Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Klub z pražského přeboru vychovává talenty pro hokejovou NHL

Jakub Vrána při draftu NHL pózuje v dresu Washingtonu. | foto: AP

1 2014
Nestává se často, že by klub dokázal během desetileté existence vychovat dva hokejisty, kteří uspějí na draftu NHL. Když už, jde o tradiční líhně jako České Budějovice nebo Kladno. Teď se však něco podobného povedlo Letňanům, jejichž áčko hraje pražský přebor.

"Máme z toho radost, protože víme, že jde o velkou věc. Něco podobného se dlouho nebude opakovat," raduje se majitel Letců a bývalý reprezentant František Kučera.

Mít dva hráče v prvních dvou kolech draftu, to se naposledy podařilo v roce 2006 Kladnu, resp. jeho odchovancům Michaelu Frolíkovi a Jířímu Tlustému. Od Nagana, tedy za posledních 16 let se podobným úspěchem můžou pochlubit už jen České Budějovice a Sparta.

Jihočeši uspěli dokonce dvakrát - v letech 2000 a 2003, kdy byli draftovaní Václav Nedorost s Filipem Novákem, resp. Milan Michálek s Michalem Barinkou, Sparta dodala do zámoří zase v roce 1999 Patrika Štefana a Michala Sivka.

Po osmileté přestávce to dokázaly až Letňany, malý rodinný klub, jenž vlastně nemá ambice uspět na nejvyšší úrovni. Možná právě proto zabodoval, jelikož se zaměřuje především na mládež.

Pomohlo Kučerovo doporučení?

Vojtěch Kučera, bratr slavného obránce Františka, pracuje jako skaut pro Washington, který si na draftu vybral Jakuba Vránu. Náhoda, nebo v zámoří dali na doporučení? "Malá výhoda to byla, ale není to o tom, že by se Vojta snažil protlačit hráče, protože je z našeho klubu. To by se obrátilo proti němu, kdyby hlavní skaut a činovníci ve Washingtonu zjistili, že na tom ten hráč není hokejově dobře, jak avizoval. Navíc týmy z NHL mají skautů mnohem víc, takže se schází víc názorů. Je to spíš taková hezká náhoda," usmívá se František Kučera.

"Největší podíl ale mají samotní kluci," upozorňuje Kučera na dvojici Jakub Vrána a Václav Karabáček. "Oba hokej milujou a dávají mu hodně. Nikdy neremcali a vždycky trénovali navíc."

Vrána s Karabáčkem patří do výjimečného ročníku 1996, který má zastavit pád českého hokeje. Důkazem je stříbro reprezentační osmnáctky z letošního mistrovství světa, na kterém měli právě tihle dva velký podíl.

Nemalou zásluhu na jejich vývoji má zkušený mládežnický trenér Zbyněk Zavadil, který je vedl od jejich začátků až do doby, než odešli do zahraničí.

Vrána zvolil Švédsko, kde už v uplynulé sezoně naskakoval za Linköping dokonce v Elitserien, Karabáček přes rakouský Salcburg zamířil do kanadské juniorky. "U obou jsme čekali, že budou draftovaní, u Kuby Vrány jsem dokonce věřil, že bude v desítce. Ale i 13. místo je vynikající výsledek," chválí Kučera.

Vránu si vybral Washington, po Karabáčkovi ve 2. kole sáhlo Buffalo. To přestavuje kádr, tudíž by měl mít solidní šanci, že se prosadí. "Podobně jako Kuba má zakončovací schopnosti a má rád puk, což se ale v Kanadě trochu odnaučil. Je obrovsky pracovitý a má výbornou střelu."

Podle Kučery Vránovi s Karabáčkem v hokejovém rozvoji pomohlo, že mohli v Letňanech chodit celoročně na led. Je možné, že je bude v budoucnu někdo následovat? "Snažíme se, ale bude to těžké. Pár šikovných kluků v klubu ale máme."

Jedním z těch, kteří by se mohli prosadit, je například útočník Václav Burda (ročník 1999), jenž byl v Letňanech vyhlášený hráčem sezony, v širším kádru juniorské reprezentace je zase o rok starší obránce Martin Starosta... "Oba jsou ale ve věku, kdy je čeká přechod v dorosteneckých kategoriích a bude záležet, jak se ním vyrovnají," upozorňuje Kučera.Najdete na iDNES.czmobilní verze