Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Levní Češi možná sníží platy v ruské lize

13 2003
Moskva - Dobrá zkušenost s českými hokejisty a neúměrné finanční požadavky domácích hokejistů přiměla vedení ruské superligy k úvahám o zvýšení počtu cizinců v klubech. "Svým počtem, pozorností ze strany tisku, ale i vlivem na ruskou hokejovou soutěž Češi předčili ostatní Evropany i Severoameričany," napsal deník Sport-express. Vyšší povolená kvóta cizinců by mohla přinést snížení platů ruských hokejistů, jejichž neúměrné požadavky vedení soutěže znepokojují. "Je to paradox: Češi stojí hodně, ale přesto jsou levnější než mnozí Rusové," píše se v deníku.

Autor zdůraznil, že na české expanzi není "nic divného". Hokejisté totiž pochopili, že pracovat v Rusku je pro ně výhodné. "Češi jsou ale zároveň výhodným zbožím pro ruské kluby."

"Je to paradox: Češi stojí hodně, ale přesto jsou levnější než mnozí Rusové. Proto je vedení ruské hokejové ligy vážně znepokojeno vysokými náklady klubů na platy hráčů a je ochotno posuzovat dosud kacířskou myšlenku o zvýšení počtu legionářů. Ti chtějí méně peněz a zároveň pomohou snížit požadavky ruských hráčů," konstatoval list.

V současné době je počet zahraničních hráčů v ruských klubech omezen na tři v jednom zápasu. Některé kluby ale v poslední době nakupují více cizinců s tím, že někteří zůstávají sedět.

Například omský Avangard, vedený Ivanem Hlinkou, koupil Jiřího Šlégra, ačkoli měl v týmu už tři Čechy. Podle spekulací ruského tisku za něj měl zaplatit údajně milión dolarů, jen aby se nedostal do konkurenční Jaroslavle, jež o něj měla také zájem.

Podle médií přestupují zpravidla evropští hráči do Ruska, pokud jsou jejich platy dvaapůlkrát až třikrát vyšší než doma. Mají prý zároveň skromnější nároky než jejich ruští kolegové. Zatímco v Evropě je nyní 150.000 dolarů za rok považováno za slušnou částku, Rusům to už nestačí.

Rusové, kterým při jednání agenti nabízejí "pouhých" 200.000 dolarů ročně, údajně nad touto částkou mnohdy ohrnují nos s tím, že to "nejsou žádné peníze". V Rusku dnes ani plat hokejisty ve výši půl miliónů dolarů není žádným rekordem, tvrdí novináři.

Česká hokejová kolonie v Rusku, která čítá 16 hráčských jmen, je dnes největším cizím výsadkem. V průměru tak připadá téměř jeden český hokejista na jeden klub superligy. Podle ruských agentů je to výsledek dobré spolupráce s českými kluby.

Vedení ruských týmů prý navíc oceňuje, že "české zboží" je kvalitní. "Jsou to dovední hráči, kteří jsou výtečně připravení a umějí své peníze odpracovat," říkají. Finanční otázka je přitom velmi důležitá pro obě strany.

Naposledy se do Ruska vydal vsetínský talent Jiří Hudler. Za čtyřměsíční hostování měla Kazaň zaplatit Vsetínu částku 100.000 dolarů.

Přehled Čechů v ruské superlize:
Omsk: Pavel Patera, Martin Procházka, Tomáš Vlasák, Jiří Šlégr a trenéři Ivan Hlinka s Radimem Rulíkem
CSKA Moskva: Dušan Salfický, Miloslav Gureň
Jaroslavl: Radim Tesařík, Jan Peterek a trenér Vladimír Vůjtek
Nižněkamsk: Leoš Čermák, Martin Tomášek
Křídla Sovětů Moskva: Jan Dlouhý
Perm: Jiří Veber, Oldřich Svoboda (? přerušil angažmá)
Kazaň: Jiří Hudler
Čerepovec: Vladimír Vůjtek

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze