Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kyselova pohádka: za miliony půjčit Francouze, na play-off ho mít zpět

Robert Kysela se podepisuje fanouškům při loučení Roberta Reichla a Jiřího Šlégra. | foto: Martin Adamec, MAFRA

11 2013
Když Robert Kysela před sezonou mluvil o přímém postupu do play-off a boji o titul, kdekdo se posmíval. Nakonec ale hokejisté Litvínova všechny překvapili. Po výborné základní části vypadli ve čtvrtfinále s pozdějším mistrem Plzní až v zápase číslo sedm. Moc nechybělo, aby o pár týdnů později byli sami šampiony. Úspěšný tým šéf udržel takřka pohromadě. Vyjde pokus číslo 2?

"Loni jsem říkal, že chceme hrát dobrý hokej, abychom uměli porazit každého. A to jsme dokázali. Domnívám se, že jsme měli i na Plzeň, která pak udělala titul. A když se mužstvo letos dobře připraví, může být tam, kde loni. Nebo se i zlepšit," věří generální ředitel extraligového klubu Robert Kysela.

Může být příští extraligová sezona litvínovská?
Můžeme se zlepšit, ale i zhoršit. Máme Pavla Francouze v bráně, který předvádí vynikající výkony, už není důvod bát se, že by se někde rozklepal. To je základ úspěchu každého týmu. Jediný odchod, který mě mrzí, je Karel Kubát. Snažil jsem se ho udržet, ale dostal laso z holdingu Praha, takže má možnost hrát KHL, čemuž je strašně těžké čelit. Pro Karla je to velká motivace, ale rozešli jsme se v dobrém. Řekl jsem mu, že kdyby se mu tam nelíbilo, že na něj seženeme peníze, i kdybychom je zrovna neměli. Považuju ho za top beka z hlediska ofenzivy v extralize.

Naopak jste prodloužili smlouvu s  centrem Kamilem Pirošem.
Neměl úplně povedenou sezonu, na druhou stranu si myslím, že když se podívám deset let zpátky, tak patří k našim nejlepším centrům. A není ještě v takovém věku, aby se do toho nemohl dostat. Máme tři kandidáty na top příčky mezi centry - Hübla, Hanzla, Piroše. Myslím, že dopředu bychom měli být hodně nebezpečné mužstvo.

Ale co dozadu? Nebude Kubát chybět?
Bude, ale snažili jsme se hledat náhradu. Přivedli jsme Pavlíka, který je o čtyři roky mladší, na druhou stranu přesně ten typ beka, který se nebojí chodit dopředu, má to rád s pukem. O další rok mladší Pavelka to samé. Jsou to beci, z kterých by mohl třeba nový Kubát vyrůst. Věřím jim, udělali jsme vše proto, abychom ofenzivu v obraně udrželi. Máme mužstvo dobře poskládané, záleží, jak ho trenéři připraví, jak začneme, jaká bude fazona Francouze i Fraňka.

Litvínovský brankář Pavel Francouz
Pardubický útočník Radovan Somík a brankář Litvínova Pavel Francouz.
Litvínovský brankář Pavel Francouz zasahuje.

Litvínovská brankářská opora Pavel Francouz v akci.

A udržíte vůbec Francouze?
Může se stát, že přijde hodně dobrá nabídka, pak bychom uvažovali. V létě je nevhodný čas prodávat, lepší přijde, když někomu trošku teče do bot a je ochotný zaplatit. Když dostaneme nabídku a uvidíme, že Franěk chytá taky dobře, že v Mostě chytají dobře Nechvátal či Horák, pak třeba můžeme stát před rozhodnutím, že Francouze pustíme. Třeba na měsíc na dva, ale i na pořád.

Jenže zrovna Francouz může být tím jazýčkem na vahách v boji o přední příčky.
To jistě. Už jen to, že to je první litvínovský gólman, který chytal na MS, je skvělé. Je to skromný pracovitý kluk, má moderní brankářský styl. Je to naprosto výjimečný gólman, jednou to s ním skončí jako s Pavelcem. Buď půjde do NHL, nebo nebo KHL. Bylo by nefér, abychom ho tady drželi násilím, když si může třeba zabezpečit život. Budeme to muset udělat jinak. Víme, že za něj dostaneme nějaké peníze, tak třeba posílíme, zkusíme hrát o medaili a pak ho pustíme. Nejvíc by se mi líbilo, kdybychom v listopadu byli někde kolem třetího čtvrtého místa, přišel nějaký ruský klub, že by si ho do konce ledna za pět milionů půjčil, a na play-off vrátil. Ale to je spíš pohádka.

Co Martin Ručinský? Bude pokračovat?
Doufám, že za nějaké dva týdny tady zaklepe, že na to jde. Pak bychom dopředu měli být opravdu hodně nebezpečné mužstvo. Samozřejmě ti útočníci budou muset pomoct obraně, která hodně omladila. Taky záleží, jak se nám budou vyhýbat zranění. Těch aspektů je hrozně moc, které úspěchu pomohou, nebo naopak zapříčiní pád. Když si vzpomenu na minulou sezonu, na měsíc vypadli Lukeš s Hüblem - a bylo po mančaftu. Ale teď už nebude na konci ledna odcházet Robin Hanzl, podepsali jsme Piroše, mužstvo je odolnější vůči těmto výkyvům. Nebude to stát na jednom hráči.

Martin Ručinský.

Doufám, že za nějaké dva týdny tady zaklepe, že na to jde, říká Kysela o Ručinském.

Všichni kličkují kolem ambic, ale vy jste loni prohlásil, že Litvínov chce hrát o titul. A moc nechybělo - a byl v semifinále či ve finále.
Já prohlásil, že chci, abychom dokázali porazit každého. A při dobré konstelaci těch vedlejších vlivů, jako jsou forma gólmanů, jednotlivých hráčů, že bychom mohli hrát i o titul. A to se přesně splnilo. Byť Litvínov vypadl ve čtvrtfinále, tak Plzeň potrápil stejně jako Zlín. Dokonce si myslím, že jsme v té sérii byli o malinko lepší. A v sedmém zápase, byť neúmyslně, nás trošku poškodili rozhodčí. Možná podlehli tlaku rozhodujícího duelu a nebyla to úplná rovina, aby mužstva měla šance vyrovnané.

I tak jste mohli vyhrát.
Jistě, vždyť v desáté minutě třetí části jsme vedli 3:2, Martynek jel sám na bránu, nedal to. Kubát před prázdnou bránou trefil tyčku. A prakticky z protiútoku jsme inkasovali rozhodující gól, takovou šmudlu, která prolezla, ani nikdo neví kudy. Pak jsme hráli 6-7 minut v oslabení, už s tím nešlo nic udělat. Ale jinak si myslím, že jsme v play-off selhali v jediném zápase doma, kdy to Francouzovi nevyšlo. Dostal tři góly, které normálně nedostává, a prohráli jsme 2:5. Tam jsme Plzeň měli dorazit.

Na novou sezonu už máte mužstvo poskládané, nebo ještě budou korektury?
Už se dá říct, že tým je pohromadě. Hráčů je tady dost a musí se porvat o místo v sestavě. Jedině, kdo do toho ještě může přijít navíc, jsou mladí hráči, naši odchovanci. Pod smlouvou jich je pět šest. Působit budou v partnerském Mostě, ale mohou si říct o místo v sestavě. Jako loni Majdan.

DUEL. Litvínovský Juraj Majdan (v černém) najíždí na Jana Cháberu, brankáře
Litvínovský útočník Juraj Majdan sleduje, jak se po jeho

Litvínovský útočník Juraj Majdan si loni rázně řekl o místo v sestavě.

Čím přesvědčil?
Rozhodně se s ním nepočítalo do první lajny, hledalo se pravé křídlo k Hüblovi a Lukešovi, nakonec jsme vybrali Martynka. Ale protože bylo dohadování s Budějovicemi, že ho za jimi navrhovanou cenu nevezmeme, tak tam přípravu odehrál Majdan a svými výkony si řekl o místo. A už na něm zůstal. Takže tuhle cestu mohou takhle absolvovat i další mladí hráči.

Co třeba Kafan?
Mrzí mě jeho přístup, jsou s ním problémy. Měl trénovat v Mostě, protože se nevešel do sestavy. Považuju ho za hráče, který na extraligu má, ale nemá Majdanův přístup. Toho, když jsme dali do čtvrté lajny nebo pryč ze sestavy, tak sice špačkoval, ale když přijel do Ústí, tak padal po hlavě do ran a šel do toho tak, že všichni museli vidět, jak hrozně se chce do Litvínova dostat zpátky. Kdežto Kafan se spíš urazí, má negativní přístup. Ale nedá se svítit, nebudeme pro něj brečet.

Takže jste se s ním rozloučili?
Zatím je pod smlouvou, ale nemůžeme s ním najít společnou řeč. Trenéři ho nechtějí zařadit do kádru, čemuž se nedivím, a podporuju je v tom. Kafan měl loni po čtyřiceti kolech dva góly v Litoměřicích, nehrál dobře. Pak se probudil a odehrál dobrý závěr sezony. Ale jsou tu kluci, kteří si nominaci do těch pěti lajn zaslouží víc. Takže Kafan se o to musí poprat. Říkal jsem mu, Kryštofe, až dáš do konce sezony v první lize patnáct gólů, pak věř tomu, že se sem dostaneš. Ale jemu se tohle nelíbí, chce zkrátka hrát tady hned.

Prý s vámi trénuje útočník Peter Jánský, o kterého už nestojí pražská Sparta?
Netrénuje s námi, ale s našimi juniory. Sparta ho chtěla prodat, ale když tam odcházel od nás s dvaceti góly, dostal poměrně vysoký plat. A my dneska na něj nemáme peníze. A když se Sparta konečně rozhoupala, že by ho dala na hostování, tak  my pro něj už nemáme místo. Když ho vezmu, bude mi tady stát další hráč, jehož budu platit. Na druhé straně je to Litvínovák a já bych ho tady rád viděl. Je to možná hráč, který nám chyběl v souboji s Plzní. Přímočarý, tvrdý, s tahem na bránu. Umí rozhodovat.

Útočník Sparty Peter Jánský (vlevo) v souboji se slávistou Petrem Jelínkem.
Sparťanský útočník Peter Jánský proměňuje nájezd v extraligovém utkání proti
Sparťan Peter Jánský (vlevo) se v pátém čtvrtfinálovém zápase extraligového
Peter Jánský ze Sparty střílí rozhodující gól z nájezdu. V brance je plzeňský

Kde skončí útočník Peter Jánský, na kterého teď nemá Litvínov peníze?

Takže co s tím?
Do úvahy připadá jedině nějaký trejd. Kdyby se nedařilo některému z našich hráčů, jako loni Kubinčákovi nebo Frolíkovi, mohli bychom někoho za Petra vyměnit. Ale abychom ho angažovali na hostování za 300 tisíc za sezonu, na to není. A na jeho výplatu už taky ne. Zatím ho nevezmeme a ukáže čas. Trh se rozhýbe až koncem září či v říjnu, kdy se nebude třeba některým klubům dařit. Volný není jen Jánský, měl jsem nabídku na převzetí Skuhravého, k mání byl Rolinek a  další kvalitní hráči. Ale česká ekonomika není bezedná, některé drahé  hráče nedokáže udýchat.

