Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kouč Růžička sezval hokejisty na letní kemp. Chci je víc poznat, řekl

Reprezentační kouč Vladimír Růžička | foto: ČTK

30 2014
Když začínala příprava na květnové mistrovství světa v Minsku, kde čeští hokejisté skončili čtvrtí, reprezentační trenér Vladimír Růžička s úsměvem pronesl, že některé hráče bez helmy nepozná. Také proto na začátek nové sezony uspořádal letní přípravu. „Nastala doba poznat víc kluků,“ vysvětlil Růžička.

Reprezentační kouč odpovídal na otázky žurnalistů u ledové plochy slávistického stadionu v Edenu. Nechtěl kvůli dusnému počasí chodit ven. Mezitím se nad Vršovicemi spustil liják. Růžička však zůstal suchý.

Tato historka ze středečního podvečera ukazuje, že Růžička umí udělat prozíravé tahy. Hokejoví fanoušci si jistě přejí, aby nezůstalo jen u toho. Snad i netradiční letní kemp pomůže národnímu mužstvu k úspěchu na domácím šampionátu. „Je to pro nás akce číslo jedna. Bude to velký. Ale je to ještě strašně daleko,“ podotkl Růžička. „Nebude to jednoduché, budeme pod obrovským tlakem, ale chceme medaili.“

Také proto jste uspořádal tento sraz?
Je to novinka, ale na posledním mistrovství světa se objevili hráči, kteří za národní mužstvo nikdy nehráli, tak jsme si řekli, že bychom chtěli kluky trochu víc poznat.

Na co se během těch pár dnů zaměříte?
Hlavně chceme tréninky na ledě, na suchu hráči trénují v klubech. Chceme dělat taktické věci, které budeme praktikovat v listopadu na prvním turnaji ve Finsku. Tam nebudeme brát hráče z KHL, chceme hráče z extraligy doplněné o pár hráčů ze Švédska a Finska.

O čem ještě Růžička mluvil?

O DRAFTU NHL. „Je dobře, že se po dlouhé době hráči prosadili. Je vidět, že náš mládežnický hokej udělal krok dopředu. Pokud budou hrát ve Švédsku a budou mít výkonnost, tak by oba dva (Jakub Vrána a David Pastrňák) měli dostat šanci i v reprezentanci.“

O KONCI LVA PRAHA. „Překvapilo mě to, je takové divné, když skončí mužstvo, které se dostane do finále KHL. Ale pro národní mužstvo to není žádný problém. Hráči, s kterými počítám, už jsou rozebraní.“

O LIZE MISTRŮ. „Je to krok dopředu.  Bylo by dobré, kdyby se to rozjelo. Ale ta soutěž musí být pro kluby finančně zajímavá.  Pokud to tak nebude, tak podle mého názoru hrát nebudou.“

Zohledníte, že někteří z nominovaných jsou na ledě třeba jen dva tři dny? Budou se tréninky v něčem lišit od těch v sezoně?
Bude to stejné. Ale počítáme s tím, že někteří jsou jenom tři dny na ledě. Jde nám o to, aby se seznámili s tou taktikou. Doufám, že budou plnit pokyny. Navíc jsou trochu jiná pravdila, chceme si to v trénincích vyzkoušet.

Co považujete za zásadnější změnu - tzv. hybridní icing, nebo kratší střední pásmo? (více o změně pravidel ZDE)
Myslím, že obojí. Zajímá mě hodně to dojíždění zakázaného uvolnění. Týmy se na to musejí připravit. Bude to náročné pro obránce i pro útočníky. Záležet bude na souhře brankářů s beky.

Je úprava pravidel podle vás negativní, nebo pozitivní změna?
Hlavně si myslím, že hokej by měl mít jednotná pravidla. To se mi třeba líbí u fotbalu. Není možné, aby se v NHL a na mistrovství světa hrálo podle jiných pravidel. Mělo by se to dát dohromady, takže teď je to trochu přiblížení. Do budoucna je to dobré.

Reprezentační akce bývají zakončené zápasy, což tady nebude. Čím to bude zakončené nyní? Co si hráči v sobotu odnesou?
Možná svačinu. (smích) Nevím, co si odnesou. Chtěli bychom prostě ty hráče poznat. Jinak nemám šanci je poznat. V každém klubu se hraje trochu jinak. Pak bychom měli akci až v listopadu, jeden trénink a hned zápas. Proto jsme to zvolili takhle.

Budou mít hráči ze současného výběru výhodu při první nominaci oproti ostatním?
To nevím, za tři týdny máme další kemp v Rokycanech, kde soupisku trochu zúžíme. Možná pozveme jiné hráče. Ale kluky pak budeme sledovat i v extralize. Teď chci vidět v akci gólmany, protože na Karjale nebudou Salák ani Kovář. Chtěl bych vyzkoušet Francouze, který jezdí pravidelně jako trojka a k němu nějakého mladého brankáře.

Už dřív jste říkal, že chcete dát příležitost mladším hráčům. Dá se říct, kolik jich bude?
Počet teď nevím. Ale potřebují hrát těžká utkání na mezinárodním poli, protože pak to mají strašně těžké na mistrovství světa. To je úplně jiná soutěž. Čím víc se mladí kluci budou otrkávat, tak mají větší šanci se tam dostat.

Česká hokejová reprezentace

nominace na letní přípravný kemp, 30. 7. - 2. 8. v pražském Edenu

Brankáři:
Pavel Francouz (Litvínov), Libor Kašík (Zlín), Tomáš Závorka (Karlovy Vary)

Obránci:
Milan Doudera (Třinec), Adam Polášek (Sparta), Jakub Krejčík (bez klubové příslušnosti), Vojtěch Mozík (Plzeň), Ondřej Vitásek (Liberec), Vladimír Eminger (Oulu, Finsko), Lukáš Kovář (Vítkovice), Bohumil Jank , Martin Pláněk (oba Hradec Králové), Michal Kempný (Kometa Brno).

Útočníci:
Lukáš Radil (Pardubice), Petr Holík (Zlín), Jan Buchtele, Daniel Přibyl (oba Sparta), Jakub Valský, Tomáš Filippi (oba Liberec), Petr Strapáč, Vladimír Svačina (oba Vítkovice), Jakub Orsava (Třinec),Tomáš Svoboda, Hynek Zohorna (oba Kometa Brno), Tomáš Hyka (Mladá Boleslav), Dominik Simon, Jakub Lev (oba Plzeň), Štěpán Novotný (bez klubové příslušnosti).Najdete na iDNES.czmobilní verze