Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Liga mistrů se musí chytit, jinak nás spolkne NHL a Rusové, tvrdí Lener

Slavomír Lener | foto: Josef VostárekMF DNES

10 2008
Evropský klubový hokej se podle bývalého reprezentačního kouče Slavomíra Lenera ocitá na osudovém rozhraní a zachránit jej může jedině kvalitní mezinárodní soutěž. "Teď je tu Liga mistrů a musíme udělat všechno pro to, aby se uchytila. Jinak nám všechny hráče rozebere NHL s ruskou KHL a zbude tu jenom juniorský hokej."

Lener v současnosti trénuje švédský Linköping, se kterým bojuje v základní skupině Ligy mistrů proti Slavii. A o důležitosti tohoto nového turnaje je přesvědčen.

"Má budoucnost, ale všechny týmy ho musí vzít seriózně. Je sto důvodů, proč do toho jít," říká.

Zkuste jich vyjmenovat alespoň pár.
Jde o soutěž, která bude o stupínek výš než národní ligy. Evropský hokej se ocitl v situaci, kdy si musí vytvořit protiváhu NHL a ruské KHL. Ve Švédsku a ve Finsku už takhle přemýšlí a jsou v případě neúspěchu Ligy mistrů připravení vytvořit jinou soutěž.

Co je tedy potřeba udělat, aby se Liga mistrů uchytila?
Především finance. Jestli bude tenhle turnaj úspěšný, se neukáže hned, ale až po dvou třech letech. Je nutné do něj zapracovat 24 špičkových týmů včetně Ruska. Pak bude mít obrovskou budoucnost.

A cítíte, že ho jednotlivé kluby berou vážně?
My v Linköpingu určitě. A podle slov Vládi Růžičky soudím, že i Slavia. Dneska je to ale především otázka trhu. Velcí sponzoři chtějí být vidět po celé Evropě. V tomhle si můžeme brát příklad z NHL.

Jak to myslíte?
Ona se totiž nebála rozšířit soutěž do Ameriky. A nejenom do oblasti velkých jezer, ale až dolů na Floridu a do Kalifornie, kde nikdy nebyla žádná hokejová tradice. Jenže jsou tam peníze. Bez nich nemůžete nabídnout kvalitní produkt, který lidé žádají.

To znamená kvalitní hráče.
Přesně tak. Pokud chcete hrát na mezinárodní úrovni, musíte mít na každou pozici dva kvalitní hráče jako ve fotbale. Fanoušci chtějí mít garanci, že za své peníze uvidí dobrý hokej. Zatím ale neví.

Není hokej proti fotbalu v nevýhodě? Každý fanoušek přece ví, kdo hraje za Manchester United nebo Barcelonu, ale o Linköpingu s Curychem se to povědět nedá.
To je otázka mediální propagace. Vy novináři musíte o Lize mistrů dobře psát a každého hráče dopodrobna představit. Máme v týmu Hlaváče s Hlinkou, což jsou evropské špičky. I ve Slavii hrají vynikající borci. Lidé o nich musí vědět všechno: co dělají doma, co je baví, co nebaví, jak trénujou... Musí být denně na očích. Tak, jak je to běžné v Americe.

Mají ve Švédsku přehled o Slavii?
Určitě. Hlavně díky internetu. Stačí si najet na slávistické stránky a jedním kliknutím si je okamžitě můžete převést do švédštiny. Leckdy je to samozřejmě úsměvné, ale základní informace si tam přečtete.

A znají ve Švédsku nějaké slávistické hráče?
Jistě. A nejenom ze Slavie, ale z celé české ligy. Třeba Tomáše Vlasáka, Adama Svobodu nebo Pepíka Beránka, který hrál NHL. A také všechny kluky, kteří hráli ve Švédsku.

Najdete na iDNES.czmobilní verze