Příchod Jánského ale  zůstává ještě otevřený?
Do budoucna bych ho tady rád viděl. On si vyzkoušel, že chleba je všude o dvou kůrkách. V Litvínově navíc dostával hodně prostoru a na Spartě o malinko méně. A najednou se ho chtějí zbavit.

Najdete pro něj místo?
Zatím ne. Když jsem o tom loni se Spartou mluvil, chtěli milion devět set tisíc, což je tabulková cena. Ale teď přece najednou nepůjdu za Majdanem a neřeknu mu: koupím Jánského do první lajny a ty půjdeš do čtvrté. Majdan si to nezaslouží. Nechal život na ledě, bojoval za klub, dýchal za něj. To samé Martynek v druhé lajně. Kuba Černý neměl dobrý začátek, to byl zrovna hráč, jehož bych loni za Jánského vytrejdoval.  Ale v druhé půlce sezony a v play-off se rozehrál. A teď je na něm vidět, jak moc chce hrát za Litvínov. I u něj by to bylo hodně na zváženou, jestli ho za Jánského vyměnit. A navíc tu máme mladíky Bojera, Gerháta, Písaříka. I to je důvod, proč zatím Jánský nepřišel.Plzeň
4:1
Olomouc
Vítkovice
0:4
Kometa
Plzeň
1:4
Kometa
Třinec
1:4
Kometa
Hradec Králové
2:4
Třinec
Hradec Králové
4:3
Liberec
Třinec
4:3
Pardubice

PŘEDKOLO

Olomouc
3:1
Zlín
Liberec
3:0
Sparta

Bodování

10

František Lukeš

Litvínov

9

Petr Straka

Jihlava

8

Juraj Mikúš

Litvínov

Góly

5

Petr Straka

Jihlava

5

Daniel Vrdlovec

K. Vary

4

František Lukeš

Litvínov

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. K. Vary 12 4 3 2 3 30:24 20
2. Litvínov 12 5 2 1 4 27:27 20
3. Jihlava 12 5 1 2 4 29:25 19
4. Kladno 12 4 0 1 7 17:27 13

Nejčtenější

Maraton, kritika i slzy. Když spor o dolary končí před soudcem

Jacob Trouba (vlevo) z Winnipegu a Tyler Ennis z Minnesoty bojují u mantinelu.

Neplácli si. Ani po opakovaných jednáních nenašli společnou řeč. Hokejový klub z Winnipegu a...

Chci zkusit žít úplně sám. Ochrnutý Zelenka o krizích, výzvách i odpuštění

Tomáš Zelenka

Před sedmnácti lety skončil bývalý hokejista Tomáš Zelenka po hrozivém nárazu na mantinel na...Panarinovo ultimátum. Vynutí si Rus odchod z Columbusu?

Michal Kempný z Washingtonu zastavuje Artěmije Panarina z Columbusu.

Naservíroval fanouškům tuze podmanivou podívanou. Drze kličkoval, mazaně přihrával, pohotově...

Favority chceme řezat. Čalounova éra u hokejistů Ústí začala ostře

Jan Čaloun vede první trénink ústeckých hokejistů před startem nové sezony.

Jeden z ústeckých hokejistů, z obavy o jeho bezpečnost ho nebudeme jmenovat, u žurnalistů žadonil:...

Další z rubriky

Bývalý hokejista Václav Burda zahynul při autonehodě

Václav Burda

Podle informací iDNES.cz zemřel ve 45 letech krátce po nedělní půlnoci při autonehodě dlouholetý...

Hokejisté Pardubic se scházejí v kabině, přiletěl i nováček Miromanov

Daniil Miromanov

Na východ Čech přichází prozatím na rok jako náhrada za Jacoba Cardwella. Může působit jako obránce...

Čtvrtfinále bylo málo, uznává liberecký trenér Pešán

Trenér sezony - liberecký  Filip Pešan.

Českou hokejovou „20“ dovedl začátkem roku na světovém šampionátu v USA po dlouhých 13 letech do...

Najdete na iDNES.cz