Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Letní fotbal: zábava i riziko

2 2004
Světlá nad Sázavou, Praha - Jan Hlaváč vykouzlil krásný oblouček, balon se snesl na tyč. Za chvíli David Výborný předvedl na zeleném trávníku nádhernou stahovačku a po jeho akci to z hranice pokutového území zkusil Dominik Hašek. Něco vám přijde divné? Ano, ti všichni jsou opravdu hokejisté. Ale v létě se často předvádějí i s fotbalovým míčem.

A někteří z nich válejí i bez bruslí a bez hokejky. V pátek hrál tým Patrika Eliáše fotbalový zápas proti staré gardě Bohemians. Vyhráli hokejisté.

O den později vyzvali ve Světlé nad Sázavou čeští hráči NHL bývalé fotbalové reprezentanty Československa. A zase vyhráli hokejisté.

"Několik z těch kluků od hokeje by se v klidu uplatnilo i ve slovenské fotbalové lize," řekla slovenská fotbalová legenda Jozef Adamec. Snad to není až tak přehnané. Dříve se našli univerzálové, „obojživelníci“, kteří vynikali jak při fotbale, tak při hokeji.

Třeba Vlastimil Bubník. V roce 1960 vybojoval na fotbalovém mistrovství Evropy bronz, o rok později mistrovství Evropy v hokeji dokonce vyhrál! "Od mládí jsem byl napůl fotbalista a napůl hokejista," vysvětloval.

Současnost sportovním "obojživelníkům" nepřeje. Skloubit vrcholový fotbal a hokej prostě nejde. I když říkejte to hokejistovi Pavlovi Kubinovi. Jako velký fanoušek Baníku Ostrava si o prázdninách za svůj oblíbený klub zahrál přípravu proti Mönchengladbachu. Fanoušci mu aplaudovali, ale on byl k sobě kritický. "Byl jsem pomalý a nepohyblivý. Přece jen mám sto deset kilo."

Když přijedou hokejisté z NHL na léto domů, hrají přátelské fotbálky třeba dvakrát do týdne. "Je to skvělé pro fyzičku," tvrdí Martin Havlát. "Čím víc běháš, tím líp pro tebe. A s balonem je to zábavnější."

Ale šéfové zámořských klubů by se asi zlobili, kdyby zjistili, jak často čeští hokejisté z jejich klubů hrají doma fotbal. V NHL bývá hráčům ve smlouvách přímo zakazováno třeba lyžování. Je to riziková činnost.

"A jestli je riziko i fotbal? Možná ano, možná ne," říká spiklenecky Havlát. "Dělám si prostě, co chci," tvrdí zase Jan Hlaváč.

Pohodový letní fotbálek se přitom může hokejistovi změnit v peklo. Loni si šel zakopat kladenský hokejový útočník Ladislav Vlček. Zranil si kotník a vynechal pak téměř celou sezonu. Kladno se proto nechce podruhé spálit.  V sobotu už svým hráčům Paterovi s Procházkou fotbalovou exhibici ve Světlé zakázalo.

"Kdyby se hokejistovi z NHL při letním fotbálku něco stalo, brali by to v zámoří jen jako nezodpovědnost. Tedy při lehčím zranění. To při takové zlomenině, při něčem velkém, to už by asi byl problém,“ tvrdí Marian Jelínek, kondiční trenér Jaromíra Jágra.

Fotbal hokejistů očima trenéra Mariana Jelínka
"Z pohybového hlediska jsou tyhle letní fotbálky pro hokejisty rizikové. Hrozí hlavně dvě nebezpečí. První se týká kotníku. Hokejisté ho mají přes rok upnutý v brusli, mají ho relativně slabý. Fotbalista by v něm měl mít větší pohyblivost. A druhá věc je nebezpečí natažení přitahovače na vnitřní straně stehna. Třeba při kopu nebo při skluzu. Abych řekl pravdu, při těchto fotbalech vždycky trochu trpím, aby se nic nestalo. Jako určitý doplněk k tréninku hokejistů to však respektuji. Má to i sociální rovinu, tím spíš, když je to spojeno s nějakou charitativní akcí.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze