Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Líheň mistrů má jméno Litvínov

23 2004
Litvínov - Severočeský hokej, a především jeho litvínovská bašta, výrazně pomáhal psát úspěšné dějiny československé a české reprezentace. O kolik zlatých medailí méně by získaly národní týmy na světových šampionátech, nebýt rodáků z Podkrušnohoří? Hlinka, Bubla, Růžička, Reichel, Ručinský, slavní muži z Litvínova, kde je práce s mládeží pověstná.

Ale i ústečtí odchovanci Rosol, Čaloun, Štěpánek. Hokejové talenty si v kraji umějí vychovávat.

Staré kořeny

Kam až vlastně sahají kořeny úspěšné litvínovské tradice?

"Až do roku 1945. V té době se do města vrátili lidé, kteří ho před válkou opustili, a z vnitrozemí přicházeli jiní. Ti všichni dávali posléze v šans na společný oltář své nejlepší vlastnosti, schopnosti a umění. Po válce se chtěli realizovat a uplatnění hledali především ve sportu nebo kultuře," řekl Josef Holý, litvínovský pamětník a dlouholetý hlasatel úspěšného klubu.

Má-li jmenovat nejlepšího hokejistu Litvínova všech dob, odpoví bez váhání. "Ivan Hlinka. Byl to vůdce, stal se výraznou osobností," tvrdí Holý.

IVAN HLINKA.
Výrazná osobnost. Zdatný bojovník, byl posedlý touhou vítězit. A také vítězil. Jako hráč získal tři tituly mistra světa a nespočet individuálních ocenění. Coby trenér velel triumfu na OH v Naganu.

ROBERT REICHEL.
Kapitán, základní pilíř reprezentace. Vždy, když přijel na MS ze zámoří, odborníci věděli, že bude národní tým silnější. Nikdy nezklamal. Letos však jeho Toronto v NHL v bojích o Stanley Cup úspěšně postupuje.

ARTIN RUČINSKÝ.
Pracovitý křídelní útočník, v reprezentaci trvale odvádí kvalitní výkony. Je zkušený, odolný a spolehlivý. I letos si od jeho hry čeští příznivci hodně slibují. Přidá do své bohaté sbírky i třetí titul mistra světa?


VLADIMÍR RŮŽIČKA.
Třináct let po triumfu na mistrovství světa v Praze roku 1985 přivedl jako kapitán národní mužstvo ke zlaté medaili na olympijských hrách v Naganu. Střelec, technicky vyspělý hokejista. 

"Viděl jsem kdysi fotografii, která se bohužel ztratila. Na ní byl Hlinka už v žácích proti vrstevníkům ohromně fyzicky vyspělý," vzpomíná Holý na hráče, jemuž se přezdívalo Dlouhej.

"Neuvěřitelně rychle výkonnostně rostl, v šestnácti letech začal hrát ligu, již o tři roky později nastoupil za národní tým." Hlinka získal v letech 1972, 1976 a 1977 tři tituly mistra světa.

V roce 1978 se šampionát konal doma v Praze a fanoušci byli natěšení na zlatý hattrick. "V posledním zápase jsme mohli se Sověty prohrát o gól, výsledek však zněl 1:3," lituje Ivan Hlinka.

"Druhý gól jsme přitom dali! Jenže ho americký rozhodčí Pierce neuznal. Vláďa Martinec ujel a gólman Treťjak pak spadl i s pukem do brány. Nedávno jsem to znovu viděl v televizi, měl to být gól. Jistě, křivdu jsme pak cítili. A pořádnou," mrzí Hlinku dodnes.

Stejně nezapomenutelným se stal i jeho spoluhráč Jiří Bubla. "To byl bek, který svým herním pojetím předběhl dobu. Neustále útočil a měl tvrdou střelu," vybavuje si Holý uznávaného zadáka.

"V obraně Bubla, Vopat a útok Machulda, Hlinka, Ruml či později místo něj Ulrych, to byla pětka, ve které byli všichni intelektuálně na výši. Inženýři, vnášeli do hry chytrost."

Růžičkova parta

Po Hlinkově generaci přišla parta kolem Růžičky, po nich nová garnitura vítězů. Vše vyvrcholilo triumfem na olympiádě v Naganu. "Zlatou medaili tehdy vybojovalo osm litvínovských odchovanců,! je Holý při vzpomínce hrdý.

A má pravdu, na kolosálním úspěchu se tehdy podíleli Růžička, Reichel, Beránek, Ručinský, Šlégr, Svoboda, Lang a Čaloun, zlatým hochům velel Ivan Hlinka. "Ti chlapci vyrůstali pohromadě, chodili spolu do školy, vytvořili partu. Nebylo tolik lákadel, a tak se mohli naplno věnovat fenoménu jménem hokej," zakončil Holý.

Kdo ze severočeských hokejistů také získal titul mistra světa
Tři tituly:

Ivan Hlinka a Jiří Bubla (oba Litvínov) 1972, 1976, 1977 Robert Reichel (Litvínov) 1996, 2000, 2001
Dva tituly:
Martin Ručinský (Litvínov), Milan Hnilička (Litoměřice) 1999, 2001
Jeden titul:
Vladimír Růžička, Eduard Uvíra, Arnold Kadlec (všichni Litvínov) Petr Rosol (Ústí, Litvínov) 1985 Robert Lang, Robert Kysela, Petr Franěk (všichni Litvínov) 1996 Jan Čaloun (Ústí, Litvínov) 1999 Martin Štěpánek (Ústí) 2000 Karel Pilař (Litvínov) 2001

Autoři:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze