Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nic těžšího jsme tu neměli, popsal Bělohlav dřinu budějovických hokejistů

Budějovičtí hokejisté museli sedmkrát vyběhnout lyžařskou sjezdovku na Martě nad Frymburkem. Vedle sebe pod vlekem vybíhají obránci Ján Mucha (vlevo) a Lukáš Kříž. | foto: Petr Lundák, MF DNES

5 2015
Týdenní soustředění českobudějovického ČEZ Motor vyvrcholilo včera. Trenéři dali hráčům opravdu zabrat. Odpoledne si už ale hokejisté jen zahráli fotbal a dnes je čeká cesta domů. Po vlastní ose a na kolech.

„Přijeďte se podívat ve čtvrtek dopoledne, kluci budou běhat na kopec. To nám budou nadávat, to bude nenávisti,“ říkal s úsměvem do telefonu asistent trenéra českobudějovických hokejistů Motoru Radek Bělohlav, když jsme si domlouvali čas focení při letním soustředění.

A opravdu nadávali. Ani se nedá publikovat, jak moc je dopolední trénink štval.

„Opravdu je to hrozný. Nic těžšího jsme tu neměli,“ popisuje Bělohlav se stopkami v ruce sedm výběhů po více než šest set metrů dlouhé sjezdovce na Martě nad Frymburkem na Českokrumlovsku.

„Potom už také končíme, oni by už nic dneska nezvládli. Mají dlouhou pauzu po obědě a pak jsme zamluvili hřiště na fotbal, takže si dáme turnaj. Jedině soutěžením o něco je donutíme ještě něco udělat,“ dodává.

Hokejisté běhají přímo pod vlekem po dvojicích. Je sotva deset hodin, teplota se pohybuje okolo 23 stupňů Celsia a po každém výběhu jsou žlutá a modrá trika s nápisem Motor víc a víc nasáklá potem.

Jako první vybíhá nahoru brankář Hynek Kůdela a za ním další.

„Šest padesát,“ křikne Bělohlav čas a soustředí se na další hráče. Pod kapličkou Na Martě se už všichni vydýchávají, polévají vodou a pak zase míří dolů ke startu, kde je pouští trenér Petr Rosol a kondiční kouč František Bombic.

Náročnému cvičení unikl jen kapitán Josef Straka, který místo toho vyrazil po Šumavě na kole. „Pepa má něco s úponem svalu na noze, jel se projet,“ zdůvodňuje absenci nejlepšího hráče loňské prvoligové sezony kustod Pavel Vlašic.

První dva výběhy se ještě nesou ve veselém duchu, pak už ale jde pomalu do tuhého. Nadávky sílí a vydýchávání nahoře na kopci se protahuje. „Já už nemůžu, já už fakt nemůžu. To je fakt šílený,“ ulevuje si útočník Radek Prokeš, když trať zdolal už potřetí.

Od pohledu to vypadá, že nejvíce energie měl obránce z ruské KHL Filip Novák, který přišel sám za trenéry, jestli by si nemohl s Motorem zatrénovat. Bez řečí plnil pokyny Bělohlava, i když by nemusel. Novák samozřejmě v letošní sezoně Motor neposílí, dál chce hrát v zahraničí.

„Ještě jedno a končím, jo?“ razantně oznamuje udýchaným hlasem útočník Tomáš Nouza. Ale plete se, Bělohlav je naprosto neoblomný a ani po pátém výběhu nechce hokejisty nijak šetřit. Nakonec ale ustoupí, místo osmi výběhů si hráči Martu dají sedmkrát. „Pojď, pojď, Robino. Makej, ještě to doběhneš a pak už jen jednou, pojď,“ hecuje Luboše Roba jeden z těch, co už mají sedmé kolo za sebou.

Nejtěžší soustředění

I přes nadávky, protesty a totální vyčerpání hokejisté Motoru těžký úkol splnili. Všichni. I když po posledním výběhu to na Martě vypadalo jako v cíli nějakého ultramaratonského závodu, každý vleže z novou „vyklepával“ únavu a hodně z hluboka dýchal. „Zajímavý je, že jsem se v posledních kolech zlepšoval,“ komentuje své časy útočník Rok Pajič.

„Je to všechno v hlavě,“ odpoví mu hbitě Bělohlav, který po sedmém výběhu ve stínu pod stromem hráče chválí. Když se hokejisté vrací dolů po křížové cestě a zpátky na hotel, už se zase vtipkuje.

„Dal jsem letos asi pět gólů a z toho jeden hokejkou,“ chechtá se obránce Jakub Suchánek s obráncem Romanem Vráblíkem a útočníkem Tomášem Nouzou. „To bylo absolutně moje nejtěžší soustředění, fakt. Ale asi je to dobře, určitě nám výběhy dají hodně, co se fyzičky i psychiky týče. Ale jsem rád, že už to zítra končí,“ usmívá se obránce Dušan Žovinec. Dnes vyrážejí hokejisté po vlastní ose do Českých Budějovic na kolech a soustředění tím končí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze