Ještě doplním, že utkání sledovalo 8 425 diváků.

Švédové se potřetí na turnaji představí už v pondělí, kdy od 20:20 narazí na Německo. Polsko naskočí na led ve stejný čas v úterý proti Francii.

Kreżolek

Rozhodčí: Campbell (CAN), Tscherrig (SUI) – Nikulainen (FIN), Wyonzek (CAN)
Počet diváků: 8 425

Je dobojováno! Švédsko poráží Polsko 5:1 a posouvá se do čela skupiny B. Poláci si ale za bojovný výkon vysloužili potlesk fanoušků. Švédové se do vedení dostali už v první třetině, kdy se prosadili Marcus Johansson a Lucas Raymond. Ve druhé třetině se poprvé na turnaji zapsal mezi střelce Erik Karlsson. Poláci se odměny za bojovný výkon dočkali už v úvodu třetí části, kdy se šťastně prosadil Alan Lyszczarczyk. Do většího rozdílu Švédové odskočili až v závěru utkání slepenými góly v přesilovce. Prosadili se André Burakovsky a Erik Karlsson.

Nejlepší hráči utkání:

Mateusz Bryk (Polsko)
André Burakovsky (Švédsko)

Konec zápasu.

59:10

David Zabolotny si musel dát pozor na tečované nahození z rohu útočného pásma. Polský gólman puk vykopl betonem do rohu ledové plochy.

58:42

Isac Lundeström udržel puk za polskou brankou na hokejkách Švédů, jenže bekhendem už nedokázal přesně přihrát na modrou čáru.

58:05

André Burakovsky si v útočném pásmu našel odražený kotouč, který okamžitě napálil na polskou branku, ale David Zabolotny zasáhl lapačkou.

57:40

Švédsko hraje v plném počtu.

57:25

Po zajímavé souhře Poláků v útočném pásmu zakončoval z pravé strany Bartosz Fraszko, od jehož hokejky se kotouč odrazil mimo branku.

56:40

Znovu hráči ve žlutém vybojovali puk v obranném pásmu a bez váhání jej poslali přes celé kluziště.

56:00

Švédové se i v oslabení usadili v útočném pásmu. Carl Grundström nechtěl vymýšlet žádné velké věci a raději přihrál do středního pásma.

55:40
Trest

Jesper Frödén ještě dostává dvě minuty za sekání a nabízí Polsku přesilovku.

55:26
Gól

Švédsko právě vstřelilo branku! Švédové bleskově přidávají i pátou branku! Victor Hedman nabral rychlost ve středním pásmu, dostal se s kotoučem až mezi kruhy, odkud puk posunul na ERIKA KARLSSONA, který pohotovou střelou přidal svůj druhý zásah v utkání! Asistence: Victor Hedman, Filip Gustavsson.

55:00

V pokračující přesilovce Švédska zakončoval Jonas Brodin, který však při střele zlomil hokejku. Poláci díky tou vyhodili puk do středního pásma.

54:27
Gól

Švédsko právě vstřelilo branku! Švédsko se nakonec v dnešním duelu dočkalo využité přesilovky! Hokejisté Tre Kronor se usadili v útočném pásmu. Na modré čáře si o přihrávku řekl ANDRÉ BURAKOVSKY, který si puk ještě potáhl směrem k brance a uklidil puk k zadní tyči! Asistence: Rasmus Dahlin, Victor Olofsson.

54:00

Další rána Švédů se od zadního mantinelu odrazila ven z obranného pásma. Kvarteto polských hokejistů stačilo vystřídat.

53:33

Kempe střílel z pravého kruhu na přední tyč, jenže výborně chytající David Zabolotny jeho pokus vytěsnil ramenem.

53:12
Trest

Kamil Górny v obranném pásmu trefil soupeře vysokou holí a po přezkoumání videa dostal dvě plus dvě minuty.

52:40

Po rychlém přiklepnutí střílel z pravého kruhu Fabian Zetterlund. David Zabolotny bleskově vykopl levý beton a připsal si důležitý zákrok.

52:10

André Burakovsky se individuálním průnikem prodral do střelecké pozice, jenže v záklonu z pravého kruhu polskou branku přestřelil.

51:17

Maciej Urbanowicz ve středním pásmu čistým hitem zastavil rozjetého soupeře. Poláci sice získali kotouč, ale odevzdali jej vyhozením na zakázané uvolnění.

50:37

Jesper Frödén se prodral do útočného pásma. Švédové nakonec zakončili nahozením od modré čáry, ale tečovanou ránu si David Zabolotny pohlídal.

50:00

Alan Lyszczarczyk mohl po skvělém bloku postupovat středem do útočného pásma, jenže metr před modrou čárou zapomněl kotouč za sebou.

49:25

Maciej Urbanowicz při napadání rozehrávky soupeře přišel o hokejku. V posledních minutách se z ledu vytratily střely, ale přibylo osobních soubojů.

48:47

Pawel Zygmunt se v rohu útočného pásma pustil do souboje, jenže Švédové se nakonec dostali k puku. Poláci bojovností strhávají fanoušky.

48:23

Krzysztof Maciaś skvěle napadal švédskou rozehrávku. Maciaś byl neskutečně dotěrný a donutil soupeře k zakázanému uvolnění.

47:52

David Zabolotny si pohlídal tvrdou střelu na přední tyč a vyrazil puk na zadní mantinel.

47:08

Dominik Paś obětavě zablokoval ránu z levé strany. Od polského hráče se puk odrazil do středového kruhu, ale nikdo z Poláků se nehnal do protiútoku.

46:49

Polsko dokázalo ubránit i třetí přesilovku Švédska v dnešním utkání. David Zabolotny během ní nemusel hasit nebezpečnou situaci.

46:12

Paweł Dronia dokonce vyhozením z obranného pásma zaměstnal švédského brankáře. Gustavsson jeho tvrdý nástřel raději vyrazil do rohu.

45:52

Poláci zabojovali v obranném pásmu a po šťastném odrazu dokázali kotouč vyhodit do bezpečí. Skvěle hraje Grzegorz Pasiut.

45:11

Po kombinaci Švédska v útočném pásmu zakončil z pravého kruhu Victor Olofsson, jehož ránu schoval David Zabolotny do lapačky.

44:49
Trest

Dominik Paś posílá svůj výběr do početní nevýhody. Polský hokejista dostává dvě minuty za sekání.

44:37

Filip Gustavsson musel zasahovat až o malou chvíli později. Slabou střelu bez problémů zneškodnil. Polsko však ve třetí třetině cítí šanci na zdramatizování duelu.

44:22

Krzysztof Maciaś si klepl o přihrávku za švédskou obranu, jenže si kotouč nedokázal převzít a dostal se mimo střelecký úhel.

44:00

Marcin Kolusz si poradil s napadajícím Kempem a odehrál kotouč za modrou čáru.

43:23

Po zásahu Polska se probudili také polští příznivci, kteří teď ženou své oblíbence vpřed. Na ledě se ale dopředu tlačili Švédové, které zastavil ofsajd.

42:45

Jesper Frödén upadl v obranném pásmu a málem nabídl soupeři další možnost. Tentokrát ale byli Švédové v obranném pásmu v dostatečném počtu.

42:18
Gól

Polsko právě vstřelilo branku! Polsko se nakonec v úvodu třetí třetiny dočkalo zasloužené odměny za sympatický výkon! ALAN LYSZCZARCZYK obral o kotouč chybujícího obránce, ale v úniku se zamotal ve vlastních kličkách. Přesto polský hokejista nahodil puk zpoza brankové čáry na tělo gólmana, od nějž se kotouč odrazil za čáru! Bez asistence.

41:15

Krzysztof Maciaś měl další střeleckou pozici, nicméně tentokrát trefil nohu blokujícího obránce ve švédském dresu.

40:50

Krzysztof Maciaś poslal z rohu kluziště prudkou pobídku před branku, ale od hole švédského brankáře se puk odrazil do bezpečí.

40:12

Švédové se hned v úvodu třetí třetiny tlačili do útoku, jenže jejich snahu zastavil odpískaný ofsajd. Vhazovat se bude ve středním pásmu.

40:01

Střely na branku: 27 – 10
Zásahy brankářů: 10 – 24

Polsko ve druhé třetině předvedlo sympatický výkon, přesto Švédové navýšili své vedení na 3:0. Ve 25. minutě měl dosud největší polskou šanci Pawel Zygmunt, proti kterému se blýskl Filip Gustavsson. Poláci následně nedokázali udeřit ani z přesilovky. Ve 33. minutě si tak bodové konto na turnaji otevřel Erik Karlsson. Poláci mohou brát pozitivně alespoň skutečnost, že ubránili dvě švédské přesilovky.

40:00

Druhá třetina skončila.

39:47

Poláci ubránili i druhou švédskou přesilovku. V jejím závěru se dokonce na malou chvíli podívali do útočného pásma.

39:00

Po přihrávce Karlssona se do kotouče opřel Victor Hedman, jehož ránu po ledě David Zabolotny mezi betony nepustil.

38:10

Joel Eriksson Ek se před polskou brankou snažil o efektní bekhendové zakončení zády k brance, jenže David Zabolotny měl betony na správném místě.

38:00

Poláci uspěli na vhazování v obranném pásmu a bez váhání vyhodili kotouč až za švédskou branku.

37:47
Trest

Švédsko si zahraje druhou přesilovku. Kamil Walega si odsedí dvouminutový trest za podražení.

37:19

Joel Eriksson Ek zkoušel štěstí zajímavým bekhendem z ostrého úhlu. Polský gólman tentokrát nemusel zasahovat, jelikož jej zastoupil obránce.

36:45

Karlsson zpoza branky zkoušel najít spoluhráče mezi kruhy, jemuž k zakončení scházelo pár decimetrů. Polsko se stále neosvobodilo.

36:06

Burakovsky se snažil prosmýknout do útočného pásma, ale trefil brusle obránce. Švédové přesto po krátkém sklepnutí získali pásmo.

35:24

Dominik Paś napadal švédské obránce za jejich brankou. Hráči Tre Kronor si dokázali bez problémů poradit a Sandin puk vyvezl do středního pásma.

34:15

Marcus Pettersson přenechal puk Heedovi, který z rohu kluziště neprocedil kotouč mezi kruhy. Poláci následně dokázali puk vyhodit do útočného pásma.

33:37

Střeleckou pozici na modré čáře si našel Victor Hedman, proti jehož ráně měl David Zabolotny čistý výhled a připsal si úspěšný zákrok betonem.

33:10

Lucas Raymond vypálil z prostoru mezi kruhy zápěstím. Rána zpoza polského hráče prolétla kolem branky.

32:49

Další ofenzivní snažení Tre Kronor zbrzdil odpískaný ofsajd. Vhazovat se bude ve středním pásmu, Švédové už opět převzali aktivitu.

32:31
Gól

Švédsko právě vstřelilo branku! Po skončení přesilové hry soupeře se dopředu vydali Švédové, kteří předvedli pohlednou kombinaci. Na křížnou přihrávku z pravé strany si sjel osamocený ERIK KARLSSON, který příklepem propálil bezmocného gólmana! Asistence: André Burakovsky, Marcus Johansson.

31:50

Švédsko hraje v plném počtu. Poláci si během přesilovky vytvořili jedinou střelu na branku.

31:18

Polákům se stále nedaří usadit se v útočném pásmu. Nyní reklamovali vyhození Švédů, ale vylučovat se nebude.

30:40

Marcus Pettersson si bez problémů převzal nepřesné nahození soupeřwe a poslal kotouč podél mantinelu přes celé kluziště.

30:03

Dominik Paś před švédskou brankou zkoušel tečovat nahození od modré čáry, jenže Gustavsson měl levý beton připravený.

29:50
Trest

Poláci se za aktivitu dočkali odměny v podobě přesilovky. Linus Johansson si odpyká dvě minuty za hákování.

29:30

Grzegorz Pasiut projel po levé straně do útočného pásma a z ostrého úhlu zkusil překvapit Gustavssona. Pokus polského hráče skončil jen na boční síti.

28:34

Poláci zvládli úvodní oslabení bez inkasované branky a hrají v plném počtu.

28:08

André Burakovsky měl prostor na levé straně a zkoušel zakončení do horního rohu. David Zabolotny si pokus švédského střelce vychutnal vyrážečkou.

27:30

Přihrávku na modrou čáru dostal Victor Hedman, který bez přípravy vypálil. Jeho pokus připravený David Zabolotny zneškodnil a přerušil hru.

27:00

Švédové sice chtěli kombinovat v útočném pásmu, ale Hedman nepřesnou přihrávkou zahnal spoluhráče za modrou čáru.

26:34
Trest

Poprvé v utkání se bude vylučovat. Přesilovou hru si zahraje Švédsko. Maciej Urbanowicz dostává dvě minuty za hákování.

26:10

Kamil Walega v rohu obranného pásma dohrál Brodina, za což si vysloužil potlesk polských příznivců. Švédové se už delší dobu drží v útočném pásmu.

25:32

Adrian Kempe si sjel na přihrávku z pravé strany, ale v prostoru mezi kruhy nedokázal zakončit podle svých představ.

25:00

Na opačné straně zakončoval bekhendem Joel Eriksson Ek, který měl puk těsně před bruslí a pokusem po ledě daroval gólmanovi snadný zákrok.

24:17
Šance

Po skvělém protiútoku Polska si na přihrávku před branku sjel Pawel Zygmunt, jehož pohotové zakončení skvěle zlikvidoval Gustavsson!

23:34

Poláci výborným napadáním dostali švédskou rozehrávku pod tlak. Hráči v červeném nyní předvedli několik náznaků, což probudili fanoušky.

23:12

Arkadiusz Kostek střílel z dobré pozice od modré čáry, ale jeho pokus prosvištěl jen kolem vzdálenější tyče.

22:15

Fabian Zetterlund protečoval puk do útočného pásma, kde jej za brankou získali zadáci v červených dresech. Polákům se poté nepovedlo puk vyhodit.

21:24

Krystian Dziubiński projel po levé straně do zajímavé střelecké pozice, jenže jeho pokus zápěstím Filip Gustavsson hravě vykopl betonem.

21:06

Hedman si pohlídal rozjetého Kolusze a bekhendem si pomohl přihrávkou na kolegu z obranného páru. Švédové se ale daleko nedostali.

20:20

Kempe nahodil puk na zadní mantinel. V souboji u hrazení byl nejdůraznější Kolusz, který puk vyhodil do středního pásma.

20:01

Střely na branku: 12 – 4
Zásahy brankářů: 4 – 10

Po první třetině jsou na tom podle očekávání lépe Švédové. Poláci přitom zahrozili už ve druhé minutě utkání, kdy musel Gustavsson řešit nepříjemnou střelu z levého kruhu. Ve 4. minutě už se ale Švédsko ujalo vedení zásluhou Marcuse Johanssona. V 6. minutě mohl vyrovnat Kolusz, jehož bekhend vyrazil Gustavsson špičkou betonu. Z následné protiakce naopak přidal druhou švédskou branku Lucas Raymond. Poláci sice příležitostně vystrčili růžky a vyrazili vpřed, nicméně Švédové kontrolovali průběh hry.

20:00

První třetina skončila.

19:54

Švédové se usadili v útočném pásmu, kde přišlo několik sražených pokusů. David Zabolotny byl chvíli bez hokejky, nicméně nakonec se Poláci osvobodili vyhozením přes všechny čáry.

19:13

Po přihrávce před švédskou branku se k zakončení probíjel Grzegorz Pasiut, kterému obránce na poslední chvíli přizvedl hokejku.

18:37

Maciej Urbanowicz se tlačil vpřed po pravém křídle, jenže si posunul puk do rohu a poslal k zemi soupeře. Švédové v následné přetlačované u mantinelu získali puk pro sebe.

18:10

André Burakovsky nemohl hrát kvůli signalizovanému ofsajdu. Dopředu se poté dostali Poláci, ale ani dva pokusy nevedly k překonání Gustavssona.

17:30

Lucas Raymond dostal přihrávku do prostoru před branku, ale před kotouč si obětavě lehl jeden z polských obránců, který Raymonda připravil o druhou branku.

17:00

Krzysztof Maciaś se po souboji v útočném pásmu poroučel k zemi, ale podle rozhodčích se jednalo o čistý zákrok.

16:37

David Zabolotny měl dobrý výhled proti střele z levé strany útočného pásma a vychutnal si zákrok lapačkou. Vhazuje se po jeho pravici.

16:10

Rasmus Dahlin vystihl další nepřesnou rozehrávku Polska. Švédové poté projeli vpřed po pravém křídle, ale Carl Grundström se za brankou nechal odstavit.

15:50

Linus Johansson nahodil puk na polskou klec z otočky, nicméně nepříliš razantní střelu David Zabolotny bez problémů vyrazil betonem.

15:15
Šance

Fabian Zetterlund vymyslel zpoza branky krásnou pobídku před polskou klec, kde byl Isac Lundeström, jehož pokus David Zabolotny skvěle zneškodnil!

14:35

Arkadiusz Kostek protečoval kotouč do útočného pásma, ale k puku měl nejblíže Sandin.

14:03

Bartosz Fraszko se po rychlém přechodu do útočného pásma dostal do zakončení, ale obránce jeho ránu přizvedl mimo branku.

13:42

Po dlouhé době se přerušuje hra. Joel Eriksson Ek zakončoval z pravé strany do betonu polského brankáře. Z dorážky polskému brankáři přikopl puk do lapačky.

13:12

Lucas Raymond vybojoval puk v rohu kluziště, ale ihned měl kolem sebe dvojici hráčů v červeném, kteří mu puk odehráli od čepele.

12:12

Jonas Brodin dojel vyhození Poláků a okamžitě otočil směr hry. Švédové dalším nahození od mantinelu trefili obránce.

11:30

Fabian Zetterlund bojoval o puk za brankou Polska, ale neměl podporu spoluhráčů. Po dalším souboji skončil na zemi i jeden z rozhodčích.

10:58

Po zajímavém nahození před branku zakončoval na kolenou Marcus Johansson. Od autora úvodní branky se puk odrazil obloučkem nad horní tyč.

10:05

Patryk Wajda v souboji u mantinelu doslova zalehl Lucase Raymond, za což si vysloužil potlesk polských příznivců.

09:21

Joel Eriksson Ek vymyslel bekhendovou přihrávku mezi kruhy, kam se nedostal nikdo ve žlutém dresu. Polsko se ale nedokázalo osvobodit.

08:38

Marcin Kolusz uspěl v souboji v obranném pásmu. Vpřed se poté vydal Grzegorz Pasiut, ale proti dvojici obránců se nenatlačil před Gustavssona.

08:03

Victor Olofsson se prokličkoval do útočného pásma, kde zkoušel bekhendovou ránu, kterou trefil prvního hokejistu v červeném.

07:15

Marcus Johansson objel branku Polska, předal kotouč spoluhráči, jenže André Burakovsky se zamotal v souboji u mantinelu.

06:35

Krzysztof Maciaś napadal švédskou rozehrávku v jejich obranném pásmu, jenže hráči ve žlutém si dokázali poradit. Polsko se ale snaží hrát s favoritem sebevědomě.

06:17
Gól

Švédsko právě vstřelilo branku! Švédsko na polskou šanci odpovídá nejlepším možným způsobem – druhou brankou! Z levého kruhu tentokrát poslal kotouč před branku Adrian Kempe a dojíždějící LUCAS RAYMOND už měl snadnou práci! Asistence: Adrian Kempe.

05:49
Šance

Pawel Zygmunt předložil kotouč před branku, kde jeho pobídku bekhendem zasáhl Marcin Kolusz, ale Gustavsson zasáhl betonem!

05:10

Isac Lundeström poslal na modrou čáru příliš prudkou přihrávku a zahnal spoluhráče ven z útočného pásma. Švédové ale jednoznačně dominují.

04:30

Isac Lundeström připravil střeleckou pozici pro spoluhráče sjíždějícího od modré čáry, jenže tomu zakončení nesedlo. Puk následně přikryl lapačkou David Zabolotny.

03:34
Gól

Švédsko právě vstřelilo branku! Švédsko se už ve čtvrté minutě ujímá vedení! Hokejisté Tre Kronor rozjeli rychlou kombinaci v útočném pásmu. Přihrávku z levého kruhu poslal před branku MARCUS JOHANSSON a od hole obránce se puk odrazil za záda brankáře! Asistence: Victor Hedman, Erik Karlsson.

03:05

Pawel Zygmunt čistě odstavil od kotouče Rasmuse Dahlina a Poláci se vydali vpřed. Hokejisté v červeném se do zakončení nedostali.

02:15

Patryk Kreżolek vyhodil puk za modrou čáru ke švédským obráncům. Švédové se rychle dostali zpátky do třetiny, ale proti nahození David Zabolotny zasahovat nemusel.

01:42
Šance

Polsko se dostalo do obrovské šance! Filip Gustavsson si dal na rozjetého soupeře pozor a vytáhl první důležitý zákrok dnešního večera!

01:04

Poláci sice získali kotouč na vlastní modré čáře, jenže unáhlenou rozehrávkou jej poslali na zakázané uvolnění. Vhazuje se po pravici polského gólmana.

00:37

Rasmus Dahlin kouzlil s kotoučem na pravé straně útočného pásma. Jeho pokus o přihrávku na modrou čáru srazil soupeř mimo ledovou plochu.

00:10

Pawel Zygmunt si sjel na první přihrávku do útočného pásma, ale sudí akci Polska zastavili. Od úvodu jsou polští příznivci hodně slyšet.

00:01

Utkání právě začalo.

Oba týmy už jsou na ledové ploše. O favoritovi utkání nemusí být řeč, na tribunách by mělo být více polských příznivců, ale do Ostravy dorazila i řada švédských fanoušků.

Oba týmy už dorazily na led na předzápasové rozbruslení. Polsko dnešní souboj odehraje v červených dresech, zatímco Švédové obléknou tradiční žlutou sadu.

Úvodní sestavy:

Švédsko: Gustavsson (Ersson) – Karlsson (C), Hedman (A), Brodin, Dahlin, Pettersson, Heed, Bengtsson – Kempe, Eriksson Ek, Raymond (A) – Holmberg, M. Johansson, Burakovsky – Lundeström, Zetterlund, Olofsson – Grundström, L. Johansson, Frödén – Friberg.
Trenér: Sam Hallam

Polsko: Zabolotny (Fučík) – Kolusz (A), Wanacki, Wajda, Kruczek, Górny, Bryk, Kostek, Dronia – Wronka, Zygmunt, Pasiut (A) – Michalski, Maciaś, Dziubiński (C) – Fraszko, Paś, Lyszczarczyk – Walega, Urbanowicz, Kreżolek.
Trenér: Robert Kalaber

Rozhodčí: Campbell (CAN), Tscherrig (SUI) – Nikulainen (FIN), Wyonzek (CAN).

Nominace Polska

Brankáři:
Tomáš Fučík (GKS Tychy), John Murray (GKS Katowice), David Zabolotny (EHC Freiburg, DEL2).

Obránci:
Mateusz Bryk, Bartosz Ciura (oba GKS Tychy), Paweł Dronia (Ravensburg Towerstars, DEL2), Kamil Górny, Marcin Kolusz, Arkadiusz Kostek, Patryk Wajda (všichni JKH GKS Jastrzębie), Maciej Kruczek, Jakub Wanacki (oba GKS Katowice).

Útočníci:

Krystian Dziubiński (Re-Plast Unia Osvětim), Patryk Krężołek (Zagłębie Sosnowiec), Alan Łyszczarczyk, Filip Komorski (oba GKS Tychy), Krzysztof Maciaś (Prince Albert Raiders, WHL), Bartosz Fraszko, Mateusz Michalski, Grzegorz Pasiut (všichni GKS Katowice), Dominik Paś, Maciej Urbanowicz (oba JKH GKS Jastrzębie), Kamil Wałęga (HC Oceláři Třinec), Patryk Wronka (PZU Podhale Nowy Targ), Paweł Zygmunt (HC VERVA Litvínov).

Polsko

Polsko se mezi elitní týmy světa vrací po 22 letech a hned se představí v Ostravě, kde se očekává výrazná podpora polských fanoušků. Poláci svým národním týmům nebo individuálním sportovcům heroicky fandí napříč sporty. Naposledy se Poláci v elitní divizi představili v roce 2002. Do Ostravy Polsko přivezlo velmi zkušený kádr s věkovým průměrem přes třicet let! Poláci jsou jednoznačným aspirantem na sestup z elitní divize, pod sebe se pokusí dostat Kazachstán nebo Francii. Hvězdou týmu bude Krystian Dziubiński – tahoun Osvětimi a strůjce loňského postupu, když na šampionátu zaznamenal pět gólů a šest asistencí. V polském výběru se však představí i řada jmen známých českým fanouškům z extraligových kluzišť – Pavel Zygmund z Litvínova nebo Kamil Walega z Třince. V nominaci však chybí Aaron Chmielewski, kterého po přesunu do Olomouce trápily zdravotní problémy a nevešel se do finálního výběru.

Poláci v přípravě hned na úvod dvakrát přehráli Maďarsko, následně však dvakrát nestačili na Slovinsko a Velkou Británii. V ostrém testu se Slovenskem pak Poláci utrpěli porážku 1:6 a v posledním duelu před šampionátem prohráli 1:3 s Dánskem.

Vysoké ambici potvrdili Švédové hned v úvodním utkání na turnaji. V souboji těžkých vah totiž narazili na USA, tým plný hvězd z NHL. Švédsko však předvedlo dobrý výkon, v němž Američany přehrálo výsledkem 5:2. Dvakrát se dokázal prosadit Joel Eriksson Ek.

Švédsko

Švédský výběr na papíře budí obavy. Nominace Tre Kronor dává jasný signál, že Švédové chtějí prolomit čekání na medaili. Naposledy se radovali v roce 2018 v Dánsku, kde brali zlato. Od té doby skončili jednou pátí, jednou devátí a dvakrát šestí. Na posledním světovém šampionátu překvapivě vypadli už ve čtvrtfinále s Lotyšskem.

V přípravných duelech před turnajem se Švédsko hned pětkrát utkalo s Finskem. V dubnu proti Finům jednou zvítězilo 4:0 a třikrát padlo. Před týdnem pak v Brně v rámci Betano Hockey Games Švédové padli 3:4 v prodloužení. Na posledním turnaji Euro Hockey Tour ale Švédové dokázali přehrát Švýcary i českou reprezentaci.

Před úvodním duelem s USA Švédové nakonec zaplnili kompletní soupisku.. Přesto jde o tým nabitý hvězdami. Jako brankáři byli na soupisku zatím zapsáni Samuel Ersson a Filip Gustavsson. Švédská defenziva pak nabízí jména jako Jonas Brodin, Rasmus Dahlin, Erik Karlsson nebo Victor Hedman. V útoku se pak očekává řádění hvězd Adriana Kempeho, Lucase Raymonda, Pontuse Holmberga nebo Victora Olofssona. Kouč Sam Hallam tak bude chtít se svým výběrem jednoznačně útočit na medaili.

Nominace Švédska

Brankáři:
Filip Gustavsson, Jesper Wallstedt (oba Minnesota), Samuel Ersson (Philadelphia)

Obránci:
Erik Karlsson, Marcus Pettersson (oba Pittsburgh), Lukas Bengtsson (Zug), Jonas Brodin (Minnesota), Rasmus Dahlin (Buffalo), Victor Hedman (Tampa Bay), Tim Heed (Ambri-Piotta)

Útočníci:
Joel Eriksson Ek, Marcus Johansson (oba Minnesota), Carl Grundström, Adrian Kempe (oba Los Angeles), Max Friberg (Frölunda), Linus Johansson (Färjestad), Felix Unger Sörum (Leksand), André Burakovsky (Seattle), Jesper Frödén (Curych), Pontus Holmberg (Toronto), Isac Lundeström (Anaheim), Victor Olofsson (Buffalo), Lucas Raymond (Detroit), Marcus Sörensen (Fribourg-Gottéron), Fabian Zetterlund (San Jose).

Dobrý den všem fanynkám a fanouškům ledního hokeje! Vítejte u sledování textového duelu z utkání ostravské skupiny mezi Švédskem a Polskem.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:20.