Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lišák Růžička zamotal Kanaďanům hlavu

Vašíček a Ručinský - Čeští útočníci Josef Vašíček (vlevo) a Martin Ručinský sledují trénink kanadských hokejistů před semifinále Světového poháru. | foto: Reuters

10 2004
Toronto - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Lišáckým kouskem zamotal hlavu kanadským trenérům Vladimír Růžička. V přípravě na semifinálový duel hokejového Světového poháru se totiž rozhodl použít jiná cvičení, než jaká plánoval. "Hned, jak jsem viděl, že si nás Kanaďané točí na kamery, jsem nařídil jiné cvičení," řekl Růžička. "Oni to všechno rozebírají do detailů. Tak ať si teď lámou hlavu."

Český národní tým trénoval dva dny po sobě něco jiného, než bude v sobotu hrát. "Jen přesilovky jsme dělali stejně. Tam se hodně improvizuje, to Kanaďané vidět můžou," řekl Vladimír Růžička, který do taktické války vnesl zajímavý tah.

Důvodem byla bedlivá pozornost, kterou soupeř hokejové reprezentace věnuje přípravě českého mužstva. Na jeho tréninku se schází desítky novinářů a expertů, průběh natáčí na kamery a trenéři pak podle jednotlivých prvků analyzují taktiku týmu.

"V NHL je tohle normální, trenéři chtějí vidět nebo natočit každou minutu ledu soupeře," přibližuje kouč české reprezentace, jenž počátkem devadesátých let hrával v Edmontonu, v Bostonu a v Ottawě.

Taktická příprava před zápasy je v zámoří mravenčí prací. Hráči dostávají pokyny, jak který soupeř napadá, na kterou stranu má dobrou kličku, kam drží hokejku. Stratég Růžička tuhle praxi zná z dob svého zámořského angažmá, teď se ji rozhodl obrátit proti jejím vynálezcům.

"Čtvrteční trénink jsem musel úplně změnit, nechtěl jsem, aby Kanaďané viděli, jakým systémem  budeme v sobotu hrát," vysvětlil Růžička. Totéž zopakoval před zraky Kanaďanů v pátek. "Jediným cvičením, z nějž budeme vycházet i v zápase, byly právě přesilovky," přiznal kouč.

Změna se týkala hlavně zakládání útoků, při nichž "předvedl" Růžička pozorovatelům úplně jinou šablonu, než jakou chce použít v zápase. "V zápase to budeme dělat stejně, jako ve čtvrtfinále proti Švédsku," prohlásil kouč.

Nemůže však trénování jiného způsobu hry, než jaký bude kouč vyžadovat v zápase, uškodit českým hráčům? "Kluci moc dobře vědí, jak mají hrát," tvrdí Růžička. "Řekl jsem jim dopředu, co od nich budu chtít, a že teď to děláme jinak jen proto, abychom soupeře zmátli."

Jestli to klapne, uvidíme v noci na neděli, kdy Růžičkův tým v Torontu skříží hokejky s domácími hvězdami. Byl by to mistrovský trenérský kousek.

KANADA - ČR
semifinále SP můžete sledovat on-line v neděli v 00.30 SEČ
ZDE

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze