Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Letní novinky z NHL: kouč žadoní o Prospala

2 2003
Tampa Bay - Trenér Tampy Bay John Tortorella několikrát pobízel generálního manažera klubu Jay Feastera, aby se pokusil udržet útočníka Václava Prospala. Ten se od včerejška stal volným hráčem a může odejít jinam. Podle deníku St.Petersburg Times Tortorella v pondělí s Prospalem třikrát mluvil a ujistil ho, že vynaloží veškeré úsilí, aby si ho klub ponechal.

Vedení Lightning nedokázalo dojednat novou smlouvu s Prospalem v červnu, kdy hráč náležel ještě jim.

Tortorella, který byl letos nominován na cenu pro nejlepšího trenéra, na Prospala v minulé sezoně velmi spoléhal a pomohl mu odehrát nejlepší sezonu v jeho kariéře.

„Musíme si udržet klubovou tvář a jednotu a ta vychází z hráčů,“ řekl. „Pokud jí ztratíte, můžete velmi rychle spadnout z nebe na zem.“

Nebývá obvyklé, aby se trenér míchal do záležitostí, které náleží vedení. Tento týden Tortorella navíc způsobil vzruch tím, že pohrozil, že pokud mu klub nenabídne novou smlouvu, sbalí si kufry a odejde pryč. Ta mu má přitom vypršet až za rok.

„Nechci pryč. Snažíme se tady uskutečnit naší představu o dobře fungujícím klubu. Zároveň ale musím uvažovat o tom, co je nejlepší pro mou kariéru a pro mou rodinu,“ svěřil se.

Tortorella je považovaný za jednoho z nejtalentovanějších trenérů v NHL. Někteří novináři o něm mluví jako o trpělivém, někdy až tvrdohlavém muži, který má svou vizi a za žádných okolností se od ní nechce odloučit.

„To je Johnova osobnost,“ krčí rameny GM Feaster.

To, že má Tortorella talent vést hokejový klub ostatně potvrdil minulou sezonu, kdy se podceňovaná Tampa Bay dostala až do druhého kola play-off, kde podlehla budoucím držitelům Stanleyova poháru New Jersey Devils.

Žádný vzruch na burze

První den letní přestupové horečky nepřinesl žádné velké obchody. Philadelphia získala náhradu za brankáře Romana Čechmánka, když podepsala dvouletý kontrakt s 35-letým veteránem Jeffem Hackettem. Ten minulou sezonu strávil v Montrealu a Bostonu. Hackett si příští dvě sezony přijde na 6 miliony dolarů.

Colorado získalo práva na obránce Karlise Skraštinse, který minulou sezonu strávil v Nashvillu. Osmadvacetiletý Lotyš, který je považovaný za jednoho z nejráznějších beků v NHL,  představuje náhradu za jiný řízné typy Bryana Marchmenta a Grega de Vriese, o které Avalanche zřejmě přijdou na burze volných hráčů.

Columbus obnovil smlouvu s centrem Andrewem Casselsem a získal jeho práva pro další dvě sezony. Základní plat byl stanoven na 3.05 milionů dolarů, Cassels ale zároveň získá 175 tisíc dolarů jako podpisový bonus.

 Kariya by mohl zůstat v Anaheimu

I když křídelní útočník Paul Kariya neskrýval své rozčarování nad tím, že mu Anaheim nepředložil nabídku na novou smlouvu a učinil z něj volného hráče, nevylučuje možnost, že v klubu zůstane. Uvedl to jeho agent Don Baizley.

„Paul se neuzavřel nikomu a ničemu,“ řekl Baizley v deníku Los Angeles Times. „Ptá se mě : ´jaké jsou možnosti ?´, ´co se nyní otevírá ?´ Dává si čas na rozmyšlenou.“

Klub musel Kariyovi předložit nabídku na smlouvu s platem minimálně 10 milionů ročně. Generální manažer Bryan Murray však oznámil, že tak vysokou sumu předložit nemůže. Zároveň však vyjádřil optimismus, že bude moci s famózním Kanaďanem uzavřít dohodu, smysluplnou pro obě strany.  


 

Prospal v minulé sezoně nasbíral 79 bodů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze