů a vstřelil 13 gólů.

Bilance jeho slova potvrzuje: MS 1989 ve Stockholmu: 3. místo,MS 1990 v Curychu: 3. místo, MS 1991 v Turku a Helsinkách: bez medaile, ZOH 1992 v Albertville: 3. místo, MS 1992 v Praze a Bratislavě: 3. místo, MS 1993 v Dortmundu: 3. místo.

Leo Gudas

■ věk: 40 roků
■ loni asistent v Berouně
■ má čtyři bronzy z MS a jeden z olympiády
■ nyní bude v Praze pomáhat Rakušanům


V roce 1992 to byl pro Čechy podivný šampionát. Poprvé v historii nebyli našim trenérům k dispozici nejlepší hráči. Po revoluci se rozletěli po světě, spousta jich nemohla přijet z NHL.

Ve vzduchu navíc byla cítit podivná atmosféra blížícího se rozpadu společného československého státu. „Bylo to také jedno z prvních mistrovství, na kterém se hrálo od čtvrtfinále vyřazovacím systémem. A ten, jak známo, je hodně ošidný,“ vzpomíná Gudas. „My jsme sice ve čtvrtfinále zahráli super a odnesli to Američané výpraskem 8:1, ale pak v semifinále jsme od Finů dostali třiminuty před koncem vyrovnávací gól na 2:2 a v samostatných nájezdech jsme nedali ani jediný gól…“

Pro tým pak nebylo jednoduché motivovat se do zápasu o bronz proti Švýcarsku, ale zvládl ho a vyhrál 2:0. Ve finále Švédi zdolali Finy. Gudas zažil, jaký je rozdíl hrát mistrovství v cizí zemi a doma.

„Byli jsme sice schovaní do ústraní v Průhonicích, ale ten tlak byl jednoznačný. Byl to opravdu rozdíl od těch předchozích šampionátů, které jsem odehrál v jiných zemích. Doma se člověk jinak motivuje, až je skoro přemotivovaný. Ty nájezdy proti Finům, to byla taková podivná křeč. Uvidíme, jak se s tím naši vypořádají letos. Už čtvrtfinále bude obrovský nápor na nervy.“

Bývalý nekompromisní bek se kromě trenérské kariéry v Berouně pustil do podnikání. Se společníkem v roce 1999 začal přestavovat zchátralý objekt se zahradou, obklopenou městskými hradbami a v roce 2001 v něm otevřel apartmánový dům Sen. Sedm pokojů má jména podle olympijských měst, například Sapporo, Innsbruck, Albertville, a jsou vyzdobené dobovými fotografiemi a plakáty z her. Ve čtvrtém "zlatém" patře je jediný dvoupokojový apartmán Nagano s certifikátem naganského starosty, který toto pojmenování povolil.

V době blížícího se mistrovství světa nebude Leo Gudas zahálet. „Hokejový svaz mě požádal, abych dělal jakéhosi patrona rakouskému týmu, který přijede ve čtvrtek do Prahy a bude tam hrát ve skupině s Francií, Švýcarskem a Kanadou. Vybrali mě asi proto, že umím velmi dobře německy a orientuji se v hokejovém prostředí. Budu zkrátka od čtvrtka k dispozici Rakušanům a budu řešit všechny jejich požadavky a případné problémy.“

Leo Gudas

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze