Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Liberec našel klíč k úspěchu, věří Fischer

9 2004
Beroun - S novou tříletou smlouvou s Detroitem v kapse vyčkává, jak dopadnou jednání o nové kolektivní smlouvě v NHL. V případě, že soutěž zastaví výluka, bude hokejový obránce Jiří Fischer hrát extraligu v Liberci. Trenér Josef Jandač, který Fischera na sever Čech zlákal, už sice v klubu nepůsobí, i tak se vítěz Stanley Cupu z roku 2002 s ambiciózním klubem dohodl.

„Už jsem tam týden trénoval a hodně se mi tam líbí,“ poznamenal čtyřiadvacetiletý odchovanec berounského hokeje.

Nedávno jste podepsal nový tříletý kontrakt s Detroitem. Jste s podmínkami smlouvy spokojený?
Jsem spokojený. Detroit se vždycky při vyjednáváních choval velice férově a bylo to tak i tentokrát. V jiném klubu jsem NHL ještě nehrál, líbí se mi tam a pokud tam vydržím další tři roky, bude to skvělé.

Jak moc vás zahřála u srdce slova manažera Hollanda, že na vás hodlá v budoucnu stavět?
Média jsem poslední dobou moc nesledoval, protože jsem začal trénovat v Liberci, takže nevím, co přesně pan Holland říkal. Ale vždycky se ke mně choval skvěle, byl pozitivní.

Smlouvu jste podepsal v době, kdy je budoucnost NHL přinejmenším nejistá.
Každý hráč má určitou perspektivu a výhled na podpis smlouvy. Jsem rád, že je to za mnou. Odpadl mi stres a další tři roky se můžu soustředit jenom na hokej a ne se zabývat vyjednáváním o smlouvě.

V případě výluky budete hrát extraligu v Liberci. Proč jste si vybral právě tento klub?
Všechno začalo přes mého kamaráda, bývalého trenéra Liberce Pepíka Jandače. Známe se řadu let z Berouna. Absolvoval jsem tu několik letních příprav v době, kdy jsem hrál v juniorech v zámoří. Jeho styl trénování se mi líbil a chtěl také jsem hrát v Čechách v týmu, který má vysoké ambice. Liberec mi v tom vyšel vstříc. Bohužel Pepík v Liberci nedokončil sezonu. Ale už jsem tam absolvoval jeden týden na ledě a hodně se mi tam líbí.

Kromě vás budou v Liberci působit ještě Radim Vrbata a Václav Nedorost. Klub navíc získal gólmana Hniličku a netají se vysokými ambicemi. Jak tým působí na vás?
Jejich filozofie je mít dobrou směs starších a mladších hráčů. Právě to se mi v Liberci líbí. Chtějí mít v týmu vedle mladých hokejistů i hráče, kteří toho mají hodně za sebou a získali nějaké hokejové trofeje. Jak individuální, tak i týmové z mistrovství světa. To si myslím, že je klíč k úspěchu a doufám, že to tak bude fungovat celou sezonu.

Mluvíte o celé sezoně. Vy nevěříte, že se NHL bude v příští sezoně hrát?
To je ve hvězdách, jestli NHL začne, nebo ne. Každopádně se koukám na nynější situaci. Když nezačne NHL, budu hrát v Liberci. Až začne, vrátím se do Detroitu. Každopádně pro každého, kdo přijde z NHL do extraligy, bude prioritou být úspěšný právě v těchto svých klubech.

Sledujete jednání mezi hráčskými odbory a majiteli klubů? Jak na vás působí?
Zatím se nic se nedohodlo, ale byla spousta nových návrhů a nápadů, jak by nová kolektivní smlouva mohla vypadat. Bohužel se zatím nic nerozhodlo. Nynější situace je hodně složitá a bohužel bude nějakou dobu trvat, než se dojde k závěru.

Můžete být konkrétnější? V čem jsou hlavní nehody mezi oběma stranami?
Jedná se o týmových a individuálních platových stropech, což hráčská asociace odmítá. Dál jsou předmětem jednání záležitosti jako věk, kdy by se měli hráči stávat volnými agenty,  kvalifikační nabídky, které by měl tým uplatňovat na hráče. Na spoustě věcí je třeba se dohodnout a nevím, že by zatím jednání výrazně pokročila.

V minulém týdnu jste sehrál v dresu Berouna zápas proti Jágr týmu. Jak jste si akci užil?
Bylo to skvělé. Už proto, že jsem si za Beroun nezahrál od sedmé třídy. Protože se tady každoročně připravuju na novou sezonu, tak se s většinou kluků znám několik let. Je tu skvělá parta. Vždycky je příjemnější trénovat s dobrou partou kluků než se sám mořit v posilovně. Také je skvělé být doma. V Berouně jsem se narodil a strávil tu zatím každé léto. Teď jsem sice v Liberci, ale domů se budu vracet vždycky do Berouna.

Neuvažoval jste, že byste mohl v případě výluky v NHL hrát v Berouně?
První liga má dobrou výkonnost. Kluci jsou v Berouně snaživí. Ani nedokážu posoudit, jaký je rozdíl mezi první ligou a extraligou. Každopádně chci jako každý hráč, co působí v zámoří, zůstat na co nejvyšší výkonnostní úrovni. Proto jsem se rozhodl pro případ výluky působit v Liberci.

Několik odchovanců z Českých Budějovic ale bude hrát první ligu v tamním klubu. Navíc tam působí trenér Jandač. Nelákal vás na jih Čech?
Mluvil jsem s ním a říkal, že má v týmu asi pětačtyřicet hráčů. Takže tam by asi moc místa nebylo. Ale jedno je jasné: kdybych hrál v první lize, tak jedině za Beroun.

Radim Vrbata, který s vámi bude hrát v Liberci, oznámil, že v několika zápasech nastoupí za mateřskou mladou Boleslav. Nenapadlo vás také, že byste si zahrál v Berouně?
Samozřejmě bych si v Berouně rád zahrál. Uvidíme, jaký bude program extraligy. Ale pokud budu v nějakém mužstvu působit, tak není moc dobré pendlovat mezi dvěma týmy. Nemám s tím zkušenost. To se uvidí až v sezoně.

Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 14 7 1 0 6 38:38 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
12. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
13. Jihlava 13 3 1 2 7 30:39 13
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze