Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Všichni jsou zvědaví, jak budeme hrát bez Nedvěda, soudí kouč Liberce

Liberecký trenér Pavel Hynek na prvním tréninku v přípravě před novou sezonou. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

12 2014
Vede do boje tým, který prožil dvě špatné sezony a začíná novou éru bez největší klubové ikony. Trenér libereckých hokejistů Pavel Hynek si uvědomuje, že on i jeho hráči letos budou pod ještě větším drobnohledem než jindy.

„Musíme být lepší než vloni a konečně taky něco uhrát! Nesmí nám utéct začátek. Vloni to byl celou sezonu boj o to, abychom se alespoň dostali do předkola,“ říká Hynek.

Aby to nebyla jen slova do větru, spolu s hráči podepsal slib play-off. Nic jiného než postup do vyřazovací části pro Liberec neexistuje. Bílí Tygři startují extraligu v pátek v 18 hodin na domácím ledě proti Kometě.

Schválně: Jakou otázku jste v poslední době dostával nejčastěji?
Vím, na co narážíte. Jasně, od konce minulé sezony se mě všichni ptají, jaký bude Liberec bez Petra Nedvěda. Chcete na to rovnou odpovědět?

Nejdřív by mě zajímalo, jestli už na tenhle dotaz nejste alergický.
Ale ne, je to logické. Na to, jaký bude Liberec bez Nedvěda, jsou zvědaví nejen naši fanoušci, ale celá hokejová veřejnost. Petr byl ikonou, se kterou bylo v posledních šesti letech spojené veškeré dění v klubu, takže je to hodně propírané téma. A můžu jen zopakovat, že všechno ukáže až liga. On je totiž rozdíl hrát bez Petra pět zápasů jako v loňské sezoně, anebo padesát. Odpověď nedá ani prvních pět kol, ale až dlouhodobá část.

Od chvíle, kdy Nedvěd ukončil kariéru, už ale uplynul nějaký čas. Vypozoroval jste za tu dobu nějakou změnu v týmu?
Začal bych od kabiny. Lídrovskou roli museli převzít další hráči - a to nejenom ti starší. Lídr není automaticky ten, komu padne třicítka, ale může to být i mladší hráč. Dá se říct, že kabinu teď šéfuje nový kapitán Honza Výtisk, ale podpořený i dalšími hráči. Lídrovská role Petra Nedvěda ovšem spočívala hlavně na ledě, v kabině s námi pořád nebyl.

A na tom ledě to vypadá bez Nedvěda jak?
Naše současné mužstvo má svou kvalitu a potenciál, ale není to tým, který by vyučoval hokej. Typologicky tu máme hráče pro systémovou hru, bruslení, agresivitu. Prostě poctivý hokej. Uvidíme, jak na tom budeme bez Petra v přesilovkách, ten je hrál kolikrát dvě minuty bez přestání.

Jak se formuje tým, když v něm chybí dosavadní jasný lídr?
Jednu lajnu stavíme kolem Bulíka, Barteka a Škouly. Druhou kolem Filippiho, třetí kolem Vampoly. Neříkám, že to tak bude celou sezonu, situace se mění jako na frontě z hodiny na hodinu. A já nedělám rozdíly mezi první a třetí řadou. V některých zápasech budeme dávat jako první někoho jiného, třeba z taktických důvodů.

Jak vlastně probíhala volba nového kapitána?
Když přijdete jako trenér k novému mužstvu a tam už je zaběhnutý kapitán, tak to neřešíte. A když pak třeba ten hráč skončí, máte možnost buď kapitána určit, nebo nechat, ať si ho zvolí kabina. A my šli tou druhou cestou. Volba byla anonymní - každý na papír napsal jméno svého kapitána a výsledek se spočítal.

A Výtisk vyhrál jednoznačně?
Dostal asi osmdesát procent hlasů. Jak říkají naši politici: To je silný mandát. Teď uvidíme, jak dlouhé bude mít volební období. (smích)

Po minulé sezoně jste mluvil o tom, že nefungovala chemie v kabině. Jak to vypadá nyní?
Pozoruji, že je to výrazně lepší a neříkám to jen jako frázi. Teď to musíme potvrdit na ledě - uhrávat výsledky a zvládat koncovky zápasů.

Mužstvo se moc neobměnilo. Přišli čtyři hráči v čele s obráncem Škoulou. Jak jste s posílením spokojen?
Vždycky vycházíte z možností klubu. Chtěli jsme doplnit levou stranu sestavy, protože jsme neměli bránící hráče. Jediným ortodoxním levým křídlem byl Honza Víšek a předělali jsme tam z farmy Vlacha. Proto jsme typologicky hledali hokejisty, kteří by přinesli nasazení a bojovnost jako Krenželok a Jelínek. Po odchodu Hunkese do KHL jsme taky potřebovali řešit obranu. Měli jsme za prioritu Martina Škoulu a podařilo se nám ho získat. Jen doufám, že mu vydrží forma z přípravy. Věřím, že to bude pro nás výrazná posila do obrany.

Kdo bude brankářskou jedničkou? Lašák, nebo Schwarz?
My to nemáme postavené: jasná jednička, jasná dvojka. To může trenér říct, když má zkušeného gólmana a za ním dvacetiletého kluka, který teprve nakukuje do ligy. Ale my máme zkušenou dvojici gólmanů. V přípravě oba odchytali dobré zápasy.

Ale extraligu začne chytat Lašák, že?
Ano, v prvním kole jde do brány Lašák a doufám, že tam vydrží. Schwarze bych nechtěl stavět do role jednoznačné dvojky, všechno ukáže až sezona, zranění a podobně. A chtěl bych zdůraznit, že ať tam bude jakýkoli gólman, musíme mu pomáhat jako mužstvo - od prvního útočníka až po posledního obránce. To jsme vloni vůbec nedělali.

Hráči před sezonou předali prezidentovi klubu podepsaný slib postupu do play-off. Jak to vzniklo?
Nešlo o nějaké gesto, bylo to spontánní. Kluci občas vymyslí dobrou věc a tohle byl jejich nápad. Měli jsme klubovou akci zaměstnanců a hráčů s rodinami na Sychrově a slib play-off byl překvapením pro majitele klubu. Aby to nebyly jen řeči do větru, udělal se panel, kde jsme všichni podepsali, že naším cílem je play-off. Bylo to symbolické.

Ale také zavazující, ne?
To je i bez toho podpisu... Samozřejmě v kabině už proběhly dovětky typu: „Tak a teď dvakrát prohrajeme a majitel klubu nám ten slib omlátí o hlavu.“

Po dvou špatných sezonách je v klubu velká touha po návratu do ztracených pozic. Je hodně cítit tlak na výsledek?
Musím se přiznat, že občas mi problesknou hlavou některé věci z loňské sezony. Na jednu stranu chcete za vším udělat tlustou čáru, ale na druhou se zase snažíte nezopakovat určité chyby. Jenže tady žádné řeči nepomůžou. Musíme být prostě lepší než vloni a konečně taky něco uhrát! Vloni to byl celou sezonu boj o to, abychom se alespoň dostali do předkola.

Začínáte se silnou Kometou Brno. Řešil jste soupeře na startu extraligy, nebo je vám jedno, s kým na úvod hrajete?
Vždycky, když přijde vylosování další sezony, říkáme si: „Jé, to je těžký los.“ Vloni jsme překvapivě vyhráli na půdě favorita v Třinci, letos chceme porazit Kometu. Vždycky je to jen jedno kolo a hrajete o tři body. V první čtvrtině se smazávají rozdíly mezi týmy. Bývá to víc o bojovnosti a nasazení, než o hokeji.

Po nějaké šňůře neúspěchů zkraje sezony by asi vedení klubu hodně znervóznělo. Vnímáte to taky tak?
Ano. My musíme začít od začátku. Musíme teď, ne až po tom. Nesmíme si to nechat utéct - vloni nám utekla první čtvrtina a honili jsme to celou soutěž. Úvodní část bude nesmírně důležitá. Hrajeme o nastartování týmu, o pohodu. Tím spíš, že budeme poprvé po letech bez Médi a veřejnost nás bude víc sledovat.

Bodování

8

Tomáš Marcinko

Třinec

8

Dominik Kubalík

Plzeň

7

Tomáš Mertl

Plzeň

Góly

7

Tomáš Marcinko

Třinec

6

Dominik Kubalík

Plzeň

5

David Květoň

Vítkovice

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Chomutov 5 3 2 0 0 17:9 13
2. Plzeň 5 3 0 1 1 24:13 10
3. Vítkovice 5 3 0 1 1 17:10 10
4. Třinec 5 3 0 1 1 15:12 10
5. Kometa 5 2 1 1 1 17:12 9
6. Liberec 5 3 0 0 2 9:8 9
7. Ml. Boleslav 5 2 0 1 2 12:13 7
8. Jihlava 5 1 1 1 2 13:15 6
9. Litvínov 4 2 0 0 2 6:8 6
10. Sparta 4 2 0 0 2 11:15 6
11. Olomouc 5 2 0 0 3 10:18 6
12. Hr. Králové 5 1 1 0 3 9:14 5
13. Pardubice 5 1 0 0 4 9:15 3
14. Zlín 5 0 1 0 4 6:13 2

Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak
Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak

Chcete porod bez léků a věčného vyrušování, jenže lékaři vás označí za alternativní matku.

Najdete na iDNES.czmobilní verze